2023. 09. 30. szombat
Jeromos
: 391 Ft   : 369 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Turán II. és a Turán III. nehéz harckocsi

Art of WAR  |  2006. 09. 05., 05:04

A híres magyar páncélosokról szóló sorozatunk következő részében a Turán II. és a Turán III. nehéz harckocsikat mutatjuk be.

A Turán I. bevetésére az 1941. évi harcokban került sor. Az első összecsapás során kiderült, hogy páncélzata nem tudott ellenállni a szovjet páncéltörő eszközöknek, illetve a 40 mm-es ágyú nem okozott kárt a jól páncélozott ellenséges harckocsikban. Az is kiderült, hogy a magyar harckocsi futómüve gyenge, komolyabb manőverezésre alkalmatlan. Természetesen azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez volt a Magyar Honvédség legmodernebb eszköze, és továbbfejlesztésében komoly lehetőségek rejlettek.

 

A Turán II. 75 mm-es rövid csövü lövege előrelépést jelentett

Ezt ismerte fel a hadvezetés, amikor azt kérte, hogy az eredeti tervtől a négy gyártó cég térjen el, és a 40 mm-es ágyú helyére építsen be egy 75 mm-es harckocsiágyút. A megrendelő a gyártás folyamatosságának fenntartása érdekében azt is kérte, hogy a löveg kicserélése miatt a jármü egyéb paraméterein ne változtassanak. Továbbá szükségesnek látták a páncélzat vastagságának növelését is. A feladat megoldása a Ganz Waggon és Gépgyárra, valamint a Weiss Manfréd gyárra várt. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy a torony méretének módosítása nélkül a löveget eredeti hosszában nem tudták beépíteni, azt le kellett rövidíteni. Természetesen ezáltal a lövedék hatótávolsága és pontossága is csorbát szenvedett. A páncélvastagság növelését talpalással oldották meg. A torony homloklemeze 50 mm-ről 75 mm-re, az oldalfalak 25 mm-ről 35 mm-re növekedtek.  A módosításokkal a harckocsi súlya 1 tonnával lett több. A motor teljesítményét növelni nem tudták, és erősebb erőforrás beépítésére sem volt lehetőség, így a menetteljesítmény tovább romlott. A Turán II. típusjelzéssel lajstromba vett jármüből 130 darabot rendelt a hadsereg, melyet a két gyár megosztva készített el.

 

A torony és az oldalpáncél védettségét köpenylemezekkel növelték

A harctéren kiderült, hogy a cső rövidsége miatt az ellenséges harckocsik közelébe kell férkőzni ahhoz, hogy a találat pontos és hatásos legyen. A páncél gyengesége miatt ez sok kockázattal járt. Természetesen az is bebizonyosodott, hogy a löveg eredeti hosszának megtartásával egy hatékony fegyvert alkothatnak. Ennek érdekében kezdődött meg 1943-ban a Turán III. terveinek kidolgozása. A torony méretének növelése, minden tiltakozás ellenére, szükségessé vált. A páncélzat 80 mm-re való átalakítását nem tudták maradéktalanul megoldani, így az 75 mm-es maradt. A hosszú csövü változatot már perforált, 8 mm-es köpenylemezzel akarták felszerelni. A hadsereg vezetőinek tetszését olyannyira elnyerte, hogy a harctéren lévő Turánokra is rendeltek. A kiérkező köpenylemezeket a harctéri javítóegységek szerelték fel a jármüvekre. A torony köpenylemezét 250 mm-re a toronylemeztől rögzítették. Az oldalanként négy darabból álló oldalsó köpenylemezeket pedig a kocsitesttől 580 mm-re helyezték el. A Turán III. súlya így 23 000 kg lett, a motor teljesítménye 11,2 LE-t csökkent, mivel a motor teljesítményének növelésére ez esetben sem volt idő.A Turán III.-ból egyetlen prototípus készült el. A teszteléseken, illetve a próbalövések során jól vizsgázott. A motor teljesítménye gyengének bizonyult, de összességében hatékony harceszköznek tekinthető. Magyarország 1944-es német megszállása után már nem volt lehetőség további harckocsik gyártására.

Turán III. egyetlen elkészült darabja a Ganz gyár udvarán 

A magyar harckocsifejlesztések minősítése általában negatív, azonban a körülmények figyelembevétele szükséges a helyes következtetések levonásához. A magyar hadiipar az I. világháborúban kevés tapasztalatot szerzett a harckocsigyártásban, és a trianoni békeszerződés korlátozásai miatt ezt a két világháborúban nem is fejleszthette tovább. A német „szövetséges” teljesen elzárkózott német típusok gyártási jogának átadásától. A saját páncélos gyártása szükséges volt, de a rendelkezésre álló idő kevésnek bizonyult kiforrott típus kidolgozásához. A még itt meg nem említett és némely esetben csak tervekben létező magyar harcjármüvek bizonyítják a magyar hadiipar gyors fejlődését.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 08. 15., 14:36
Azok a fiatalok, akik kifejezetten a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek kezelői, toronylövészei, vagy ezekkel a harcjárművekkel harcba szállított lövészkatonák szeretnének lenni, bruttó 737 ezer forintos illetményt kapnak. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be augusztus 11-én, Szentesen.
2023-09-07 15:38:52
Ha érdekel a katonák élete és még nincs programod szombatra, akkor két helyen is tárt karokkal vár a Magyar Honvédség. Az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) is nyílt napot, illetve családi napot tart szeptember 9-én.
2023-08-08 11:33:57
A Magyar Honvédség két H145M helikoptere kirepült Szlovéniába, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb természeti katasztrófája utáni mentési munkálatokat segítse - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) augusztus 7-én, hétfőn az MTI-vel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”
2023. 09. 15., 11:14
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár újonnan megnyílt toborzópontján várják azok jelentkezését, akik érdeklődnek a katonai pálya iránt és szívesen csatlakoznak az alakulathoz hivatásos vagy szerződéses katonaként, illetve polgári alkalmazottként.

  JETfly Magazin

2023. szeptember 27-én jelentették be, hogy a cseh kormány jóváhagyta 24 db, ötödik generációs F-35A típusú harci repülőgép megvásárlását, mellyel leváltják 14 gépes JAS 39C/D Gripen flottájukat.

  NÉPSZERŰ HÍREK