A BTR-90 páncélozott harcjármű egy 21. századi modern technikai eszköz. A jármű az elődeihez képest újítások során esett át, melyek nagyobb mozgékonyságot, alkalmazhatóságot, tűzerőt és páncélvédettséget adtak a BTR család legifjabb tagjának.
A BTR 90 harcjármü tervezésekor felhasználták az eddigi orosz tapasztalatokat, melyeket a BTR sorozat széles skálájának gyártása során szereztek a mérnökök. Ezeket ötvözték a hasonló feladatok ellátására készített külföldi páncélozott harcjármüvek gyártástechnológiájával. Az eredmény egy olyan harcjármü megalkotása lett, melyet széleskörüen alkalmazhatnak a szárazföldi és haditengerészeti erők a gyalogság szállítására, felderítési és járőrözési és egyéb feladatok ellátására. Az alapjármü BTR-90 bázisán számos speciális feladat - harci, parancsnoki, technikai- és egészségügyi segélynyújtó stb.- ellátására kifejlesztett változatot lehet gyártani.
A páncéltest hegesztett acéllemezekből készült. A harcjármü belső elrendezését, pedig a világ több részén - a páncélvédettséget illetően - szerzett harci tapasztalatok alapján alakítottak ki. A motor a harcjármü hátsó részén helyezkedik el. A küzdőtér, pedig a jármü közepén. A parancsnok és az irányzó a toronyban kapott helyet. A harcjármüvezetőt és hét fő desszantot a jármü középső részéhez közel helyezték el (így védve vannak az oldalak felöl érkező tüz és repeszek hatása alól). A parancsnok müszerei segítségével képes a helyéről irányítani a jármü harcát és átvenni az irányzást a toronyfegyvereket illetően.
A kezelőszemélyzet három fő. Nyitott búvónyílásokkal.
A harcjármü fő fegyverzete egy 30 mm-es A242 típusú gépágyú, egy párhuzamosított 7,62 mm-es PKT géppuska és egy 30 mm-es AG-17 gránátvető és egy KONKURSZ típusú páncéltörő rakéta melyet a tornyon helyeztek el a támadó ellenséges harckocsik megsemmmísítésére.
Jól látható az összes tornyon elhelyezett fegyver
A harcjármüvet, olyan irányzó berendezésekkel látták el, melyek képessé teszik a célok menetközbeni megsemmísítésére, ehhez rendelkezésre áll az irányzó kétcsatornás (éjjel-nappali) BPKZ-42 típusú irányzőmüszere (melybe megrendelői kérésre csatlakoztattak egy hőképátalakítós BPK-M típusú terminált) és a parancsnok IP-13 parancsnoki figyelőmüszere.
A harcjármüvet egy turbódízel erőforrással és egy hidro-mechanikus sebességváltóval gyártják. A jármü 8x8-as formula. Mind a nyolc kereke független kerékfelfüggesztésü és külön hajtott. Maximális sebessége müúton 100 km/h, terepen 50 km/h. Képes 2,1 m-es árok áthidalására, 30%-os emelkedő leküzdésére és képes átmenni egy 0,8 m magas falon. E mellett úszóképes és előkészítés nélkül lehet vele vízre hajtani, ahol 9 km/h sebességet produkál.
Az első két kerék kormányzott
A páncéltest védettséget nyújt a hagyományos lőfegyverek és repeszek hatása ellen. A harcjármü rendelkezik kollektív ABV rendszerrel. A motor elektromosan és sürített levegővel is indítható. Vizi alkalmazásnal, vízbetöréskor a védelmi szivattúk eltávolítják a betört vízmennyiséget. A jármü felszerelhető légkondicionáló berendezéssel is.
A harcjármü rendelkezik egy R-163-OU rádióval, egy R-163-UP vevőberendezéssel és egy R-174 duplex rádióval.
Kialakítás: 8x8
Harci súly, kg: 20,920 Személyzet/szállítaható személyek: 3+7 Motor: Diesel, turbo-feltöltő, folyadék-hütéses Max sebesség, km/h: müúton: 100, terepen: 50, úszva: 9 Hatótávolság egy feltöltéssel, km: 800
Fegyverzet:
30-mm 2A42 gépágyú 7.62-mm PKT géppuska 30-mm AG-17 gránátvető KONKURSZ páncéltörő rakéta Lőszerjavadalmazás: 2A42 gá. 500 db PKT gpu. 2,000 db AG-17 gránátvető 400 db páncéltörő rakéta 4 db
A harcjármü magával vihet még vállról indítható légvédelmi rakétakomplexumokat, melyeket a harcjármü nyitott búvónyílásaiból kihajolva lehet indítani (SZTRELA, IGLA) Ezeknek a rakétáknak a tárolására is képeztek ki helyet a harcjármüben (2 db).