A lapos felépítés, a mozgékonyság, a modern fegyverzet teszi kiválóan alkalmassá a BTR-T GYHJ-t a lövészgyalogság számára a harc megvívására. A jármű helytáll még nehéz vagy ABV fegyverekkel szennyezett terepen is. Jól sikerült az idejétmúlt T-55-ösök átváltoztatása.
A háborús tapasztalatok, beleértve a helyi villongásokat is, napról napra gyarapodnak. Az elsődleges cél az emberi élet védelme a megnövekedett igénybevétel ellenére is. A harcjármütervezők azon dolgoznak, hogy olyan, a gyalogságot szállító eszközöket tervezzenek, amelyek megfelelnek a modern hadviselés követelményeinek.
A már létező harcjármüvek, mint a BTR-80, a BRMD, és a lánctalpas eszközök, mint a BMP vagy az MT-LB (alvázán több típus készült), nem mindig nyújtanak megfelelő védelmet a bennük ülő gyalogság vagy kezelőszemélyzet számára a harcmezőn. Vékony a páncélzatuk, a mozgékonyság fejlesztése a harcképesség csökkenésével jár, vagy éppen fordítva. Úgy tünik, az orosz Bureau-nál megtalálták a gyógyírt a problémára, melynek neve: BTR-T. A nehéz gyalogsági harcjármüvet a T-55 harckocsi bázisán alakították ki. Ötvözi a páncélvédettséget az alegységek szállításának és harcuk megvívásának lehetőségével. Magyarra fordítva: gyalogsági harcot vívó tank.
A BTR-T
A kidolgozás ötletét a fent említett indokokon túl még az is erősítette, hogy a T-55-ös harckocsik elavultak. A mai, modern harcban nem tudják igazán betölteni azt a szerepet, amit egy harckocsinak be kell tölteni. Mivel sok készült belőlük, és az orosz hadseregen kívül más országok hadrendjében is megtalálhatóak, kidolgoztak egy átalakítási programot, melyben ezeket a harckocsikat GYHJ-vé alakítják át. A BTR-T GYHJ-t alacsony felépítéssel és változtatható, modern fegyverzetü toronnyal készítik. Általában 30 mm-es gépágyút és Konkursz irányított páncéltörő rakéta kilövésére alkalmas vetőcsöveket szerelnek rá.
Álcázófestéssel
A harckocsi belső elrendezését sikerült úgy átalakítani, hogy a vezető és a parancsnok mellett még öt fő deszant is elfér a jármüben.
A személyzet elhelyezkedése
A jármü védettségét növeli, hogy a T-55 ködösítő berendezése továbbra is müködik, valamint megnövelt aknavédelemmel és robbanó reaktív páncéllal látták el a harcjármüvet (ERA).
A személyzet és a deszant védelméről a beépített ABV védelmi berendezések is gondoskodnak.
Összefoglalva: a T-55-ös harckocsi minden jó tulajdonságát meghagyták, és ráépítettek egy modern tornyot. A kettőjük összeolvasztásából egy erős GYHJ született.
A ráépíthető torony fajtái:
1. 2A42 gépágyú (30 mm); Konkursz páncéltörő rakétakomplexum (2 db, 135 mm);
2. 2A42 gépágyú (30 mm); AGS-17 automata gránátvető (30 mm);
3. Dupla csövü géppuska (2 db); 4. NSZV légvédelmi géppuska (12,7 mm); Konkursz páncéltörő rakétakomplexum (2 db, 135 mm);
5. SZV légvédelmi géppuska (12,7 mm); AAGS-17 automata gránátvető (30 mm).
NATO-szabványnak megfelelő fegyverek is beszerelhetőek.
TECHNIKAI ADATOK
Súly: 38,5 tonnaSzemélyzet: 2 főDeszant: 5 főMax. sebesség: 50 km/hHatótávolság (egy feltöltéssel): 500 km
Kiválóan alkalmas bármilyen nehéz terepi viszonyok között