A Nimitz-osztályú, nukleáris meghajtású USS John C. Stennis (CVN 74) repülőgép-hordozó vezette csapásmérő kötelék megérkezett az amerikai 5. Flotta működési területére, mely magában foglalja az Indiai-óceán nyugati medencéjét, az Arab-tengert, a Perzsa-öblöt és a Vörös-tengert is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Irán partjainak közelében egy újabb, nagy harcértékű flottakötelék és közel 90 harci gép, illetve helikopter jelent meg, kiegészítve az amúgy is a térségben állomásozó hatalmas amerikai kontingenst. Az Arab-tengeren tartózkodik már a USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) hordozó is.
A Nimitz-osztály hetedik tagjaként megépült USS John C. Stennis (CVN 74) 1995 decemberében csatlakozott a US Navyhez. A hatalmas „úszó repülőtér” fedélzetén 5600 tengerész és 70 harci gép állomásozik. A San Diegóból január 20-án kifutó repülőgép-hordozó kíséretében a USS Antietam (CG 54) rakétás cirkáló és három romboló, a USS Preble (DDG 88), a USS OKane (DDG 77) és a USS Paul Hamilton (DDG 60) kapott helyet. A csapásmérő harccsoport „öklét” a 9. Hajófedélzeti Repülőezred gépei alkotják: F/A-18C Hornet, F/A-18E/F Super Hornet, EA-6B Prowler, E-2C Hawkeye 2000, C-2A Greyhound, illetve SH-60F/HH-60H Seahawk helikopterek. A csapásmérő kötelékben összesen mintegy 6500 tengerész szolgál.

Baljós árnyak... A Blue Diamonds század egyik F/A-18C Hornet harci gépe leszálláshoz készülődik a USS John C. Stennis (CVN 74) repülőgép-hordozó fedélzetére
Irán számára mindenképpen jelzésértékü, hogy az amerikaiak egyre több hordozót vezényelnek a térségbe, ráadásul Bush elnök döntésének értelmében az Irakban szolgáló szárazföldi erők létszámát is megemelik. Az Afganisztánban és Irakban állomásozó erők szükség esetén Irán ellen is bevethetőek, de valószínübb, hogy egy esetleges fegyveres konfliktus esetén a légierő nagy hatótávolságú, illetve a haditengerészet hordozóiról felszálló repülőegységek játsszák majd a főszerepet.