Irán az elmúlt évtizedekben jelentős erőfeszítéseket tett és nagy összegeket fordított a különböző, még a sah idejéből örökölt amerikai eredetű fegyverek, fegyverrendszerek működőképes állapotban tartására, lemásolására, de továbbfejlesztésére és ezek alapján új eszközök kifejlesztésére is.
A közelmúltban nyilvánosságra került, hogy a nagyméretű, amerikai tengeralattjáró drón, az Orca első példányai hamarosan rendszeresítésre kerülnek, mivel pedig az USA és Irán közötti amúgyis rossz viszony mostanra igencsak elmérgesedett, felmerült szakértői körökben, hogy Irán haditengerészete is valami hasonló eszköz megvalósításán gondolkodhat, bár erre egyelőre nincs kézzelfogható bizonyíték.
Mivel a közel-keleti ország anyagi forrásai lényegesen korlátozottabbak, mint a fő ellenségének tekintett Egyesült Államoké, ha valóban léteznek ilyen tervek, nagy valószínűséggel valamilyen relatíve olcsó megoldást választanak majd megvalósításához. Egy az Orcához hasonlóan nagyméretű drón tengeralattjáró kifejlesztéséhez jó alapot adhat az iráni flottánál már régóta, rendszerben álló, helyben gyártott, észak-koreai eredetű (eredetileg Yono osztályú), mindössze 120 tonnás, 29 méteres IS-120 Ghadir. Ez a kisméretű típus, viszonylag egyszerű szerkezete révén kiválóan megfelelne az automatizálásra.
Ezek a robothajók lényegesen olcsóbbak lennének a hagyományos, személyzettel üzemelő egységeknél, mivel legénység nélkül elhagyhatják a tornyot, a 18 főnyi legénységek egyébként igencsak szűkös lakótereit és a létfenntartó rendszereket, így nagyobb hely juthat az üzemanyag, a beépített irányítórendszerek és szenzorok számára. A hagyományos dízel-elektromos meghajtást valószínűleg a levegőtől független AIP rendszerrel, vagy lítium-ion akkumulátorokkal oldják meg, így a robothajó majd akár egy hetet, de ennél több időt is kint tölthet a nyílt vízen járőrözve, vagy ha kell, a tengerfenéken rejtőzködve. A fegyverzet a feltételezések szerint az alaptípuson is alkalmazott két 533 mm – es, felszíni célok elleni nehéz torpedó lesz, amelyeket bevetés előtt előre betöltenek majd az indítócsövekbe, de lehetőség lesz majd a kívülről történő, nyílt tengeri újratöltésre is.
Az iráni tengeralattjáró drónokat egyáltalán nem szabad lebecsülni, mivel amennyiben rendszeresítésre kerülnek, nemcsak az iráni partok védelmében játszhatnak majd szerepet, de nagy veszélyt jelenthetnek a térség hajóforgalmára és a Hormuzi-szorosban rejtőzködve akár az olajszállításokat is megbéníthatják.
Forrás: http://www.hisutton.com/