2023. 03. 28. kedd
Gedeon, Johanna
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Falmászó harci robotok

Art of WAR  |  2007. 10. 02., 12:37

Első ránézésre el sem hinnénk, hogy ezek a kis szerkezetek képesek függőlegesen felmászni a falakon. Csöppet sem hasonlítanak azokhoz a pókokhoz, amelyek a falakon futkosnak, mégis nagyon ügyesen tudnak mászni még olyan sima felületeken is, mint például a márvány. Az Észak-Karolinában található Vortex cég fejlesztette ki ezeket az általuk mobil robotplatformoknak nevezett szerkezeteket (VRAM), amelyekre mini kamerát vagy távirányítható robotkarokat lehet felerősíteni.

Falmászó képességük titka egy ötletes technikai megoldásban rejlik. A cég konstruktőrei a tornádóktól lopták az ötletet, és ennek az apró szerkezetnek az alján turbinák segítségével hasonló szívóhatást hoztak létre, mint ami a viharok során létrejövő légörvények belsejében alakul ki.

A szívóhatás olyan erős, hogy hasznos teherként mintegy másfél kilogramm súlyú felszerelést lehet a mobil platformra felerősíteni. A szerkezet érdekessége még, hogy képes áthidalni a falak találkozása okozta szögeket, így gyakorlatilag körbe tudja járni az épületet kívülről, sőt a szobák belső falait is bejárhatja.

A hadsereg és a rendvédelmi szervek egyaránt látnak fantáziát az új robotban. Különösen városi körülmények között nem mindegy, hogy az esetlegesen túszokkal rendelkező „rosszfiúk” minden mozdulata nyomon követhető lesz ezután. Jóval nagyobb biztonsággal lehet majd a célpontot kiválasztani, és így a túszok életét is kevésbé veszélyeztetik.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-28 13:31:33
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.