Oroszország határának közelében, a Fekete-tenger felett fogott el egy orosz Szu-27-es vadászgép egy amerikai EP-3E „Aries II” elektronikai hadviselési és felderítő repülőgépet.
Hétfőn, az orosz légtérellenőrző rendszer egy azonosítatlan célpontot észlelt a Fekete-tenger semleges vízterülete felett, amely az orosz határ irányába haladt. Orosz vélemény szerint a Szu-27 biztonságos távolságba megközelítette az amerikai felderítő repülőgépet, végrehajtotta az azonosítást, majd szintén biztonságos távolságot tartva kísérte azt, megakadályozva, hogy az amerikai gép megsértse Oroszország határát. Azok után, hogy az Amerikai Haditengerészet felderítő gépe megváltoztatta repülési irányát, a Szu-27 visszatért a kiindulási bázisra.
Amerikai oldalról ezzel szemben veszélyesnek minősítették a Szu-27-es vadászrepülőgép manőverét. Az Amerikai Haditengerészet sajtószolgálatának állítása szerint az elfogás mintegy két óra negyven percig tartott, és az orosz vadászgép kb. másfél méteres távolságra megközelítette az amerikai repülőgépet.
„A veszélyes manőverek növelik a téves számítások, cselekvések lehetőségét és a levegőben történő ütközések kockázatát”, - áll az amerikai közleményben. Az amerikai hadsereg hangsúlyozta, hogy felderítő repülőgépük „a nemzetközi jog előírásainak megfelelően járt el, és nem provokálta az orosz felet”.
Az orosz védelmi minisztérium ezzel szemben megjegyezte, hogy a vadászrepülőgép pilótája nem sértett nemzetközi normákat. „Az orosz Szu-27-es teljes repülése szigorú összhangban zajlott a nemzetközi légtérhasználati szabályokkal, nem történt rendkívüli helyzet”, - hangzott el orosz oldalról.
Látványos bemutatókkal színesített családi nappal ünnepelték a Magyar Honvédség megalakulásának 175. évfordulóját a budapesti Városligetben, május 21-én, vasárnap. A Magyar Honvédelem Napján tartott szabadtéri rendezvényen a harckocsik, a bemutatók és a katonazenekar aratta a legnagyobb sikert.
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és a Honvédelmi Minisztérium vezetői előtt megtartotta első állománygyűlését dr. Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke május 5-én, Szentendrén, MH Altiszti Akadémián.
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
A német-magyar szárazföldi erők együttműködése részeként Magyarországra érkezett Björn F. Schulz dandártábornok, a Bundeswehr Páncélos Iskola parancsnoka, aki május 24-én a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz látogatott.
Rendkívül látványos, izgalmas; a modern, high-tech Magyar Honvédség számos elemét bemutató családi nap vár minden érdeklődőt a magyar honvédelem napja alkalmából, a budapesti Városligetben május 21-én, vasárnap, 10 és 18 óra között.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök a mai nappal felmentette beosztásából dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét. A feladat ellátására a honvédelmi miniszter dr. Böröndi Gábor altábornagyot, a Magyar Honvédség brüsszeli NATO és EU Katonai Képviselő Hivatalának vezetőjét javasolja.
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Europa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.