Nincs még egy gépkarabély, melynek megszületését olyan nagy várakozás előzte volna meg, mint a hüvely nélküli tölténnyel működő Heckler & Koch G11 gépkarabélyét – mégsem terjedt el széles körben.
A G11 gépkarabély fejlesztése a 1960-as évek végén kezdődött meg, amikor a német kormány eldöntötte, hogy lecseréli az akkori G3-as karabélyt egy jobb, könnyebb fegyverre. A fejlesztés végén egy kis ürméretü, nagy tüzgyorsaságú, hüvely nélküli tölténnyel müködő fegyvert szerettek volna eredményül kapni. Azért, hogy biztosítsák a kis átmérőjü fegyver hatékonyságát, nagy tölténybefogadó képességü tárra volt szükség.
Az új típust G11-nek nevezték el, és a Heckler und Koch német cég gyártotta a Dynamit Nobel céggel együttmüködésben. A HK volt a felelős a gépkarabélyért, míg a Dynamit Nobel fejlesztette a hüvely nélküli töltényt.
Az első prototípusok egyike
Az utolsó prototípusok egyike
A G11-es egy tárral
A müködés lényege
A zárszerkezet egy 90 fokban elforduló mechanizmus. A töltények egy, a csővel párhuzamos, fölötte lévő, vízszintes tárban vannak elhelyezve. A tárban elhelyezett töltények közül a legfelső függőleges irányban ereszkedik le a tárból a töltési síkba, ahol a speciális zárszerkezet 90 fokban elfordítja, vagyis vízszintes (megfelelő) irányba állítja azt. A lövés kiváltása után a zárszerkezet visszatér a függőleges állásba, és készen áll a következő töltény beforgatására. Ha véletlenül a csőben lévő töltény nem müködne el, a következő egyszerüen kilöki azt, így megakadályozva a rátöltést. A kakast kívülről, kézzel is meg lehet feszíteni (kivéve mikor a fegyver éppen lő). A másik érdekesség, hogy a fegyvertestben a cső, a forgó zárszerkezet, az adogató szerkezeti elemek és a tár egy egységet alkotva mozog előre-hátra. Amikor a fegyver egyeslövésre vagy sorozatlövésre van állítva, a szerkezeti elemek minden egyes lövéskor hátra-, majd előremozognak, 600 lövés/perc tüzgyorsaságot eredményezve. Azonban amikor a fegyver hármas rövidsorozatra van állítva, akkor a második és harmadik lövés még azelőtt kiváltódik, mielőtt a szerkezeti elemek visszatérnének mellső helyzetbe. Ez nagyon magas (2000 lövés/perc) tüzgyorsaságot eredményez.
A lőszerbeforgatás folyamatának ábrázolása
A zármechanizmus
A zármechanizmus és a hozzá kapcsolódó elemek kiszerelése
A fegyver részei
Metszeti ábrázolás
A kép lövések leadásakor ábrázolja a szerkezeti elemek állását (egyeslövés, sorozatlövés, hármas sorozat)
Az eszköz 1-szeres nagyítású optikai irányzékkal müködik. A kezdeti prototípusok 50-es tárral, a mostaniak 45-ös tárral készülnek. A (hüvely nélküli) lövedék súlya 3,25 gramm, a lövedék kezdősebessége 930-960 m/s.
Az első töltények
A későbbi töltény
A 1980-as évek végén a Bundeswehr megkezdte a G11-es gépkarabélyok tesztelését. A tesztek után több kiegészítést alkalmaztak: leszerelhető optikai irányzék, két tartalék tár a fegyverhez, szurony felszerelése.
Az első gépkarabélyok 1990-ben érkeztek meg a Bundeswehrhez, majd a teljes programot leállította a német kormány.
1990 után a US Armyban fejlesztették tovább a G11-et, egy módosított változatban az ACR (Advanced Combat Rifle) program keretén belül. Az USA-ban sem terjedt el széles körben. A tény azonban az, hogy a G11 könnyen kezelhető és kiváló gépkarabély.
Technikai adatok
Ürméret: 4,7 mm (hüvely nélküli)Hossza: 750 mm A cső hossza: 540 mm Súlya: 3,6 kg üresenTölténybefogadó képesség: 50 vagy 45 töltény
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |