Sikerrel zárult a török fejlesztésű légvédelmi rakétarendszer tesztlövészete. A török illetőségű Roketsan és Aselsan védelemipari vállalatok által kifejlesztett és gyártott Hisar-O közepes magasságú légvédelmi rakétarendszerrel 100 százalékos sikerrel hajtották végre az első tesztindítást a törökországi Aksaray tartományban.
A rakétaindítást Fikri Işık török védelmi miniszter, a védelemipar felügyeletével megbízott államtitkár, Ismail Demir, továbbá a projekten dolgozó mérnökök is megtekintették.
Işık miniszter nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy Törökország számára az ilyen és ehhez hasonló, kiemelt jelentőséggel bíró védelmi rendszerek beszerzésének, illetve birtoklásának egyetlen lehetőségét azok hazai kifejlesztése és gyártása jelenti. „Egyes általunk barátnak tekintett országok már-már szokást csinálnak abból, hogy különböző korlátozásokat, vagy éppen embargót vezessen be ellenünk, akár bagatellnek mondható problémák okán is. Mindezért pedig a számunkra kitűzött cél nem lehet kisebb, minthogy egyike legyünk azon kevés országnak, amelyek képesek a kritikus védelmi rendszerek önálló fejlesztésére és gyártására.” jelentette ki a miniszter.
A védelmi miniszter megjegyezte, hogy országának nem titkolt célja a török fegyveres erők elrettentő képességének növelése, amelynek részét kell, hogy képezze a hatékony lég- és rakétavédelmi rendszerek rendelkezésre állása is.
Işık miniszter beszédében külön méltatta a fegyverrendszer kifejlesztésben és gyártásában tevékenyen résztvevő mérnökök munkáját, továbbá biztosította őket arról, hogy a project folytatásához szükséges erőforrásokat Törökország továbbra is biztosítani fogja. „Úgy gondolom annak ellenére, hogy Törökország viszonylag későn kezdett el foglalkozni a védelmi rendszerek fejlesztésének kérdésével, mindenképpen jelentős eredményeket sikerült elérnie, sőt meggyőződésem, hogy a kezdeti sikerek után a fejlődés még gyorsabb és látványosabb lesz.” tette hozzá a miniszter.
A Hisar-O elnevezésű légvédelmi rakétarendszer kifejlesztését a török szárazföldi parancsnokság által megfogalmazott azon igényei hívták életre, amelyek elsődlegesen a katonai bázisok, kiemelt fontossággal bíró létesítmények, kikötők és nem utolsósorban a csapatok légvédelmi oltalmazásának megvalósítására irányultak.
„A 25 km-es hatótávolsággal rendelkező légvédelmi rakétarendszer hatékony védelmet biztosít a repülőgépek, harci helikopterek, cirkáló rakéták, valamint a pilóta nélküli légi járművek ellen is.” tette közzé a gyártó Roketsan cég a honlapján. A rakétához használt kétfokozatú rakétahajtómű is a hazai fejlesztés eredménye. A teszt során a rakéta a konténer elhagyását követően sikeresen végrehajtotta a programozott manővereket.
A Hisar légvédelmi rakétarendszer Hisar-A elnevezésű modifikációjának tesztelése már 2013-ban megtörtént. A Hisar-A a Hisar-O-tól eltérően egy alacsony hatómagasságú légvédelmi rakétarendszer. Egy nagy hatótávolsággal és hatómagassággal rendelkező légvédelmi rakétarendszer kifejlesztése egyelőre még várat magára, de a terveknek megfelelően akár már 2020-ban megvalósulhat. A Hisar légvédelmi rakétarendszer lokátorát, a vezetési és irányítási, valamint a tűzirányítási rendszerét az Aselsan, a rakétáit a Roketsan cég fejlesztette ki.
Törökország lég- és rakétavédelmi rendszerek beszerzésére, kialakítására irányuló törekvései – a szír polgárháborús helyzet következményeként – 2011-et követően erősödtek fel szignifikánsan. Törökország számára potenciális veszélyforrást jelentett a szomszédos Szíriában felhalmozott jelentős mennyiségű vegyi harcanyag és a többek között szovjet, és iráni gyártású ballisztikus rakéta is, melyek elleni védelem egyik kulcstényezőjét pont az ilyen hatékony lég- és rakétavédelmi rendszerek jelentik.
A légvédelem fontosságát újra figyelem középpontjába helyezte a török haderő „Euphrates Shield” nevű művelete, amikor is török csapatok légvédelmi oltalmazás nélkül léptek át szír-török határt 2014 augusztusában, azzal a céllal, hogy a határsávot megtisztítsák a terroristáktól.
A török haderő jelenleg is alkalmazza a Stinger rakétákat használó Atılgan és Zıpkın, rendszert, ami csak 8 km távolsági biztosít légvédelmet a kismagasságú légi célok ellen.
2015 novemberében Törökország törölte a Kínai Népköztársasággal 2013-ban megkötött 3,4 milliárd USD összértékű, nagy hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek gyártására vonatkozó szerződést, minekutána kijelentette, hogy a kormány a továbbiakban az Aselsan és a Roketsan védelemipari vállalatokat bízza meg egy jövőbeni rakétavédelmi rendszer fejlesztésével és gyártásával. Mindkét vállalat a Török Fegyveres Erők Alapítvány (Turkish Armed Forces Foundation –TSKGV) szervezet tulajdonában áll, amelynek alapvető célja a török védelmi ipar támogatása.
Fordította: Tóth Norbert alezredes