2019. április 23-án vízre bocsátották az Arhangelszk melletti szeverodvinszki hajógyárban, az orosz hadiflotta legújabb, speciális feladatkörű tengeralattjáróját, a Belgorodot.
Hamarosan elkezdődnek a hajó rendszereinek és reaktorainak működési tesztjei, majd a tervek szerint 2020 folyamán a zajlanak le a futási és merülési próbák a nyílt tengeren. Ha nem adódnak komolyabb problémák, a flotta a jövő év végén veheti át az új egységet.
A Belgorod, amely egy Projekt 09852 (módosított Antej, vagy a NATO kód szerint Oscar II) típusú hajó, jelen állás szerint nemcsak a világ legnagyobb, hanem az egyik legkülönlegesebb tengeralattjárója is lesz.
Az 1992-ben a szeverodvinszki gyárban elkezdett, majd pénzhiány miatt 76%-os készültségi fokon félbehagyott hajó, 2006-ban került újra az orosz flotta látókörébe, de csak hat évvel később döntöttek befejezéséről, jelentős módosításokkal. A tragikus sorsú Kurszk testvérhajóját, eredetileg 24 darab P-700 Granyit robotrepülőgéppel felszerelve, az amerikai flottakötelékek és repülőgép-hordozók elpusztítására tervezték, most azonban ennél sokkal komplexebb feladatot szánnak neki. Az óriás hossza 184 méter, vízkiszorítása teljesen lemerülve eléri a 30 000 tonnát. Meghajtását két AK-650.02 típusú 190 MW-os teljesítményű nyomottvizes atomreaktor és két hajócsavar biztosítja, amelyekkel kb. 32 csomós sebességre lesz képes a mélyben.
Az átépítés során a hajótestet középen egy kb. 30 méter hosszú törzsszekcióval toldották meg, amelybe nyomáskamrát és a kb. 2 000 tonnás, Projekt 10831 „Losharik”, vagy a régebbi Projekt 1910 „Kashalot” típusú, manipulátorkarokkal és egyéb, speciális eszközökkel felszerelt nukleáris tengeralattjárók fogadására alkalmas dokkolóegységet, valamint megváltozott feladatköréhez szükséges gépészeti rendszereket építettek. A Belgorod felépítésének és különleges „kistestvéreinek” köszönhetően alkalmas lesz a Harmonija nevű mélytengeri érzékelő és szenzorrendszer telepítésére, karbantartására és szükség esetén további egységekkel való bővítésére. Az amerikai SOSUS orosz megfelelőjének számító rendszert, amelynek energiaforrása egy kisméretű atomreaktor, az északi sarkvidéken, a tengerfenéken kívánják kiépíteni és a feltételezések szerint elsősorban hang és nyomásérzékelő szenzorokat tartalmaz majd, hogy figyelemmel kísérhessék a NATO tengeralattjáróinak mozgását, a stratégiailag egyre fontosabb térségben.
A Belgorod nemcsak feladatköre, kialakítása és mérete miatt lesz különleges, hanem azért is, mert a belső és külső héjazata közé, a robotrepülőgépek indítótubusainak helyére a hatalmas méretű, Poseidon nukleáris torpedók indítócsövei kerülnek beépítésre, amelyekből hatot, az 533 mm-es hagyományos torpedókból pedig 28 darabot hordozhat.
Forrás: https://navaltoday.com/