Idén megkezdődhet az orosz BMD harcjárműcsalád új tagjának, a BMD-4 típusú, légi szállításra alkalmas harcjárműnek a sorozatgyártása.
A BMD légi szállításra alkalmas, úszóképes gyalogsági harcjármü megtévesztően hasonlít a BMP harcjármüre, bár a BMD kisebb. Ezeket az eszközöket azért fejlesztették ki, hogy egy olyan típus jöjjön létre, mely gyalogságot szállít, és ledobható ejtőernyővel. A sorozat első példánya, a BMD-1 típusú harcjármü, egy lánctalpas, úszóképes eszköz, még BMP típusú toronnyal készült. A fő fegyvere egy 73 mm-es sima csövü, rövid csőhátrasiklásos ágyú lett, amely kiegészült egy 7,62 mm-es párhuzamosított géppuskával (PKT), valamint a torony tetején elhelyezett irányított páncéltörő rakétával (Maljutka). A BMD azonban rendelkezett még két 7,62 mm-es géppuskával az orrpáncélzat jobb és bal oldalán (a BMP-nél ezt a lövészraj két db PKM géppuskája helyettesítette, melyek lőrései kissé hátrébb voltak elhelyezve, és a katonák a beszállás után helyezték be a fegyvereiket a lőrésekbe). Az orrpáncél is rövidebb volt, mint a BMP harcjármüé. Különbség volt még a futógörgők számában: a BMD-nek 5 db, BMP-nek 6 db volt. A BMD-nek nem voltak hátsó ajtói, és a vezető a jármü közepén, a löveg alatt helyezkedett el, míg a BMP-nél baloldalt. Végül a BMD deszantja részére csak 1-1 lőrés állt rendelkezésre a jármü mindkét oldalán.
A BMD-1 harcjármü
A BMD kisebb és könnyebb volt, mint a BMP GYHJ. A könnyítésre azért volt szükség, hogy légi úton szállítható legyen. A BMD toronypáncélzata vastagabb (maximum 25 mm), viszont a páncéltest többi része vékonyabb (maximum 15 mm), mint a BMP-é. ABV védelemmel azért el volt látva ez az eszköz is (filter, túlnyomás-létesítő berendezés). A BMD maximális sebessége müúton 60-80 km/h között volt, míg vízen 10 km/h, a hatótávolsága pedig 320 km.
A BMD harcjármüvel a Dvina gyakorlaton találkozhattunk először a néhai Szovjetunióban, 1970-ben. 1973. november 7-én az eszköz felvonult a Vörös téren is. Azóta több változáson esett át, most a 4. szériánál tartanak.
A BMD-1 harcjármü egy felvonuláson
A BMD-2 GYHJ már 30 mm 2A42 gépágyúval készült
A BMD-3 GYHJ harcjármüvel együtt a személyzetet is ledobták
A BMD-4 légideszant-harcjármü
A kezdeti BMD-1 óta változásokon esett át a harcjármü. Súlya megnőtt, 13,6 tonna lett. Kezelőszemélyzete három fő (parancsnok, vezető, toronylövész). Öt fő gyalogsági katonát vihet magával deszantterében. A fegyverzete elképesztő - nem is GYHJ, inkább harckocsi. Fő fegyvere egy 100 mm-es löveg (max. lőtávolság: 7000 méter). Emellé még egy 30 mm gépágyút mellékeltek a löveggel párhuzamosan (max. lőtávolság: 4000 méter). Ennél még nem álltak meg, mert beszereltek két darab (iker) 7,62 mm-es géppuskát. A 100 mm-es ágyúval kilőhető a 9M117M1-3 antitank-rakéta. Ebből a rakétából 4 db-ot vihet magával az eszköz. A 100-as gránátokból 34 db van elhelyezve a tornyot körbevevő konvejorban, mely a töltőberendezés része. A jármüvet felszerelték az éjszakai tevékenységhez szükséges éjjellátó készülékekkel és irányzékkal. Úszóképes, és ledobható ejtőernyővel. Maximális sebessége müúton 70 km/h, valamint 10 km/h sebességgel képes vízen haladni. Egy feltöltéssel közepes úton 500 km megtételére képes. Egy darab BMD-4 harcjármü 1,1 millió dollárba kerül. Az első tíz példányt tavaly már legyártották, és még kb. három tucat gyártása várható idén.
Képek a BMD-4 harcjármüről
A két egymással párhuzamos fegyver (100 mm-es löveg és 30 mm-es gépágyú) félelmetes tüzerőt tud produkálni
A torony látható a képen. A konvejorba elhelyezett gránátok jól megfigyelhetőek