A szentpétervári Malachit Tervezőiroda eredetileg saját kockázatára, még 2014-ben kezdett dolgozni egy új, ötödik generációs nukleáris tengeralattjárón. Az orosz Védelmi Minisztérium 2016-ban bólintott rá a programra és ekkortól a Malachit már az állami megrendelés birtokában folytathatta a fejlesztési munkálatokat, amely eredetileg Husky néven futott, de 2019 áprilisában bejelentették, hogy nevét egy másik kutyafajta után, Lajkára változtatták.
Az új, Projekt 545 jelzésű típust, az elavult, Akula (Projekt 971) és a Sierra osztályú (Projekt 945 és 945A) támadó tengeralattjárók utódjának szánják. A korábban nyilvánosságra került rajzok, egy leginkább az Akulához hasonló, de X elrendezésű kormánysíkokkal és némileg megnyújtott, a közvetlenül mögé tervezett, három rakétaindító tubus miatt az orrhoz közelebb helyezett toronnyal ellátott hajót ábrázoltak. Az újabb képek és a bemutatott makett azonban inkább az ugyancsak a Malachit által tervezett és csak néhány éve szolgálatba állított, Projekt 885 Yasen némileg kisebb verziójára utalnak. Ennek alapján elrendezése hagyományosabb lesz a korábban tervezettnél, kereszt elrendezésű iránysíkokkal és a törzs elülső részére helyezett merülési kormányokkal. A költségek csökkentése érdekében valószínűleg a két típus több rendszere, így a 200 MW teljesítményű, OK-650KPM atomreaktor is azonos lesz és ez propellerrel lesz kombinálva, nem pedig az egyre elterjedtebb pump-jet hajtóművel. A kb. 11340 tonna vízkiszorítású hajók maximális sebességét 35 csomóra, várható merülési mélységét pedig kb. 600 méterre becsülik.
A fegyverzet sokrétűnek ígérkezik. A fő csapásmérő erőt a 3M-14 Kalibr szuperszonikus, a 3M22 Zircon hiperszonikus hajó elleni rakéták és a P-800 Oniks robotrepülőgép adja majd, amelyeket a törzsből, a torony mögötti függőleges cellákból indíthatnak (VLS), de ezek helyére moduláris rendszerben három, vagy akár hat ballisztikus rakéta indítására szolgáló tubus is elhelyezhető lesz. A feltételezések szerint az arzenált legalább hat 533 mm-es torpedócső Fizik-1 és USET 80, MTPK-1 torpedókkal és PMR-2 aknákkal gazdagítja.
A tervek szerint az egyelőre még ismeretlen számú hadrendbe állítandó egység az Északi és a Csendes-óceáni Flottához kerül majd, de ez valószínűleg még nem mostanában lesz. A Yasen osztály hadrendbe állítása is igencsak vontatottan halad, a négy megépített példányból egyelőre csak egy bevethető, a testvértípus legelső egysége legkorábban 2027 körül készülhet majd el.
Forrás: http://www.hisutton.com/