Korábbi cikkünkben már beszámoltunk az SM–3 Block-IB (teljes megnevezéssel: Standard Missile–3 Block IB) képességeiről, haditengerészeti alkalmazásáról és sikeres ballisztikus rakétavédelmi tesztjéről.
Jelen írásunkban az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség (Missile Defense Agency) által szervezett és a Standard Missile–3 Block IB ballisztikus rakétavédelmi képességének a Raytheon AN/TPY–2 radarjával történő tesztjével foglalkozunk
A teszt során szintén az SM–3 Block–IB elfogórakéta egy közepes hatótávolságú ballisztikus célanyagot semmisített meg, melyhez azonban első alkalommal a felderítési és célmegjelölési adatokat egy nagytávolságra telepített AN/TPY–2 korai előrejelző radar szolgáltatta. A Raytheon radarja felderítő üzemmódban számítógépes algoritmus alapján deríti fel és ad célmegjelölést az esetleges ballisztikus rakéta fenyegetésről.
A Raytheon hivatalos nyilatkozata alapján a teszt sikeres volt és bebizonyította, hogy az AEGIS ballisztikus rakétaelhárító rendszer, illetve maga a második generációs SM–3 Block IB rakéta fejlesztése, rendszerben történő alkalmazása a helyes irányba tart.
„Számos értelemben az SM–3 rendszer a ballisztikus rakétavédelem koronaékszere. Nem létezik egyetlen tenger felszíni vagy szárazföldi telepítésű rakétavédelmi rendszer sem, amely ennyire hatékony, mind a felderítési távolságot, mind a védendő terület méreteit illetően, kiváltképp, ha az AN/TPY–2 radarral együtt, rendszerként kerül telepítésre és alkalmazásra.” – nyilatkozta Taylor W. Lawrence, a Raytheon Missile Systems elnöke.
A Rakétavédelmi Ügynökség a Raytheon-nal közösen, az Aegis Ashore rendszer és az Egyesült Államok európai ballisztikus rakétavédelmi programja részeként, 2015. év végére SM–3 Block IB rakétákat telepített a romániai Deveselu légi bázisra. A bázis a tervek szerint 2016 első felében éri el kezdeti műveleti képességét.
A Standard Missile–3 Block IB rakéta a Raytheon rakétavédelmi fejlesztési programjának egyik lépcsőfoka, melynek további (jövőbeni) eleme a Standard Missile–3 Block IIA rakéta, valamint az SM–3 rakéta szárazföldi telepítésű változata. Maga az SM–3 Block IB rakéta a korábbi SM–3 rakétafejlesztés 2011. évben rendszeresített SM–3 Block IA rakéta 2. fázisú, továbbfejlesztett változata. A továbbfejlesztett kétszínű infravörös keresőrendszerrel, valamint korszerűsített irányító- és meghajtórendszerrel felszerelt rakéta 2014-ben került rendszeresítésre az Amerikai Haditengerészetnél.
A Raytheon Integrált Rakétavédelmi programjában azonban nem ez volt az első, rendszerben történő közös alkalmazása az SM–3 rakétának és az AN/TPY–2 radarnak. A cég rakétavédelmi programjának alelnöke így nyilatkozott: „Az AN/TPY–2 radar kivételes távolság- és oldalszög szerinti felbontóképessége, együtt alkalmazva az SM–3 rakéta sebességével és hatásos távolságával olyan rakétavédelmi képességet biztosítanak, hogy méltán hívhatjuk mindkét rendszert a globális rakétavédelem alapelemeinek.”
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |