Oroszország november 9-én bejelentette: újraélesztik a korábban a Teheránt sújtó ENSZ szankciók miatt megakasztott Sz-300 légvédelmi rakétarendszerek szállításáról szólót megállapodást. Az orosz állami hadiipari cég, a Rostec bejelentése szerint a rakétarendszerek szállításáról szóló szerződést mindkét fél aláírta.
Moszkva áprilisban szüntette meg a rakétarendszerek Iránnak történő szállítására vonatkozó tilalmat, miután Teherán megegyezett a vezető hatalmakkal atomprogramjának leállításáról. A döntés nyomán Izrael és Washington rosszallását és aggodalmát fejezte ki az érvényben lévő ENSZ szankció ellenére létrejött megállapodás kapcsán. Oroszország álláspontja szerint azonban az üzlet tárgyát képező rendszer kizárólag védelmi célú, így azt nem is érinti az ENSZ BT határozatban szereplő szankció (ENSZ BT 1747(2007), majd 1929(2010) – a szerk.).
A rakétarendszerek eredetileg tervezett leszállítását Moszkva (pontosabban Dmitrij Medvegyev, akkori orosz elnök) 2010-ben állította le, miután az ENSZ BT Iránt szankciókkal sújtotta. Cserébe Irán 4 milliárd dollárra perelte a genfi nemzetközi bíróságon legfőbb külföldi hadiipari beszállítóját, Oroszországot a 800 millió dolláros üzlet egyoldalú felrúgása miatt.
A jelenlegi megegyezés szerint Teherán a rendszer egy modernebb verzióját kapja meg (az eredeti szerződésben szereplő “PMU-1” változat helyett a “VM” változat – a szerkesztő kiegészítése), de a szállítás időpontját hivatalosan még nem közölték. A Rostec közleménye szerint Irán beleegyezett jogi követelésének visszavonásába, amint Oroszország teljesíti a szerződés „első részét”.
Oroszország és Irán közösen támogatják Bashar Assad szíriai elnököt, segítséget nyújtanak a rezsim csapatainak az országban folyó polgárháborús harcokban.
Hazai cégek drónjait, repülőeszközeit és integrálható szenzorait mutatták be a Magyar Honvédség meghívott szakembereinek a Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) által szervezett szakmai napokon július 1-én és 2-án, a hajmáskéri Kiképző Bázison.
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. július 1-jén, a honvédek jogállásáról szóló kormányrendelet hatályba lépésének napján Budapesten aláírták a Honvédelmi Minisztérium és Honvéd Érdekképviseleti Szervezet (HÉSZ) együttműködési megállapodását.
„Szeretem, megvédem!" mottóval indít toborzókampányt a területvédelmi ezredekbe a Magyar Honvédség - jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a kampány megnyitóján június 17-én, hétfőn, Budapesten.
A Roszatom részvételével tartott tanácskozáson a sarkvidéki teherflotta megújításáról, a műholdas adatszolgáltatásról és a Kínával folytatott logisztikai együttműködésről tárgyaltak.
Lynx harcjárművel hajtott végre éleslövészetet az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár Tatárszentgyörgyön. A szcenárió keretében nemcsak lőttek az ellenségre, hanem a visszavonulást segítő köddel is zavarták őket.
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.
A májusi hónap igencsak gazdag lesz repülős programokban: többek között majálisok, előadások, sétarepülések, repülőnapok, családi napok sora várja az érdeklődőket az ország különböző pontjain, melyek közül biztosan mindenki talál majd kedvére valót!