2023. 09. 30. szombat
Jeromos
: 391 Ft   : 369 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A TOLDI I. harckocsi

Art of WAR  |  2006. 08. 14., 06:16

Ezen a héten egy sorozatot indítunk el, melyben ismertetjük a II. világháború híres magyar páncélosait. Minden héten egy típust mutatunk be. A sort a Toldi I. könnyű harckocsi bemutatásával kezdjük.  

A trianoni békeszerződésben a győztes hatalmak jelentős mértékben korlátozták a magyar haderő létszámát és technikai fejlesztésének lehetőségét. Többek között megtiltotta páncélosalakulatok felállítását, ezzel mérhetetlen hátrányt okozva a többi országgal szemben. A fejlődéshez komoly lehetőséget adtak a szomszédos államok, amikor 1938-ban a beldi konferencián hozzájárultak a Magyar Honvédség fejlesztéséhez. Mindaddig a hadseregnek, gépjármüszázadok fedőnév alatt mindösszesen 150 darab olasz 35. M Ansaldó kis harckocsija állt hadrendben.

 A „babakocsi” gúnynévre hallgató Ansaldót elsősorban képzésre használták

A Toldi I. könnyü harckocsi

Az 1938-as év volt tehát a fejlesztés lehetőségének első éve. A hadvezetés a költségtakarékosság és természetesen a nemzettudat erősítése érdekében ragaszkodott ahhoz, hogy magyar gyártmányú jármüvekkel lássák el a páncélosalakulatokat. Magyar tervezésü jármü fejlesztésére és tesztelésére nem állt rendelkezésre elegendő idő, így egy már bevált típus gyártási jogának megvásárlása mellett döntöttek. Ennek fényében esett a választás a svéd Landsver cég által kifejlesztett L-60-as típusú könnyü harckocsira. A 155 LE-s, 8 hengeres motorral ellátott, 8,5 tonnás, 4,75 méter hosszú, 2,14 méter széles és 1,8 méter magas jármü megfelelt a magyar igényeknek. A 13 mm-es mellső és oldalfalpáncél-vastagság is elegendőnek tünt. A lánctalpakat négy nagy futógörgővel látták el, mely a járóképességet növelte, és a karbantartást jelentős mértékben könnyítette. Az L-60-as egyik érdekessége volt, hogy a fordulást nem a hagyományos botkormánnyal, hanem kormánykerékkel lehetett végrehajtani. A kormánykerék elfordításával a lánctalp féke müködésbe lépett. Minél jobban elfordult a kormány, annál lassabban forgott a lánctalp. Hátrányt jelentett, hogy a páncélos nem volt képes „sarkon fordulni”, csak egy 8 méter átmérőjü körben tudott íven fordulni. A háromfős kezelőszemélyzetből a vezető a torony előtt balra, a homloklemez mögött kapott helyet. A parancsnok és a toronylövész a forgatható toronyban helyezkedett el.

  

Jól látható a négy futógörgő, valamint a páncéltest korszerü vonalvezetése

A harckocsi forgótornyában lévő 20 mm-es gépágyút és a párhuzamosított géppuskát nem vásárolták meg, mert a hozzájuk való lőszerek a Magyar Honvédségben nem voltak rendszeresítve. Helyettük egy hasonló vagy jobb tüzerővel rendelkező fegyvert kellett keresni. Két fegyvert lehetett ebben az időben számításba venni. A haditechnikai intézet javaslatára a 20 mm-es nehézpuska mellett döntöttek. A döntést a könnyü harckocsi rendeltetése is indokolta, hiszen ezt a jármüvet felderítésre, üldözésre, kisebb helyi ellenállások felszámolására, hasonló páncélozottsággal rendelkező ellenséges jármüvek leküzdésére kívánták rendszerbe állítani. Eldöntésre várt még a párhuzamosított géppuska kérdése is. A haditechnikai intézet a 8 mm-es Gebauer géppuska beépítését javasolta.

 

     A párhuzamosított fegyverek és a lőszer-javadalmazás mellett kevés hely maradt a parancsnok, valamint a toronylövész számára

A módosításokat követően az L-60-as a Magyar Honvédségnél a 38 M. Toldi könnyü harckocsi típusnevet kapta. A Honvédelmi Minisztérium 1939. február 6-án 40-40 páncélost rendelt a MÁVAG-tól és a Ganz gyártól. A magyar páncélosgyártás első gyöngyszemét 1939 augusztusában adták át Toldi I. néven, hiszen már a gyártáskor kiderült: további módosításokkal még hatékonyabbá tehető. Az orosz fronton bebizonyosodott, hogy nem felel meg a kor követelményeinek, páncélzata minimális védelmet sem nyújt, tüzereje az ellenséges páncélosoknak a legkisebb kárt sem okozza. A hadszíntéren csak felderítésre alkalmazták (a képen egy frontra vonuló Toldi látható).

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 08. 15., 14:36
Azok a fiatalok, akik kifejezetten a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek kezelői, toronylövészei, vagy ezekkel a harcjárművekkel harcba szállított lövészkatonák szeretnének lenni, bruttó 737 ezer forintos illetményt kapnak. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be augusztus 11-én, Szentesen.
2023-09-07 15:38:52
Ha érdekel a katonák élete és még nincs programod szombatra, akkor két helyen is tárt karokkal vár a Magyar Honvédség. Az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) is nyílt napot, illetve családi napot tart szeptember 9-én.
2023-08-08 11:33:57
A Magyar Honvédség két H145M helikoptere kirepült Szlovéniába, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb természeti katasztrófája utáni mentési munkálatokat segítse - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) augusztus 7-én, hétfőn az MTI-vel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”
2023. 09. 15., 11:14
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár újonnan megnyílt toborzópontján várják azok jelentkezését, akik érdeklődnek a katonai pálya iránt és szívesen csatlakoznak az alakulathoz hivatásos vagy szerződéses katonaként, illetve polgári alkalmazottként.

  JETfly Magazin

2023. szeptember 27-én jelentették be, hogy a cseh kormány jóváhagyta 24 db, ötödik generációs F-35A típusú harci repülőgép megvásárlását, mellyel leváltják 14 gépes JAS 39C/D Gripen flottájukat.

  NÉPSZERŰ HÍREK