Huszonhárom nemzet, 47 hadihajó, hat tengeralattjáró, több mint 200 repülőeszköz és 25 000 fő vesz részt a Csendes-óceánon kétévente megrendezésre kerülő „Rim of the Pacific” (RIMPAC) gyakorlaton, ami az idei évben a tervek szerint június 26. és augusztus 1. között kerül megrendezésre a Hawaii szigetek körzetében.
A világ legnagyobb tengeri gyakorlata, a RIMPAC egyedülálló alkalmat biztosít a résztvevőknek arra, hogy elősegítsék és erősítsék kapcsolataikat, amelyek fontosak a világ tengeri útvonalainak biztosítása és biztonsága szempontjából. Az 1971-ben első ízben megtartott gyakorlat óta a RIMPAC 2014 már a 24.
A vendéglátó Csendes-óceáni Flottát a RIMPAC 2014 gyakorlaton Kenneth Floyd altengernagy (a Harmadik Flota (C3F) parancsnoka) fogja vezetni, aki egyben a Többnemzetiségü alkalmi harci kötelék (CTF) parancsnoka is. Az Ausztrál Királyi Haditengerészet ellentengernagya, Simon Cullen valamint a Japán Tengerészeti Önvédelmi Erők ellentengernagya, Yasuki Nakahata lesznek a Többnemzetiségü alkalmi harci kötelék parancsnok-helyettesei. A Kanadai Királyi Haditengerészet ellentengernagya, Gilles Couturier lesz a haditengerészeti komponens-, az Ausztrál Királyi Légierő dandártábornoka, Chris Westwood a légi komponens parancsnoka, míg az Amerikai Tengerészgyalogság vezérőrnagya, Richard Simcock vezeti a szárazföldi erőket. A RIMPAC 2014 gyakorlat során első alkalommal kerül megalakításra egy különleges müveleti komponens, amelynek parancsnoka, az Amerikai Haditengerészet kapitánya, William Stevens lesz.
Forrás: c3f.navy.mil
Két nemzet, és Kína 2014-ben lesz első alkalommal résztvevője a RIMPAC gyakorlatnak.
Szintén újdonság az idei gyakorlaton, hogy két kórházhajó, az amerikai USNS „Mercy” és a kínai PLA „Peace Ark” is részt vesz. A résztvevő nemzetek különböző képességeket gyakorolnak, amelyek során demonstrálják a tengeri erők rugalmasságát.
Fotó: defense-update.com
Az idei gyakorlatra Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Kolumbia, Franciaország, India, Indonézia, Japán, Malajzia, Mexikó, Hollandia, Új-Zéland, Norvégia, Kína, Peru, Dél-Korea, Fülöp-szigetek, Szingapúr, Thaiföld, Tonga, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok kijelölt erőinek részvételével kerül sor.