Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a közelmúltban mutatták be a Boeing, Echo Voyager elnevezésű, kisméretű drón tengeralattjáróját, azonban Oroszországban is évek óta dolgoznak valami hasonlón.
A Rubin Tervezőirodában Cephalophod (tintahal) programról már 2015 óta tudni lehetett, de a nyugati szakértők sokáig nem tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget, sokkal jobban érdekelte őket a Poseidon óriástorpedó. A titokzatos robot tengeralattjáróról továbbra is csak lassan szivárognak az adatok, így pontos méretei, hajtóműve, teljesítménye nem ismert, de az biztosnak tűnik, hogy nagyobb és erősebb a Boeing féle Echo Voyagernél, így amennyiben valaha szolgálatba áll, komoly fenyegetést jelenthet a jövőben.
A rendelkezésre álló gyér információk alapján elrendezése általánosságban hasonló az oroszok tengeralattjárókéhoz, tatján hagyományos, nagyméretű kormánysíkokkal és hajlított szárnyakkal ellátott, viszonylag nagyméretű hajócsavarral. Mindezek alapján azt a következtést vonták le, hogy a Cephalophod esetében a tervezők a lopakodóképességet másodrangú szempontnak tekintették a sebességgel és a manőverezőképességgel szemben.
Fegyverzetébe valószínűleg az oldalsó rekeszekben elhelyezett, MTT típusú, kifejezetten tengeralattjárók elpusztítására kifejlesztett, 324 mm – es torpedókat integrálják, amelyeket egyébként helikopterek és hajók fedélzetéről alkalmaznak. Az MTT mindössze 60 kg – os robbanófejével például egy repülőgép-hordozó ellen nem lenne túl hatásos, de egy mélyben haladó tengeralattjárón, amelynek törzsére hatalmas víznyomás nehezedik végzetes sérülést okozhat.
A Cephalophod a feltételezések szerint a jövőben átveheti az erősen öregedő orosz tengeralattjáró flotta bizonyos feladatait. A robothajókat hadrendbe állításuk esetén az ellenséges rakétahordozó tengeralattjárók levadászására és a saját egységek kíséretére, egyfajta testőrként, de a viszonylag sekély parti vizek, vagy kikötők védelmére egyaránt alkalmazhatják.