Valószínűleg sokan hallottak már a jó öreg BTR-80 harcjárműről, mely szüntelenül rója a köröket a gyakorlóterek vezetési pályáin, harcászati foglalkozásain, vagy a lőtéren bizonyít lövészetekkor. Elevenítsük fel, amit tudunk róla!
A BTR-80 egy könnyü-páncélozott szállító harcjármü. Tervezését a Gorkij Gépjármü Üzem (orosz rövidítésel GAZ) jelenleg Nyizsnyij Novgorodban lévő tervező irodájában kezdték el. A tervezés bázisát a BTR–60/70 harcjármüvek adták. A harcjármü feladata a szállításon kívül a lövész raj harcának tüzzel való támogatása, támadásban és védelemben egyaránt. A BTR–80-ast több ország fegyveres erői alkalmazzák. A Magyar Honvédséghez az első jármüvek a 90-es évek elején érkeztek, és azóta is rendszerben vannak.
A harcjármü felépítése, jellemzői:
A páncéltesttel hegesztett acéllemezes szerkezetü, szögletes formájú. A harcjármü úszóképes és rendelkezik ABV kollektív védelmi berendezéssel, ezért nyílásai hermetikusan zárhatóak. A mellső részén két üvegablak található felnyitható páncélfedéllel. A jármü mindkét oldalán kétrészes ajtót szereltek, amely felső része előre, az alsó része lefelé nyílik. A fenékrészen található a hajócsavar, melynek nyílását páncélfedél nyitja-zárja.
Páncéltest a nyitott ajtókkal
Jól látható a hajócsavar páncélfedele
A harcjármü 10 személyt szállíthat. A személyzet 3 fő: a parancsnok, a harcjármüvezető és toronylövész. A desszant hét fős, mely alapvetően lövész gyalogság (raj). A PSZH mindkét oldalán fedéllel zárható lőréseket alakítottak ki. A jobb oldalon négy, a másikon három található.
A parancsnoki figyelőmüszer és az R-173 rádió
A vezetőtér
Lőrések célzó- és figyelő prizmákkal
A páncéltest hátsó részén kialakított motortérbe található a négyütemü, nyolchengeres, vízhütéses turbódízelmotor. Szinkronizált sebességváltóval látták el, ami jelentősen megkönnyítette a fokozatok váltását. A harcjármü mind a nyolc kereke független felfüggesztésü. Az összes kerék hajtott és differenciálzárral ellátott. Az első két pár kerék kormányzott. A talajtól függően a kerekben a légnyomás menet közben változtatható. A fenti menet jellemzők alapján a harcjármü könnyen mozog a terepen.
A motortér
A harcjármü fegyverzete:
Fő fegyverzete egy 14,5 mm-es típusú géppuska (a BTR–80A 30 mm-es 2A72 típusú gépágyúval rendelkezik). Kiegészítő fegyver egy párhuzamosított 7,62 mm-es PKT géppuska. A toronyban nappali és éjszakai irányzék található. A KPTV géppuska hatásos lőtávolsága 1,5 km (a gépágyúé 2 km). A toronyra 6 db 81 mm-es ködgránátvetőt szereltek.
14.5mm KPVT géppuskával
30mm 2A72 gépágyúval
Fajtái a teljesség igénye nélkül:
BTR-80A, BTR-80S, BTR-80K, UNSh, BREM-K, RKhM-4, BMM, 1V152
Fontosabb müszaki adatok
Megnevezés:
BTR-80, GAZ-5903
Megjelenés:
1984
Rendszeresítve:
legalább 22 országban
Kezelőszemélyzet
3 fő
Szállító képesség
7 fő
Harci súlya:
13.6 tonna
Hossza:
7.55 m
Magassága:
2.41 m
Szélessége:
2.95 m
Hajtott kerekek száma:
8
Motor típusa
260-hp Diesel
Hatótávolság:
600 km
Sebessége müúton:
85 km/h
Sebessége földúton
60 km/h
Sebessége terepen:
40 km/h
Úszósebessége:
10 km/h
Rádió típusa:
R-173
ABV védelmi rendszer:
Kollektív
Fegyverzet:
Fő fegyver:
14.5-mm KPVT géppuska (a BTR-80A-nál 30 mm 2A72 gépágyú)
Másodlagos fegyver:
párhuzamosított 7.62-mm PKT
Ködgránát:
6 x 81-mm