Itt találod az összes cikket a „Orosz Haditengerészet” témában!
2021 decemberében állították hadrendbe az Orosz Haditengerészet legújabb Borej-osztályú tengeralattjáróját, a Knyaz Oleg névre keresztelt példányt, mely megérkezett az Északi Flottához, Szeveromorszkba.
Oroszország szemmel láthatóan, egyre inkább törekedik a globális tengeri jelenlétre, amit jól mutat, hogy haditengerészetének egységei a világ egyre több pontján, egyre nagyobb számban tűnnek fel.
2019. július 1-jén egy tragikus tűzeset során 14 orosz tengerész vesztette életét. Az ügy meglehetősen homályos nemcsak háttere, hanem a balesetet szenvedett tengeralattjáró miatt is, mert az a titokzatos, valószínűleg mindössze egyetlen példányban létező Projekt 10831 Losharik lehetett, amelyről csak minimális információ áll rendelkezésre.
A 2019 júliusában Szentpéterváron megtartott IMDS-2019 nemzetközi haditengerészeti kiállítás egyik érdekessége a Malachit tervezőiroda által kifejlesztett új, kisméretű tengeralattjáró, amely a Projekt 750B jelzést kapta.
Oroszország jelenleg hadrendben álló legkorszerűbb elektronikai hírszerzésre és felderítésre rendszeresített hadihajói a Projekt 18280, vagyis a Jurij Ivanov osztály két egysége.
2019. április 23-án vízre bocsátották az Arhangelszk melletti szeverodvinszki hajógyárban, az orosz hadiflotta legújabb, speciális feladatkörű tengeralattjáróját, a Belgorodot.
Vlagyimir Putyin orosz elnök, 2019. február 20-án jelentette be, hogy hamarosan hadrendbe áll az orosz flotta első, a 2M39 Poseidon típusú szupertorpedó hordozásra optimalizált tengeralattjárója.
1904. február 9–én délelőtt Uriu Sotokichi ellentengernagy cirkálókból és rombolókból álló erős flottaköteléke blokád alá vette a koreai Csemulpo-öblöt, majd ultimátumot intézett a kikötőben tartózkodó két orosz hadihajó parancsnokához.
A mai napon, 2018. október 30-án baleset történt Murmanszk kikötőjében, a 82. számú hajójavító üzemben: a PD-50-es dokknál áramszünet lépett fel, melynek során a dokk ballaszttartályai gyorsan megteltek vízzel, melynek következtében süllyedni kezdett.
2018. július 28-án, Szentpéterváron, ünnepélyes keretek között állították hadrendbe az Orosz Haditengerészet legújabb fregattját, az Admiral Gorskovot. Az új, Project 22350-es hajóosztály első példányát 2006-ban kezdték el építeni.
Az Admiral Kuznyecov repülőgép-hordozó felújításáról szóló szerződést a közelmúltban írta alá az Egyesült Hajóépítő Vállalat és Oroszország védelmi minisztériuma. A kb. 60 milliárd rubel értékű szerződés keretein belül megújuló hadihajón 2020 végéig tartanak majd a munkálatok.
A közelmúltban, 2017. december végén vehette át hivatalosan harmadik Project 11356 fregattját az Orosz Haditengerészet. A Fekete-tengeri Flottához kerülő hadihajó Szevasztopolban állomásozik majd.
Az „Orosz Helikopterek” haditengerészeti alkalmazásra fejlesztett típusa, a Ka-52K Katran túl van a tengeri tesztek első fázisán.
A közelmúltban tengerbe veszett MiG-29K és Szu-33-as roncsai közül emelt ki fontos berendezéseket a Földközi-tengeren az Orosz Haditengerészet egy különleges akció keretén belül.
Október 5-én jelentette be az Északi Flotta sajtószolgálata, hogy az eredeti harckiképzési terveknek megfelelően a flotta hadihajóiból álló csoportosulás elindul Szíria partjaihoz.
Az Egyesült Államok szerint az Orosz Haditengerészet egy minőségileg magasabb szintre lépett.
Az ébredő erő?
2020-ra az orosz haditengerészeti légierő a BE-12 (Csajka) tengeralattjáró-elhárító, amfíbia repülőgépeit A-40 (Albatros) kétéltű, „repülő csónakok” váltják.
Az Orosz Haditengerészet megszünteti a Projekt 677 Lada-osztályú tengeralattjárók gyártását és helyette a Kalina-osztályú tengeralattjárókat helyezi előtérbe.
A Fekete-tengeri flotta zászlóshajója, a Szlava-osztályú Moszkva rakétás cirkáló visszatért Szevasztopolba azok után, hogy részt vett a szíriai Hmeymim légibázis védelmében.
Az orosz haditengerészet 2015. október hetedikén nem kevesebb, mint huszonhat 3M–14T Kalibr cirkálórakétát indított legalább tizenegy célpont ellen. Először használták ezt a fegyverrendszert „éles” bevetésen.