2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Raytheon AN/TPY–2 radarjának sikeres tesztje

Art of WAR  |  2016. 01. 14., 09:19

Korábbi cikkünkben már beszámoltunk az SM–3 Block-IB (teljes megnevezéssel: Standard Missile–3 Block IB) képességeiről, haditengerészeti alkalmazásáról és sikeres ballisztikus rakétavédelmi tesztjéről.

Jelen írásunkban az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség (Missile Defense Agency) által szervezett és a Standard Missile–3 Block IB ballisztikus rakétavédelmi képességének a Raytheon AN/TPY–2 radarjával történő tesztjével foglalkozunk

A teszt során szintén az SM–3 Block–IB elfogórakéta egy közepes hatótávolságú ballisztikus célanyagot semmisített meg, melyhez azonban első alkalommal a felderítési és célmegjelölési adatokat egy nagytávolságra telepített AN/TPY–2 korai előrejelző radar szolgáltatta. A Raytheon radarja felderítő üzemmódban számítógépes algoritmus alapján deríti fel és ad célmegjelölést az esetleges ballisztikus rakéta fenyegetésről.

A Raytheon hivatalos nyilatkozata alapján a teszt sikeres volt és bebizonyította, hogy az AEGIS ballisztikus rakétaelhárító rendszer, illetve maga a második generációs SM–3 Block IB rakéta fejlesztése, rendszerben történő alkalmazása a helyes irányba tart.

„Számos értelemben az SM–3 rendszer a ballisztikus rakétavédelem koronaékszere. Nem létezik egyetlen tenger felszíni vagy szárazföldi telepítésű rakétavédelmi rendszer sem, amely ennyire hatékony, mind a felderítési távolságot, mind a védendő terület méreteit illetően, kiváltképp, ha az AN/TPY–2 radarral együtt, rendszerként kerül telepítésre és alkalmazásra.” – nyilatkozta Taylor W. Lawrence, a Raytheon Missile Systems elnöke.

A Rakétavédelmi Ügynökség a Raytheon-nal közösen, az Aegis Ashore rendszer és az Egyesült Államok európai ballisztikus rakétavédelmi programja részeként, 2015. év végére SM–3 Block IB rakétákat telepített a romániai Deveselu légi bázisra. A bázis a tervek szerint 2016 első felében éri el kezdeti műveleti képességét.

A Standard Missile–3 Block IB rakéta a Raytheon rakétavédelmi fejlesztési programjának egyik lépcsőfoka, melynek további (jövőbeni) eleme a Standard Missile–3 Block IIA rakéta, valamint az SM–3 rakéta szárazföldi telepítésű változata. Maga az SM–3 Block IB rakéta a korábbi SM–3 rakétafejlesztés 2011. évben rendszeresített SM–3 Block IA rakéta 2. fázisú, továbbfejlesztett változata. A továbbfejlesztett kétszínű infravörös keresőrendszerrel, valamint korszerűsített irányító- és meghajtórendszerrel felszerelt rakéta 2014-ben került rendszeresítésre az Amerikai Haditengerészetnél.

A Raytheon Integrált Rakétavédelmi programjában azonban nem ez volt az első, rendszerben történő közös alkalmazása az SM–3 rakétának és az AN/TPY–2 radarnak. A cég rakétavédelmi programjának alelnöke így nyilatkozott: „Az AN/TPY–2 radar kivételes távolság- és oldalszög szerinti felbontóképessége, együtt alkalmazva az SM–3 rakéta sebességével és hatásos távolságával olyan rakétavédelmi képességet biztosítanak, hogy méltán hívhatjuk mindkét rendszert a globális rakétavédelem alapelemeinek.” 

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 22., 13:32
Az Olasz Légierő a közelmúltban búcsúzott a HH-212A helikoptertől, amely több mint 40 év intenzív olaszországi és külföldi szolgálat után vonult nyugdíjba. A HH-212A típus hadrendbe állítása óta több mint 180 000 órát repült, és több száz életet mentett meg.
2024. 03. 11., 11:50
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái többhetes elméleti és gyakorlati képzés keretében sajátították el a Spike LR2 típusú páncéltörő rakéta használatát és karbantartását, a tatai laktanyában, illetve a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2024. 03. 18., 15:07
2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.
2024. 03. 07., 11:04
Semmi, mert egy hasonló méretű, ARV vontatókocsi siet segítségére, hogy biztonságos helyre szállítsa. A pótolhatatlan eszköz kezelését öthetes kiképzés alatt sajátították el a hódmezővásárhelyi és tatai honvédek, tudásukról pedig a március első hetében rendezett táborfalvai vizsganapokon adtak számot.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 27., 10:10
„Több évtized után indul újra a fegyvertervező és -gyártó mérnökképzés hazánkban” – többek közt erről állapodott meg dr. Czermann János a Neumann János Egyetem képviselőivel.
2024. 03. 19., 12:55
Március elején több magas szintű delegáció látogatott a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokságra. A látogatások célja az volt, hogy megtárgyalják és kidolgozzák a NATO déli szomszédságával (Közel-Kelet, Észak-Afrika és a Száhel régiók) kapcsolatos partnerségi terveket.
2024. 03. 11., 10:30
A hatvanas években három komolyabb, halálos áldozatokat követelő tűzeset történt az amerikai haditengerészet repülőgép-hordozóin.
2024. 03. 07., 11:37
A római katolikus temetőben a csata emlékére állított obeliszknél a város és a honvédség képviselői koszorúztak.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.