BMP-1 gyalogsági harcjárművet, először 1967-ben láthatta a világ egy felvonulás alkalmával. Azóta megszületett testvére a BMP-3, melyet szintén egy dísszemlén csodálhatott meg a tömeg 23 évvel később, 1990-ben. A BMP-1 az MN és MH csapatainál is rendszerben volt két évtizeden át.
A BMP-3 gyalogsági harcjármü jelenleg is rendszerben van az orosz hadseregben. Saját felhasználáson, kívül több, mint 600 db készült belőle exportra. Az Egyesült Arab Emirátusoknak 390 db, Kuwaitnak 110 db van belőle, de szállítottak még Ciprusnak és Dél Koreának is a jármüvekből. A jármü fő részeit két különböző gyár készíti. A páncéltestet, motort és a többi berendezést az oroszországi illetőségü Kurganmashzavod gyártja. A torony a fegyverekkel együtt Tulában a KBP üzemben készül.
BMP-3
A parancsnoki jármü a BMP-3K nevet kapta. Felépítése megegyezik az alapjármüével, de képességeit megnövelték kommunikációs és navigációs eszközök beépítésével.
A két gyártócég a KBP és a Kurganmashzavod az idők folyamán tovább fejlesztette az alapjármüvet és létrehozták az újabb BMP-3M típusú GYHJ-t. A BMP-3M harcjármü tornyában található berendezéseket fejlesztették elsődlegesen. Tüzvezető rendszerét számítógép vezérli az irányzó, pedig egy BZS1, fejlett hőképes és lézeres irányzómüszert kapott. A harcjármüparancsnok részére egy lézeres TKN-AI figyelőmüszert szereltek be.
Figyelőmüszerek és toronyfegyverzet
Fő fegyverzete egy 100 mm-es, huzagolt, hosszú csövü ágyú. A lövegtől jobbra van a párhuzamosított, 30 mm-es gépágyú és ettől jobbra egy 7,62 mm-es géppuska. Az ágyúval kétfajta lőszert is ki lehet lőni. Egy 3UBK10 típusú kummulatív hatású, páncéltörő gránátot és egy hagyományos 3UOF repesz gránátot. A páncéltörő rakéta hatásos az ellenség jármüveinek kiegészítő páncélzatával szemben is. Hatásos lőtávolsága 100-4000 m-ig van. Találati valószínüsége 0,8, páncélátütő képessége 600 mm.
A BMP-3 személyzete: 5 fő. A harcjármü első részén három búvónyílás van. Középen a vezető ül, kilátását a harcjármüből öt prizma teszi lehetővé. A vezetőtől jobbra és balra a két géppuskakezelő helyezkedik el.
A torony a harcjármü közepén van. A toronyban jobbra ül a parancsnok, balra az irányzó. A parancsnok kombinált figyelőmüszer és infravörös sugárvető segítségével tájékozódik. A torony tetején, a parancsnoki búvónyílás előtt, balra nyíló fedéllel egy négyszögletes nyílás van, amely a lőszerek bemálházására szolgál. Az irányzónak két müszere van. Az egyik nagyobb látószögü, az alacsonyan támadó légi célok (helikopterek) észlelésének megkönnyítése miatt.
A desszanttérben legalább 4-6 főt szállíthat a jármü. A desszant a jármü hátulján két -jobbra és balra nyíló - ajtón szállhat be. A belépést a harcjármübe egy-egy - az ajtónyitással együtt lenyíló - lépcső segíti. Az ajtókban a nincs beépített üzemanyagtartály. A BMP-3 mindkét oldalán 2-2 lőrés látható, amelyek lehetővé teszik a tüzelést a harcjármüből.
A harcjármüvezető müszerei
Természetes úszni is tud
Személyzet/szállíthatószemélyek száma: 5 + 4-6
Tömege: 18.7t
Hossza: 7,2 m
Szélessége: 3,15 m
Magassága: 2,37 m
Max. sebessége úton/vízen: 70/10 km/h
Hatótávolsága: 600 km
Emelkedőleküzdő képessége: 60%
Oldaldőlése: 30°
Lépcsömászó képessége: 1,0m
Árokáthidaló képessége: 2,8 m
Fegyverzete: 1 x 100 mm ágyú., 1 x 30 mm gá., 3 x 7,62 mm gpu.
Ködgránátvető: 2 x 3 db
Motor típusa. UTD-29