A US Marine Corps és a US Army, Special Operations Command egy, a mélységben tevékenykedő jármű kifejlesztését végzi. A projekt neve: Shadow.
A Shadow RST-V (árnyék) egy felderítő, információszerző (hírszerző), az ellenség mélyégében lévő, eddig fel nem derített, fontos célok helyét meghatározó és jelentő jármü. Kifejlesztését a General Dynamics Land Systems végzi.
A Shadow RST-V egy 4 x 4-es hibrid meghajtású jármü, mely a felderítő, információszerző, és célfelderítő feladatok mellett C3I (parancsnoki, ellenőrző, kommunikációs) és terepjáró képességekkel is rendelkezik. A jármü feladatai a következők: mélységi figyelő, mélységi légi ellenőrző, felderítő, harcfeladatot végrehajtó, harctéri segélyhely, légvédelmi, logisztikai, személyszállító, páncéltörő és aknavető-szállító.
A Shadow RST-V
A SHADOW RST-V PROGRAM
1997-ben az ONR és a DARPA nyerte a General Dynamics Land Systems (GDLS) és a Lockheed Martin Missiles and Fire Control pályázatát, hogy kifejlesszen egy új, felderítő jármüvet, melyet át lehet alakítani különböző küldetések különböző igényeinek. A US Marine Corps ezzel a jármüvel akarja kiegészíteni (leváltani) a jelenleg ilyen feladatokat végrehajtó M151 A2-eseit és a HMMWV-it.
1999-ben a GDLS már arra kötött szerződést, hogy megindítsa a Shadow RST-V fejlesztési program második fázisát. A fő alvállalatok a következők voltak: Magnet Motors (Németország), General Dynamics (Kanada) és a Signature Research (USA).Az első négy darab RST-V jármü 2002-ben készült el.
2005. május hónapban a GDLS cég az akkor meglévő RST-V-k továbbfejlesztésére nyert pályázatot. A projekt lényege az elektromos meghajtás és áramellátás továbbfejlesztése volt.
A JÁRMÜ ADATAI
A Shadow RST-V személyzete négy fő. A jármü személyzetének ülései annak középpontjához vannak közel (az Oregon Aero gyártja). Az ablakai golyóállóak. Két oldalajtó és egy hátsó rámpa van a jármüvön.
A karosszéria alumíniumból van. Az opcionálisan felszerelhető páncélkiegészítők megvédik a jármüvet a kézifegyverek és aknák hatásától.
FEGYVERZET
7,62 mm-es, 12,7 mm-es géppuskát, 40 mm gránátvetőt, Objective Crew Served Weapont, OCSW-t (XM307 automata fegyver), Javelin vagy TOW páncéltörő rakétát lehet szerelni rá.
A Shadow felszerelhető még önvédelmi célokat szolgáló jelzőradarral és rakéták közeledését észlelő-riasztó rendszerrel.
Fegyverrel felszerelt változat
INFORMÁCIÓSZOLGÁLTATÓ RENDSZER
Egy 3 m hosszú tartórúdon helyezkedik el egy elektrooptikai érzékelőcsomag, melyet a General Dynamics fejlesztett ki. A csomag tartalmaz egy nappali és éjszakai érzékelőt, melyek 3-5 mikronos technológiával müködnek. Az érzékelők egy speciális helymeghatározó rendszerhez csatlakoznak.
A háromméteres tartókonzolon vannak az érzékelők
A kommunikációs rendszer az ITT SINCGARS ASIIIP VHF transzponderét használja, valamint müholdas távközlés is alkalmazható.
MEGHAJTÁS
A Shadow RST-V-nek hibrid-elektromos meghajtása van, melynek alapját azért egy, a jármü orr-részében elhelyezett, direkt befecskendezésü, 2,5 literes DI-4V motor adja, mely a Detroit Diesel terméke. Ennek a motornak a teljesítménye 114 kW. A dízelmotor müködtet egy 110 kW-os, a Magnet Motors által gyártott generátort, mely négy darab 50 kW-os elektromos motort hajt (kerekenként egyet). A müködés során folyamatosan töltődik két darab SAFT típusú Li-ion akkumulátor, mely az energiát szolgáltatja az elektromos motoroknak, ha a dízelmotor nem müködik.
A jármüvet ellátták egy pneumatikus rendszerrel, mellyel lehet változtatni annak magasságát az útviszonyoknak és szállítási feltételeknek megfelelően.
A magasság állítható
Tesztelés nehéz terepen
A jármü maximális közúti sebessége 112 km/h. Üzemanyagtartálya 95 literes. Hatótávolsága 758 km (50 km/h átlagsebességgel), kizárólag elektromos meghajtással 32 km megtételére képes az eszköz. Hossz: 5,45 m Szélesség: 2,057 m Maximális magasság: 1,674 m Minimális magasság: 1,397 m Harci súly: 3629 kg A rakomány súlya: 1360 kg