A cseh Pandur II-esek RCWS-30 tornyait Mk 44 típusú, 30 mm-es gépágyúval fogják szerelni.
Ez év januárjában értesültünk arról, hogy a Cseh Köztársaság kb. egymilliárd dollár értékben 199 darab Pandur II páncélozott harcjármüvet fog vásárolni. A gyártási megbízást az ausztriai Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug GmbH kapta. A harcjármüvek szállítását a 2007-2012 közötti időszakban tervezik végrehajtani.
Nem sokkal később a cseh vezetés eldöntötte, hogy a jármüveket az RCWS-30 távirányított toronnyal kéri. Az azonban a napokban dőlt el, hogy ezekbe a tornyokba az Alliant Techsystems Mk 44 típusú 30 mm-es gépágyúját fogják beszerelni. Az erről szóló, húszmillió dolláros megállapodást megkötötték. Egyébként a toronyban helyet kap még egy párhuzamosított 7,62 mm-es géppuska, ködgránátvetők és egy állvány, mely két darab Rafael SPIKE LR páncéltörő rakéta kilövésére alkalmas.
A harcjármü tesztje vízen úszva
A csehek már tesztelték is a Pandur II harcjármüvet - természetesen az RCWS-30 toronnyal együtt - vízen is. Tesztek folytak még betonúton és talajúton, valamint próbálták már a 130 Hercules repülőgépbe való ki- és beállást. Az Alliant Techsystems, amely hosszú ideig állt kapcsolatban a RAFAEL céggel, már megkapta a szerződést, hogy kb. húszmillió dollár értékben gyártson Mk 44 30 mm-es gépágyút a Pandur II-esek tornyába. Ez a típus tagja a közismert és megbízható ATK gépágyúcsaládnak. A 30 mm-es gépágyú már bizonyította használhatóságát azon a kétezer darab harcjármüvön, repülőgépen és hajón, melyekre ezt a típust szerelték fel.
Az Mk 44 több helyzetben bizonyította használhatóságát