Az uráli szállító járművek tervezésére szakosodott tervezőiroda a BMPT harckocsi-támogató harcjárművet a második uráli fegyver- és katonai berendezések kiállításán mutatta be. A rendeltetésében és kinézetében egyedülálló páncélos felkeltette a katonai szakemberek figyelmét.
Az orosz-csecsen háború keserves tapasztalatai ráébresztették az orosz hadvezetést arra, hogy a nehézkes T-72-esek és T-90-esek védtelenek a városi harc során. A csecsen harcosok kézi páncéltörő eszközeikkel tömegesen semmisítették meg a szük utcákban araszoló harckocsikat. Az elszenvedett veszteség hatására kezdődött a T-72-es alvázán alapuló, harckocsi-támogató harcjármü, azaz városi rohamjármü, a BMPT gyártása.
Az alvázon jól észrevehetők a T-72-es vonásai
A jármü páncélzata szinte teljesen megegyezik a T-72-es páncélzatával. A rétegelt páncél vastagsága a védett helyeken eléri az 520 mm-t. A védelem kiegészül a Kontakt 5-ös második generációs reaktív páncélzattal és az Afganisztánban, a BTR-80-asokon használt rácsozattal, amely nagyfokú védelmet nyújt a kézi páncéltörő fegyverek ellen. Az álcázás eredményességének növelése érdekében a jármüre ködgránátvetőket szereltek. A közel 1000 lóerős motor 66 km/h végsebességre képes gyorsítani a 47 tonnás jármüvet. A páncélos egy feltöltéssel 550 kilométert tud megtenni.
Jól látható a BMPT reaktív páncélzata is
A harcjármü rendeltetése a harckocsik biztosítása és támogatása elsősorban a városi harcokban. Ennek a tevékenységnek megfelelően alakították ki a jármü fegyverzetét is. A páncéltestre nem egy hagyományos torony került, hanem egy „tornyocska”, melynek kinézete már-már egy fantasztikus filmbeli jármü képeit idézi elénk. A toronyba építették be a jármü főfegyverzetét, amely egy vagy két 30 mm-es 2A42-es gépágyúból áll. A torony fegyverzete bővíthető. A gépágyú mellé, jobb oldalra két automata gránátvető vagy két párhuzamosított PKTM géppuska szerelhető. Bal oldalán a két automata gránátvető egy négycsöves Kornet rakétavetővel helyettesíthető, amelynek különlegessége, hogy a rakétája behatol az adott felépítmény belsejébe, forró fémpor- és repeszesővel, illetve a nagy erejü robbanás által keletkezett hatalmas nyomással semmisíti meg a benn lévőket.
Egy négycsövü Kornet rakétavetővel felszerelt BMPT
A vezető, valamint a toronylövész munkájának megkönnyítésére egy tüzvezető és célmeghatározó rendszert építettek be, melyet mindketten használhatnak. Ezzel a rendszerrel minden fegyver tüze vezethető. A vezető, a parancsnok és a toronylövész egy-egy éjszakai/nappali Agat-MR típusú optikai berendezést kapott. A beépített fegyverek 90 fokos szögben emelhetők, ezzel lehetővé téve, hogy az előretörő harckocsit a felülről jövő támadások ellen is biztosítsa.
A torony irányítása elektronikusan és mechanikusan is elvégezhető
A BMPT az alváz és a frontrész kialakításának köszönhetően képes beásni önmagát. A jármüre egy aknamentesítő berendezés is felszerelhető. Az ötfős kezelőszemélyzet biztonsága érdekében a harcjármüvet egy vegyi mentesítő rendszerrel is ellátták, amelynek az automatikus tüzoltó berendezés is részét képezi.
A BMPT szokatlan kinézetével elnyerte a szakértők tetszését
A BMPT egyedülálló a maga nemében. Megjelenése új fejezetet nyitott a hadvezetés történelemkönyvében. Megváltoztatja a harci tevékenységek taktikáját, és növeli a harckocsik harctéri hatékonyságát. Az orosz hadiipar a T-34-es után újabb remekmüvel jelent meg a haditechnika színpadán.