2023. 09. 22. péntek
Móric
: 387 Ft   : 363 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

SEP kerekes és lánctalpas járművek Svédországból

Art of WAR  |  2006. 10. 22., 20:08

A BAE Systems Land Systems Hagglunds fejlesztette ki a SEP (Spitterskyddad Enhets Platform) elemes páncélozott harcjárműveket, melyekben a mechanikus erőátviteli elemeket elektromos átviteli technológiával váltották fel.

Az elektromos erőátviteli rendszer (a tengelyeket kábelekkel helyettesítették, és a motor/ok/ által termelt energia azokon keresztül továbbítódik) számos előnyt biztosít a jármü részére. Ezek: nagyobb hatékonyság, üzemanyag-kihasználás, kisebb fenntartási költség, kisebb érzékenység a negatív környezeti hatásokra. Az akkumulátorok az elektromos erőátviteli rendszer részét képezik. Ez képessé teszi a jármüvet több órán keresztül haladni az akkumulátorok energiáját hasznosítva, ha már a motor leállt.

A 8,7 köbméteres belső tér lényegesen nagyobb, mint a többi hagyományos meghajtású, hasonló hosszúságú jármüvek esetében. A SEP harci súlya 13,5 t, teljes feltöltéssel 6 t. A lánctalpas változat maximális közúti sebessége 100 km/h, a gumikerekes változaté 85 km/h.

SEP PROGRAM

A fejlesztőmunka 1996-ban kezdődött. Az első jármü 2000 novemberében érkezett meg a Swedish Defence Materiel, Forsvarets Materialverkhez (FMV) tesztelésre. 2003-ban már túl volt a 2000 km-es tesztúton. Az FMV szerződést kötött a Hagglundsszal a kerekes változatú SEP-re 2001 novemberében, és az első prototípus jármü meg is érkezett 2003-ban. 2003-ban az FMV már a lánctalpas SEP gondolatával kacérkodott, és 2005 novemberében kapott is egy tesztpéldányt belőle.

Az új elektromos meghajtás nagyban csökkenti a felderíthetőséget az ellenség számára. Az ellenség hő-, hang- és radarérzékelői csődöt mondanak, ha ez a jármü jön szembe. Alacsony sziluettje, zajtalan közeledése futurisztikus hatást kelt. A lánctalp joval könnyebb, mint a megszokott, mert felülete gumiból készül. 

A KEREKES VÁLTOZAT

A SEP kerekes változata három tengellyel készül, és mind a hat kerék hajtott. A meghajtás két motortól jön. Az egyenként 100 kW energia termelésére képes elektromos motorokat a Magnetic Systems Technology (UK) gyártja.

Az első két kerék kormányzott, a középső kettő fix, és a hátsó kettő elektromosan kontrollált. Alacsony sebességi fokozaton kormányozható, és magas sebességi fokozaton lekapcsolja a kormányzás lehetőségét. A kerekek 405/70-esek. 

LÁNCTALPAS VÁLTOZAT

A lánctalpak felülete gumiból készül. Könnyebbek és csendesebbek, mint a hasonló jármüvek lánctalpai. A zaj, amit kelt, kb. 6 dB. A jármü lánctalpa kibírja a 7 kg-os TNT-robbanást is. 

KÜLDETÉSEK

A modular felépítésnek köszönhetően 24 különböző jármü hozható létre bázisán: PSZH, személyszállító, parancsnoki vezetési pont, mentő, páncéltörő komplexummal szerelt, légvédelmi komplexummal szerelt, aknavető jármü, figyelőpont, ABV felderítő jármü, aknamentesítő jármü stb.

A jármü szélsőséges időjárási és terepviszonyok között is müködik. SEP PARANCSNOKI VEZETÉSI PONT

A jármü egy teljesen új elektromos rendszert használ a vezetéshez. A neve VETEC, és a Hagglunds fejlesztette ki. A rendszer egy kis hibafaktorú központi adatbuszon alapul, mely felügyeli a fedélzeti berendezéseket, a fegyverrendszert, a harcmező-elemző rendszert, az önvédelmi rendszert, a rádiókat és más kommunikációs berendezéseket.

A SEP BELSŐ TERE

A deszanttérben minden benn lévő személy részére 0,35 köbméter légtér biztosított. 

ÖNVÉDELEM

A harcjármü páncéltestének védettsége a veszélyes irányok függvényében változik. Leginkább védett terület az, ahol a legénység van elhelyezve. A páncéltest egyébként ellenáll a gyalogsági lövedékeknek és a tüzérségi gránátok repeszeinek egyaránt. A német IBD cég még kiegészítő páncélzatot is fejlesztett a jármühöz. A 1,5 tonnát nyomó kiegészítő páncélzat ellenáll a 14,5 mm-es páncéltörő, a nehezebb változat pedig a 30 mm-es APFSDS lövedékeknek is.

A MOTOR

A SEP két dízelmotorral készül. Az első példányok motorjai egyenként 2,3 literesek voltak, és a Volkswagen típusúak. Teljesítményük egyenként 130 kW. Ezek a dízelmotorok hajtották a ZF generátorokat, melyek az áramot termelik. A későbbi típusok Steyr M16 típusúak lettek, és egyenként 3,2 literesek.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 08. 15., 14:36
Azok a fiatalok, akik kifejezetten a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek kezelői, toronylövészei, vagy ezekkel a harcjárművekkel harcba szállított lövészkatonák szeretnének lenni, bruttó 737 ezer forintos illetményt kapnak. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be augusztus 11-én, Szentesen.
2023-09-07 15:38:52
Ha érdekel a katonák élete és még nincs programod szombatra, akkor két helyen is tárt karokkal vár a Magyar Honvédség. Az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) is nyílt napot, illetve családi napot tart szeptember 9-én.
2023-08-08 11:33:57
A Magyar Honvédség két H145M helikoptere kirepült Szlovéniába, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb természeti katasztrófája utáni mentési munkálatokat segítse - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) augusztus 7-én, hétfőn az MTI-vel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”
2023. 09. 15., 11:14
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár újonnan megnyílt toborzópontján várják azok jelentkezését, akik érdeklődnek a katonai pálya iránt és szívesen csatlakoznak az alakulathoz hivatásos vagy szerződéses katonaként, illetve polgári alkalmazottként.

  JETfly Magazin

Egy egészen friss hír nyugati szomszédunktól: a 2023. szeptember 20-i bejelentés értelmében Ausztria - hazánkhoz hasonlóan - szintén a brazil KC-390-es közepes, többfeladatú katonai szállító repülőgépet vásárolja meg.