Itt találod az összes cikket a „amerikai haditengerészet” témában!
1942 tavaszán, a megtépázott amerikai USS Houston és az ausztrál HMAS Perth cirkálók, a Jáva-tengeren előző nap vívott tengeri csata túlélőiként, a Jáva és Szumátra között húzódó Szunda-szoroson át próbáltak egérutat nyerni a megállíthatatlanul előrenyomuló japánok elől. Nem jártak sikerrel és sorsukat sokáig homály fedte.
Az amerikai Kongresszus kutatási szolgálata 2021 nyarán mutatta be az új, könnyű partraszállító hadihajók rendszeresítéséről és a velük kapcsolatos elvárásokról. Az LAW (Light Amphious Warship - könnyű kétéltű hadihajó) pályázat lebonyolítása 13,2 millió dollárba kerül és nyertesét várhatóan 2023 – ra választják majd ki.
1987. szeptember 22-én az US Navy 6. flottája és az US Air Force európai parancsnoksága európai NATO szövetségeseikkel közös légi hadgyakorlatot tartottak a Földközi-tenger fölött.
Az Amerikai Haditengerészet 2009-ben vonta ki a hadrendből a flotta utolsó, hagyományos meghajtású repülőgép-hordozóját, a USS Kitty Hawk-ot. A hajó 2022. január 22-én indult utolsó útjára.
Első olvasatra talán nehéz elképzelni, de már számtalanszor bebizonyosodott: egy, a vízen ringó hadihajóra éppen a tűz a legveszélyesebb. Legyen szó háborús sérülésről, békeidőben történt balesetről, a lángok óriási károkat tudnak okozni - még a kikötőben, békésen álldogálva is.
Az amerikai haditengerészet 1983-ban rendszeresítette a SEAL kommandóegységek számára, a The Columbus Group által kifejlesztett SDV (SEAL Delivery Vechicle) víz alatti, úszó szállítójármű Mark 8 jelzésű verzióját, amelyet tervezője James P. Gator után csak Gator néven emlegetnek.
Az USS Thresher (SSN-593), korának legkorszerűbb amerikai támadó tengeralattjárója, 1963. április10-én délelőtt egy rutin merülési próba során a fedélzetén tartózkodó 129 emberrel tragikus balesetet szenvedett az Atlanti-óceánon.
Kitört a koronavírus-járvány a USS Theodore Roosevelt amerikai repülőgép-hordozón is, amelyen közel ötezren szolgálnak. A hajó kapitánya határozott és drámai hangú levélben követelt intézkedéseket a legénység megmentéséért – adta hírül a Reuters hírügynökség.
Az Egyesült Államok haditengerészete már jó ideje nyugtalanul figyeli az oroszok Poseidon típusú, hatalmas, nukleáris meghajtású tengeralattjáró drónjáról érkező híreket.
Az alacsonyan repülő drónok ellen alkalmazott lézerek tesztelésének hatékonysága okán a Pentagon immár arra törekszik, hogy a kifejlesztésre kerülő fegyverekkel a nagyobb, illetve más jellegű fenyegetést jelentő cirkálórakéták ellen is eredményesen vegyék fel a küzdelmet.
A közelmúltban 3 millió dolláros szerződést írt alá az Amerikai Haditengerészet a Pittsburgh egyik elővárosában működő RE2 Robotics vállalattal. A cég csúcstechnológiájú, „emberszabású” robotok és távműködtetésű manipulátorkarok fejlesztésére, valamint gyártására szakosodott.
2019. május 23-án az első acéllemez kivágásával, rövid ünnepség után megkezdődtek az USS Columbia (SSBN-286) rakétahordozó tengeralattjáró építési munkálatai a General Dynamics érdekeltségébe tartozó Huntington Ingalls Industries üzemében, Newport News - ban.
Az Egyesült Államok haditengerészete a 2020-as költségvetési évben, mintegy 400 millió dollárt különített el személyzet nélküli, drón hadihajók rendszerbe állítására. A tervek szerint 2024-ig évente két egység átvételét tervezik, amelyek a jövőbeli úgynevezett „szellemflotta” alapját képezik majd.
Lassan esedékessé válik a US Navy Henry J. Kaiser-osztályú tartályhajóinak cseréje, amelyek még a nyolcvanas évek közepén álltak hadrendbe. Az amerikai haditengerészet 2015 júniusában írta ki a pályázatot a váltótípusra.
1945. március 19-én kora reggel, Ralph Davison admirális zászlóshajója, az USS Franklin és kísérői alig 100 kilométerre jártak Japán fő szigeteitől.
A Microsoft 2018-ban elhunyt alapítója, Paul Allen által felállított kutatócsoport sikerrel járt: megtalálták a második világháborúban a Korall-tengeren elsüllyedt USS WASP (CV-7) repülőgép-hordozót.
Az Egyesült Államok hadiflottája jelenleg közel 300 aktív hadihajóval rendelkezik, azonban a világpolitikai helyzet drasztikus változásai miatt ezek már nem elegendőek a megnövekedett számú feladat ellátására, ezért az állományt másfél évtizeden belül legalább 355-re kívánják bővíteni.
Egy II. világháborús amerikai repülőgép-hordozó hullámsírját fedezték fel idén januárban egy dél-csendes-óceáni expedíció keretében, amelyet a Microsoft cég néhai társalapítója, az októberben elhunyt Paul Allen Vulcan nevű cége finanszírozott.
Újabb tengeralattjáróval bővült az USA haditengerészete: a floridai Port Canaveral-ban adták át a napokban a legújabb, Virginia-osztályú, nukleáris meghajtású tengeralattjárót, az SSN-789 Indiana-t.
Az Amerikai Haditengerészet lemond arról, hogy 34 rombolóját hibrid meghajtásúra építse át. A korábbi elképzeléssel jelentős üzemanyag-megtakarítást és persze hatótávolság-növelést reméltek a mérnökök.
Oroszország határának közelében, a Fekete-tenger felett fogott el egy orosz Szu-27-es vadászgép egy amerikai EP-3E „Aries II” elektronikai hadviselési és felderítő repülőgépet.
Hadihajórajt vezényelt a Koreai-félsziget közelébe az amerikai hadsereg - közölte az amerikai csendes-óceáni parancsnokság (PACOM) szóvivője.
Február 3-án lesz a hivatalos búcsúztatása a világ első nukleáris meghajtású repülőgép-hordozójának, az USS Enterprise-nak. A hordozó kulcsfontosságú szereplője volt több fontos eseménynek, így az 1962-es kubai rakétaválságnak, de a részt vett az iraki és az afganisztáni missziókban is.
Három figyelmeztető lövést adott le egy amerikai romboló iráni hadihajókra.
Harry Harris admirális, az USA Csendes-óceáni Parancsnokságának (US Pacific Command, USPACOM) parancsnoka, a szenátus előtt tartott beszédében számolt be a tengeralattjárók hiányáról.
Idén októberben az Egyesült Államok Haditengerészete (US Navy) első alkalommal tesztelte saját felségvizein kívül, NATO területen az AEGIS SM–3 ballisztikus rakétavédelmi rendszerét.
Egyetlen hajó, egyetlen út: feszült figyelem övezte a USS LASSEN bevetését. Az amerikai haditengerészet rombolója a világ egyik legvitatottabb hovatartozású tengerszakaszán hajózott át október 26-án.