Oroszország november 9-én bejelentette: újraélesztik a korábban a Teheránt sújtó ENSZ szankciók miatt megakasztott Sz-300 légvédelmi rakétarendszerek szállításáról szólót megállapodást. Az orosz állami hadiipari cég, a Rostec bejelentése szerint a rakétarendszerek szállításáról szóló szerződést mindkét fél aláírta.
Moszkva áprilisban szüntette meg a rakétarendszerek Iránnak történő szállítására vonatkozó tilalmat, miután Teherán megegyezett a vezető hatalmakkal atomprogramjának leállításáról. A döntés nyomán Izrael és Washington rosszallását és aggodalmát fejezte ki az érvényben lévő ENSZ szankció ellenére létrejött megállapodás kapcsán. Oroszország álláspontja szerint azonban az üzlet tárgyát képező rendszer kizárólag védelmi célú, így azt nem is érinti az ENSZ BT határozatban szereplő szankció (ENSZ BT 1747(2007), majd 1929(2010) – a szerk.).
A rakétarendszerek eredetileg tervezett leszállítását Moszkva (pontosabban Dmitrij Medvegyev, akkori orosz elnök) 2010-ben állította le, miután az ENSZ BT Iránt szankciókkal sújtotta. Cserébe Irán 4 milliárd dollárra perelte a genfi nemzetközi bíróságon legfőbb külföldi hadiipari beszállítóját, Oroszországot a 800 millió dolláros üzlet egyoldalú felrúgása miatt.
A jelenlegi megegyezés szerint Teherán a rendszer egy modernebb verzióját kapja meg (az eredeti szerződésben szereplő “PMU-1” változat helyett a “VM” változat – a szerkesztő kiegészítése), de a szállítás időpontját hivatalosan még nem közölték. A Rostec közleménye szerint Irán beleegyezett jogi követelésének visszavonásába, amint Oroszország teljesíti a szerződés „első részét”.
Oroszország és Irán közösen támogatják Bashar Assad szíriai elnököt, segítséget nyújtanak a rezsim csapatainak az országban folyó polgárháborús harcokban.
Fordította: Varga Tamás őrnagy