2025. 03. 26. szerda
Emánuel
: 400 Ft   : 371 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Raytheon AN/TPY–2 radarjának sikeres tesztje

Art of WAR  |  2016. 01. 14., 09:19

Korábbi cikkünkben már beszámoltunk az SM–3 Block-IB (teljes megnevezéssel: Standard Missile–3 Block IB) képességeiről, haditengerészeti alkalmazásáról és sikeres ballisztikus rakétavédelmi tesztjéről.

Jelen írásunkban az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség (Missile Defense Agency) által szervezett és a Standard Missile–3 Block IB ballisztikus rakétavédelmi képességének a Raytheon AN/TPY–2 radarjával történő tesztjével foglalkozunk

A teszt során szintén az SM–3 Block–IB elfogórakéta egy közepes hatótávolságú ballisztikus célanyagot semmisített meg, melyhez azonban első alkalommal a felderítési és célmegjelölési adatokat egy nagytávolságra telepített AN/TPY–2 korai előrejelző radar szolgáltatta. A Raytheon radarja felderítő üzemmódban számítógépes algoritmus alapján deríti fel és ad célmegjelölést az esetleges ballisztikus rakéta fenyegetésről.

A Raytheon hivatalos nyilatkozata alapján a teszt sikeres volt és bebizonyította, hogy az AEGIS ballisztikus rakétaelhárító rendszer, illetve maga a második generációs SM–3 Block IB rakéta fejlesztése, rendszerben történő alkalmazása a helyes irányba tart.

„Számos értelemben az SM–3 rendszer a ballisztikus rakétavédelem koronaékszere. Nem létezik egyetlen tenger felszíni vagy szárazföldi telepítésű rakétavédelmi rendszer sem, amely ennyire hatékony, mind a felderítési távolságot, mind a védendő terület méreteit illetően, kiváltképp, ha az AN/TPY–2 radarral együtt, rendszerként kerül telepítésre és alkalmazásra.” – nyilatkozta Taylor W. Lawrence, a Raytheon Missile Systems elnöke.

A Rakétavédelmi Ügynökség a Raytheon-nal közösen, az Aegis Ashore rendszer és az Egyesült Államok európai ballisztikus rakétavédelmi programja részeként, 2015. év végére SM–3 Block IB rakétákat telepített a romániai Deveselu légi bázisra. A bázis a tervek szerint 2016 első felében éri el kezdeti műveleti képességét.

A Standard Missile–3 Block IB rakéta a Raytheon rakétavédelmi fejlesztési programjának egyik lépcsőfoka, melynek további (jövőbeni) eleme a Standard Missile–3 Block IIA rakéta, valamint az SM–3 rakéta szárazföldi telepítésű változata. Maga az SM–3 Block IB rakéta a korábbi SM–3 rakétafejlesztés 2011. évben rendszeresített SM–3 Block IA rakéta 2. fázisú, továbbfejlesztett változata. A továbbfejlesztett kétszínű infravörös keresőrendszerrel, valamint korszerűsített irányító- és meghajtórendszerrel felszerelt rakéta 2014-ben került rendszeresítésre az Amerikai Haditengerészetnél.

A Raytheon Integrált Rakétavédelmi programjában azonban nem ez volt az első, rendszerben történő közös alkalmazása az SM–3 rakétának és az AN/TPY–2 radarnak. A cég rakétavédelmi programjának alelnöke így nyilatkozott: „Az AN/TPY–2 radar kivételes távolság- és oldalszög szerinti felbontóképessége, együtt alkalmazva az SM–3 rakéta sebességével és hatásos távolságával olyan rakétavédelmi képességet biztosítanak, hogy méltán hívhatjuk mindkét rendszert a globális rakétavédelem alapelemeinek.” 

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.