2025. 03. 23.
Emőke
: 399 Ft   : 369 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Megállapodás a francia-angol közös fejlesztésű repülőgép-hordozó projectről

Art of WAR  |  2006. 03. 09., 00:13

Fontos mérföldkőhöz érkezett a közös, francia-angol fejlesztésű repülőgép-hordozó project, miután a két ország védelmi miniszterei aláírták azt a megállapodást, mely alapján az érintett cégek megkezdhetik a végső tervezést később pedig a megvalósítást.

Az elmúlt napokban az ausztriai Innsbruckban találkozott egymással John Reid brit, és Michele Alliot-Marie francia védelmi miniszter, hogy végső formába öntsék a jövőben megvalósítandó, közös alapokon nyugvó repülőgép-hordozó projectről szóló megállapodást. Mint ismeretes a két ország egy új, nagyméretü hordozó-osztály létrehozására törekszik, megosztva a fejlesztési és gyártási költségeket. Az új egységeket brit részről a jelenlegi, kisméretü Invincible-osztály leváltására tervezik szolgálatba állítani, a franciák viszont egy ideig még valószínüleg a Charles de Gaulle hordozóval párhuzamosan üzemeltetik majd a némileg nagyobb méretü új hajót.

A fővállalkozók a BAE Systems és a Thales cégek lesznek. A hajók megépítése a várakozások szerint közel 10.000 új munkahely létrehozását is jelenti majd, valamint széleskörü együttmüködési és technológia fejlesztési lehetőségeket teremt a két ország között. A hordozók élettartama várhatóan 50 év lesz.

A képen színessel kiemelve az új hordozó osztály alakja és mérete látható összehasonlítva a Nimitz, a Charles de Gaulle és az Invincible-osztály hajóival. Jól látható, hogy az amerikai nukleáris meghajtású "szuper hordozókra" mind méretben mind felépítésben rendkívül hasonlítanak majd az új brit és francia hajók.

A britek a Sea Harrierek és a Harrier Gr.7/9 gépek váltására a JSF-et szemelték ki, így az USA mellett az egyik legnagyobb részarányban képviseltetik magukat a projectben. A JSF VSTOL/STOVL változataiból egyidejüleg 40 példány állomásozik majd a tervek szerint a hordozók fedélzetén. A franciák viszont a Rafale tengerészeti változatait használják majd, így a gallok hajóin gőzkatapult is beépítésre kerül a fedélzeten. 

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  

  NÉPSZERŰ HÍREK