A közelmúltban a KCNA észak-koreai hírügynökség több fényképet tett közzé, amelyeken Kim Dzsong Un egy hajógyár üzemcsarnokában, egy tengeralattjárót szemrevételez. A tudósítás szerint a hajó Észak-Korea első korszerű rakétahordozó tengeralattjárója.
Az ifjú vezér, mivel nagyon elégedett volt a látottakkal, a szemle végén szokás szerint személyesen tartott eligazítást a jelenlévőknek és látta el a haditengerészet, valamint az üzem képviselőit hasznos tanácsaival.
H. I. Sutton a Covert Shores tengeralattjárókkal foglalkozó blog szerzője, a téma szakértője szerint, a valóságos kép kissé árnyaltabb annál, mint amit az észak-koreai propaganda láttatni akar. A hajó méreteit látványosan érzékeltető, de a részleteket gondosan homályban hagyó fotók tanulmányozása alapján úgy tűnik, hogy az új tengeralattjáró, korántsem új, hanem minimum húsz éve épült és valószínűleg az észak-koreai tengeralattjáró erők gerincét alkotó Projekt 633, vagy Romeo-osztályú szovjet/kínai eredetű dízel-elektromos egység átépített példánya. A típus terveit a Szovjetunió átadta Kínának, ahol aztán kisebb – nagyobb módosításokkal hosszú ideig gyártották. Ezek közük került hét példányt átadtak Észak-Koreának, majd később további tizenhármat Kínából odaszállított részegységekből ott szereltek össze.
A most bemutatott hajó valószínűleg egy átalakított Romeo, vagy annak kínai klónja, amit a szovjet Projekt 629A, vagy Golf II rakétahordozó mintájára építettek át, így meghosszabbított tornyában két, vagy három Pukgeukseong, vagy KN-11 típusú ballisztikus rakétát hordozhat, amelyek 1200 kilométeres hatótávolságukkal, a Japán-tengerről nemcsak Japán terültét, de a Guam szigetén lévő stratégiai fontosságú amerikai támaszpontot is elérthetik. A rakétaindító tubusok beépítése miatt valószínűleg el kellett távolítani a hajó akkumulátorainak közel a felét, emiatt csökkent a teljesítménye és jóval kevesebb időt tölthet a mélyben.
Sutton szerint műszaki elavultsága ellenére Kim Dzsong Un legújabb játékszerét erős fegyverzete miatt korántsem szabad lebecsülni és az potenciális fenyegetést jelent majd a jövőben, különösen, ha több hasonló egység is épül.