Sokan, sokféleképpen próbálták - és valószínűleg fogják is - végrehajtani az orosz harckocsik reprodukálását. A legújabb kínai próbálkozás eredménye a Type 99 harckocsi.
A Type 99 (ZTZ-99 néven is ismert) a PLA harmadik generációs harckocsija (MBT). A harckocsi az előd, a Type 98 továbbfejlesztett változata. A főtervező vállalat a pekingi bázisú China North Vehicle Research Institute (NEVORI) és az Inner-Mongolia First Machinery Group Co. Ltd. (FIRMACO). A harckocsi először 1999. október hónapban, egy katonai díszszemlén jelent meg. Az első verzió (melyet Type 98-ként, később Type 98G-ként, most Type 99-ként ismerünk) kisszámú gyártására 2001-ben került sor.
FIZIKAI KIALAKÍTÁS (DESIGN)
A Type 99 az orosz T-72-est mintázza. A páncéltest kialakítása is a T-72-eséhez hasonló, csak a Type 99 harckocsi egy méterrel hosszabb. A harckocsitestet három fő részre osztották: vezetőtér, küzdőtér, motortér. A motortér a harckocsi hátsó részében található. A vezetőtérben a vezető részére három periszkóp biztosítja a kilátást. Ezek közül az egyik éjszakai üzemmódban is müködik, amikor is 200 m távolságra lehet ellátni vele. Két fényszóró található az orrpáncélon (a bal oldali az infra). A torony a harckocsi középső részén helyezkedik el. Mellső és oldalsó részeire kiegészítő páncélzat szerelhető fel (robbanó reaktív páncél, ERA).
A harckocsit torziós tengelyekkel látták el. Hat darab gumis felületü futógörgőn fut a lánc. Hátul van a lánckerék, elöl a láncfeszítő kerék. Oldalanként három darab gumis lánctovábbító görgő található még felül. A lánctalpat gumiból készült szoknya védi.
FEGYVERZET, IRÁNYZÁS A harckocsi fő fegyvere egy teljesen stabilizált, 125 mm-es sima csövü ágyú, automata töltőberendezéssel.
A harckocsi ágyújából kilőhető az orosz 9M119 Refleksz (NATO-kód: AT-11 Sniper) páncéltörő rakéta is. A rakéta hatótávolsága 100 m-től 4000 m-ig terjed. A rakéta képes az ERA-val (robbanó páncél) szerelt páncélzat átütésére, valamint alacsonyan szálló légi célok (helikopterek) leküzdésére is 5 km-es távolságig.
Az ágyú 8 db gránát kilövésére képes egy perc alatt (1-2 lövés kézi töltéssel). A töltőberendezés hidromechanikus, és 41 db harckocsilőszert vihet magával az eszköz. Az ágyúval minden olyan lőszer használható, ami a T-72 ágyújából is kilőhető. Kiegészítő fegyverzetként egy 7,62 mm-es párhuzamosított géppuskát alkalmaznak, valamint egy 12,7 mm-es géppuskát szereltek a parancsnok búvónyílásához. A torony mindkét oldalán hat vetőcsöves ködgránátvető található. A tüzelés hatékonyságát növelő lézer-távolságmérő is van a harckocsiban. Röppályaszámító gép segíti még az irányzó munkáját. A parancsnok hat darab periszkópot kapott, valamint egy stabilizált parancsnoki-figyelő müszert. A parancsnok rendelkezik azzal a lehetőséggel, hogy lőhessen az ágyúval, még úgy is, hogy felülbírálja az irányzó által megirányzott célt. A Type 99 egy komputerizált információs rendszerrel is el van látva. Ez a rendszer összegyüjti az információkat a harckocsi navigációs rendszereiből (Inercia/GPS), figyelőmüszereiből és az érzékelőkből, majd kiszámolja és megjeleníti az információt a parancsnok monitorán, segítve őt döntései meghozatalában.
PÁNCÉLVÉDETTSÉG
Az eszköz rendelkezik hagyományos és robbanó reaktív páncélzattal is (ERA). A torony és a páncéltest hegesztett kivitelü. A páncélzat moduláris jellegü, azaz a sérült páncélrész kiszerelését és cseréjét harci körülmények között is el lehet végezni.
MEGHAJTÁS
A Type 99 motorja folyadékhütéses, 1500 lóerős, turbódízel motor, ami német MB871ka501 technológián alapul. Harci súlya 54 tonna. A sebességváltó hét előre- és egy hátrameneti fokozattal rendelkezik.
TECHNIKAI ADATOK
Személyzet: 3 fő Harci súly: 54 tMotor: 1500 lóerős, turbódízel Sebességváltó: mechanikusHossz: 11 mMagasság: 2,2 mSzélesség: 3,4 mHatótávolság: 450 km, vagy 600 km kiegészítő tartályokkalSebesség: max. közúti: 80 km/h; max. földúton: 60 km/h; terepen: 35-40 km/h
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |