Oroszország a 2012-es év végéig rendezni kívánja a Fekete-tengeri flotta elhelyezésének kérdését Ukrajnában, a Krím-félszigethez tartozó területen. Alekszandr Fedotenkov ellentengernagy, a Fekete-tengeri flotta parancsnoka elmondta, hogy Oroszország folytatja, az Ukrajnával 1997-ben kötött megállapodás újratárgyalását a Fekete-tengeri flotta elhelyezésével kapcsolatban. Az ellentengernagy véleménye szerint, év végéig eldőlhet a flotta elhelyezésének kérdése, sőt új hadihajók kerülhetnek annak állományába.
Amennyiben minden az előzetes tervek szerint alakul, az első új hadihajó már 2014-ben megérkezhet Szevasztopolba. Alekszandr Fedotenkov ugyanakkor azt is kiemelte, hogy Oroszország nem csak Szevasztopolban, hanem Novorosszijszkban állomásozó erők erejét is növelni kívánják.
Mindeközben az ukrán védelmi miniszter, Dmitrij Szalamatin nem mondott időpontot a tárgyalások lezárására, mindössze annyit közölt, hogy a két ország között zajlanak a tárgyalások, aminek eredményétől azt várja, hogy a két ország együttmüködése új szintre lép. A védelmi miniszter kiemelte továbbá, hogy mindkét flottának azonos a célja, a béke megőrzése, valamint a fekete-tengeri régió stabilitásának biztosítása.
Jól példázza a két flotta együttmüködését, hogy hosszú idő után, 2012-ben a két haditengerészet állománya együtt ünnepelte a Haditengerészet Napját. Az orosz Fekete-tengeri flotta parancsnoka kifejezte abbéli reményét is; amint az volt a múltban úgy lesz a jövőben is, hogy a Fekete-tenger azon belül is Szevasztopol lesz a bázisa az ukrán és orosz flottának is. Mindezek mellett Oroszország új bázisokat is létesít hadihajói számára, beleértve Novorosszijszkot is.
A flotta bázisa Novorosszijszkban
2010 májusában Oroszország akkori miniszterelnöke, Vlagyimir Putyin úgy nyilatkozott, hogy a Fekete-tengeri flotta számára 2020-ig kiépítésre kerül a haditengerészeti bázis Novorosszijszkban, és erre a célra 92 milliárd rubelt szánnak a költségvetésből. Ebből az összegből többek között a kikötő berendezéseit kívánják lecserélni több kilométer hosszan, illetve a meder mélységét akarják 13-14 méterre növelni a kikötő támfalánál. Az új haditengerészeti bázison kialakításra kerülnek továbbá lőszerraktárak, olajtárolók, rakománykezelő eszközök telepítésére kerül sor, több csővezetéket fektetnek le illetve villamos távvezetéket, vasúti nyomvonalat építenek ki. A hajók javításához szárazdokkokat és több kilométeres mólót építenek.
Az építkezés részeként 2014-ig Novorosszijszknál a Tsemesskaya-öbölben elkészül egy, a flotta hajóinak védelmére szolgáló mélytengeri móló. A szerkezet építésénél egyedülálló technológiát alkalmaznak, amely megnöveli annak stabilitását, illetve a móló megnehezíti a tenger felől történő illetéktelen behatolást. Mihail Taslik vezérőrnagy elmondta, hogy a munkák a tervezett ütemben haladnak, aminek eredményeképpen elvégezték a tengerpart kialakítását, több épület, raktár épült fel, folyik a hullámtörő építése. Az elkövetkező öt évben a flotta katonái számára több mint ezer lakást építenek. A bázis építésében több ezer katona és civil szakértő vesz részt, mindemellett több mint 200 speciális technikai eszközt alkalmaznak. A tervek szerint Novorosszijszkben épül fel az oroszországi Feketetengeri flotta parancsnoksága.
A flotta átfegyverzése
2020-ig Oroszország Fekete-tengeri-flottájának jelentősen meg kell erősödnie, amelynek érdekében a 2011-2020 között zajló program keretében a haditengerészet parancsnokságának információja szerint 18 modern hadihajóval bővül az állomány, amelyek között lesz hat fregatt (Projekt 22350) és hat modern, Varsavjanka osztályú, dízel-elektromos meghajtású tengeralattjáró (Projekt 636.3), valamint tengeralattjáró elhárító repülőgépeket és bombázókat és kap a haditengerészeti légierő.
"Moszkva" rakétás cirkáló
Napjainkban a Fekete-tengeri-flotta állományában kevesebb, mint 40 hadihajó található, köztük a „Moszkva” rakétás cirkáló, három őrhajó és mindössze két tengeralattjáró. A flotta hajóinak nagyrésze elmúlt 40 éves, azokat folyamatosan vonják ki a rendszerből.