A francia harcjárműgyártás terméke a VAB kerekes harcjármű. Számos variánsa létezik, melyek közül már több típus bizonyított harci vagy békefenntartó tevékenység során.
A VAB (Vehicule de l’Avant Blinde) páncélozott harcjármü a lövészcsapatok részére készült. Előállításáért a versailles-i központú Giat Industries, Euro Mobilite Division a felelős. A tényleges gyártást egy vállalatcsoport, a Satory Military Vehicles végzi. A VAB készítésén túl a csoport olyan termékeket is előállít, mint az AMX 10RC és a francia hadsereg számára készített, új VBCI harcjármü. 2003. szeptember hónapban azonban úgy döntöttek, hogy ezt a társulást megszüntetik, és két különálló cégre bízzák a további munkát. A fő fejlesztő a Giat lett, aki a VBCI-ért, valamint az AMX 10P és AMX 10RC típusokért felel. A másodlagos fejlesztőcég a Renault Trucks Defense lett, ami a VAB-projektért felelős. 1976 óta több mint 5000 VAB készült különböző változatokban (30 változat), ezekből 376 db VAB harcjármü vett részt a Sivatagi Vihar Hadmüveletben. Ezen túlmenően a jármüvek ott voltak az ENSZ békefenntartó misszióiban Boszniában, Kambodzsában, Horvátországban, Libanonban, Ruandában és Szomáliában.
ENSZ-missziókban is bizonyított
A VAB jármüvet 15 ország választotta ki azért, hogy rendszeresítse haderejében. Ilyenek például: Ciprus, Indonézia, Kuvait, Libanon, Marokkó, Omán, Katar, Egyesült Arab Emírségek stb. A francia hadseregnek kb. 4000 db VAB jármüve van.
VAB NG (ÚJ GENERÁCIÓ)
A francia hadsereg időközben - a VAB első szériájának harci és békefenntartó müveletekben szerzett tapasztalataira alapozva - folytatja a fejlesztést. A projekt neve VAB Új Generáció (VAB NG). Ezt a típust a Renault Trucks és Mecanique Creusot Loire fejleszti a Giat Industrieszel együtt.
FEGYVERZET
A harcjármü szerelhető 12,7 mm-es vagy 25 mm-es Dragar típusú toronnyal, páncéltörő rakétakomplexumot tartalmazó toronnyal és aknavetőt tartalmazó toronnyal is. A Dragar toronyban lévő 25 mm-es gépágyúval való tüzelést elektromos stabilizátor segíti. Itt kapott helyet még egy éjszakai tüzelést biztosító, optikai irányzóberendezés is. A gépágyú tüzgyorsasága 400 lövés/perc.
Dragar toronnyal
ÖNVÉDELEM
A VAB hegesztett páncéltesttel készül, melynek minden része ellenáll a 7,62 mm-es gyalogsági lövedékeknek. A harcjármü külső oldalain kiegészítő páncéllemezek helyezhetőek el, ami a páncéltörő eszközök hatása ellen nyújt védelmet. A 180°-os látószögü szélvédő és az oldalüvegek golyóállóak. Kiegészítésként az üvegeket golyóálló páncéllemez is védi. A jármüvet ellátták ABV védelemmel és légkondicionáló berendezéssel.
Egy másik francia eszköz a Leclerc harckocsi mellett
ERŐFORRÁS
A motor egy 300 lóerős, Renault MIDR 062045 motor teljesen automata sebességváltóval. A jármü független kerékfelfüggesztésü, és központi kerékfelfújó berendezéssel rendelkezik. Maximális sebessége 110 km/h. A VAB teljesen úszóképes, a vízen 8,5 km/h sebességgel képes haladni.
Teljesen úszóképes
VÁLTOZATOK
Különböző változatokban készül: páncélozott szállító harcjármü (két fő személyzet és tíz fő teljesen felszerelt katona számára), gyalogsági harcjármü 12,7 mm-es és 25 mm-es fegyverrel, Dragar tornyos változat, parancsnoki vezetési pont, páncéltörő rakétakomplexummal ellátott jármü, 81 mm-es önjáró aknavető, 320 mm-es nehéz önjáró aknavető, egészségügyi, müszaki mentőjármü daruval, karhatalmi jármü, ABV felderítő jármü. Felszerelhető opcionálisan vetőcsövekkel (köd, akna stb.), rádió-adóvevővel, a vezetőnek éjszakai periszkóppal, GPS-szel.
Páncéltörő rakétakomplexummal szerelt változat
Személyzet: 12 fő (vezető, parancsnok + 10 fő felszerelt katona) Magassága: 1,35 m A haspáncél magassága: 2,46 m Súlya: 4 x 4 jármü Önsúly: 9 300 kg Harci súly: 13 600 kg 6 x 6 jármü Önsúly: 10 500 kg Harci súly: 14 800 kg Maximális sebesség: 110 km/h Minimális sebesség: 2,5 km/h Lejtőleküzdés: 60% Emelkedőleküzdés: 35% Sebesség vízen: 8,5 km/h Teljesítmény-súly arány: a 21 LE/t (6 x 6), 23 LE/t (4 x 4)