2023. 03. 27. hétfő
Hajnalka
: 386 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Folyamatos haditechnikai utánpótlás kell Afganisztánba

Art of WAR  |  2008. 04. 18., 19:17

Egy korábbi cikkünkben az iraki \"lőtérről\" írt orosz véleményt osztottuk meg Önökkel. Most az afganisztáni helyzetet értékelte Pavel Szergejev, orosz szakíró. Az utóbbi néhány hónapban a tömegtájékoztatási eszközök jóvoltából megszaporodtak az olyan jellegű hírek, amelyek az Afganisztánba küldendő katonai eszközökről szólnak. Ennek oka részben a harci cselekmények fokozódása Afganisztánban, de hozzájárul a katonai-politikai vezetés azon törekvése is, hogy a koalíciós erők személyi állományának veszteségét a lehetőség szerinti minimálisra csökkentsék.

Napjainkban az Afganisztánban állomásozó ISAF erők (International Security Assistance Force) létszáma eléri a 47 ezer főt. Az ISAF kötelékében legnagyobb létszámmal az Egyesült Államok hadserege van jelen (közel 20 ezer fő), de számottevő a brit, német, kanadai, olasz, holland, francia, ausztrál és lengyel jelenlét is. Magyarország 2003 óta egyre növekvő mértékben aktív résztvevője az afganisztáni nemzetközi erőfeszítéseknek.

A szövetséges erők és eszközök sokszínüsége egyenesen vezetett a fegyverzet és haditechnikai eszközök széles skálájának alkalmazásához Afganisztánban. Egyes számítások szerint az Afganisztánban állomásozó nemzetközi erők több mint 7400 fajta fegyvert és haditechnikai eszközt alkalmaznak, kezdve az egyszerü pisztolyoktól egészen a csapásmérő helikopterekig és vadászrepülőgépekig. Az Afganisztánba összevont haditechnikai eszközök együttes értéke meghaladja a 21,5 milliárd dollárt.

A Tartós Szabadság hadmüvelet 2001. október 7-ei kezdetekor az Egyesült Államok nem számított arra, hogy a fegyverzet, a haditechnikai eszközök elégtelenségével találja szemben magát, amely elsősorban a páncélozott harcjármüvek gyenge védelmi képességében, valamint a helikopterek és pilótanélküli repülőeszközök sebezhetőségében nyilvánul meg.

A lengyel erők páncélozottharcjármüve Afganisztánban

A hadmüvelet kezdeti szakaszában bevetett technikai eszközök nem voltak felkészítve az afganisztáni klímára, a hirtelen hőmérsékletváltozásokra, a hegyvidéki, kietlen terepviszonyokra. Sok haditechnikai eszköz elavult, aminek következtében nem lehet hatékonyan alkalmazni terrorista csoportokkal szemben. Különleges problémaként jelentkezett a „fiatal” NATO és NATO partnerországok (Albánia, Azerbajdzsán, Horvátország, stb.) technikai felszereléseinek hiányossága. Ezen országok egységei többségében, ex-szovjet technikai eszközöket alkalmaztak, amelyek a tartalék alkatrészek hiánya miatt gyakran hibásodtak meg.

Harci körülmények között a haditechnikai eszközök alkalmazása ötszörösére - hatszorosára nőtt az átlagos igénybevételhez képest. A helikopterek Afganisztánban kétszer - háromszor többet repülnek, a páncélozott harcjármüvek (Bradley, Stryker) négyszer – hatszor többet kerülnek alkalmazásra, mint békehelyzetben. Az ilyen mértékü igénybevétel a technikai eszközök gyors elhasználódásához vezet. A legtöbb és legélesebb kritikával az amerikai katonák a Hammereket illették, amely a szövetséges erők egy részénél is elterjedt eszköz. A Hammerek kifinomult elektronikája nem viseli az afganisztáni klímát. Javításuk speciális felszerelést igényel, amelyek gyakran csak a kabuli központi javítómühelyekben fellelhető. A meghibásodott jármüveket egyszerüen raktározták, így nagymértékben csökkent a harckészültség színvonala, ami személyi veszteségek növekedéséhez vezetett.

Jackal típusú brit harcjármü

A harci cselekmények során a túlélés volt az egyik cél, a kontingensek állomáshelyein ennek következményeként 3-4,5 ezer különböző fegyver és haditechnikai eszköz került raktározásra. A haditechnikai eszközök egy része teljesen megsemmisült, erősen megrongálódott, használhatatlan állapotban javításra várt. Több technikai eszköz teljes modernizáción ment keresztül, amelyre a koalíciós országok közel 25 milliárd dollárt fordítottak.

A technikai eszközök kiesése a személyi állomány veszteségének növekedéséhez vezetett, amelynek egyenes következménye volt a Tartós Szabadság hadmüvelet kudarca. A koalíciós erők nem voltak képesek előrenyomulni Afganisztán belsejébe, és napjainkban is csak a kulcsfontosságú régiókat tartják ellenőrzésük alatt, elsősorban Kabult és környékét. Ez a talibánok „újjáéledéséhez” vezetett, amely 2007 közepén erősödött fel igazán és a koalíciós erők elleni támadások gyakoriságának növekedéséhez vezetett. Ezek után szólította fel George Bush a NATO országokat csapataik létszámának növelésére az ISAF állományában.

A harci cselekmények felerősödése és a személyi veszteségek növekedése arra kényszerítette a koalíciós erők kormányait, hogy elgondolkozzanak a katonai költségvetés növelésén azzal a céllal, hogy új, modern páncélozott jármüveket, valamint az összeköttetéshez, vezetéshez és felderítéshez szükséges eszközöket vásároljanak.

Ezen modernizációs törekvésnek köszönhetően 2008. márciusában Nagy-Britannia az afganisztáni Helmand tartományban állomásozó erői számára Jackal típusú páncélozott jármüveket szerzett be. Az új jármüvek védettsége és tüzereje jelentősen meghaladja a korábban használt WMIK Land Rover típusú járőrjármüvek hasonló mutatóit. Az új páncélozott jármü beszerzése mellett a britek folyamatosan növelik a Cougar típusú jármüveik számát is. 2007. novemberétől kezdődően alkalmazzák a brit erők az MQ-9 Reaper típusú pilótanélküli harci repülőeszközt, amely november 7-én hajtott végre először csapást talibán erők ellen.

Kanada az afganisztáni erők részére Leopard típusú, német harckocsikat vásárolt, valamint 16 darab CH-47 Chinook katonai-szállító helikoptert, különböző típusú páncélozott harcjármüveket, gépjármüveket, lőfegyvereket és pilótanélküli repülőeszközöket szerzett be.

Lengyelország számára az ISAF misszió kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy saját fejlesztésü haditechnikai eszközeit – Rosomak páncélozott jármü, különböző lőfegyverek, éjszakai rávezető és célmegjelölő müszerek – éles körülmények között alkalmazza. A közeljövőben a lengyel kontingens megerősítésére négy darab Mi-17-1V szállító-, valamint négy darab Mi-24V típusú harci helikopter érkezik Afganisztánba.

Németország június végéig 21 modernizált Fuchs típusú páncélozott jármüvet irányít Afganisztánba, megerősített aknaelleni védelemmel, valamint aknamegsemmisítő berendezéssel.

A Svéd Fegyveres Erők vezetése JAS-39 Gripen típusú vadászrepülőgépek Afganisztánba vezénylését fontolgatja, a szárazföldi erők támogatása (oltalmazása) céljából.

Dingo 2

Románia Piranha III típusú páncélozott jármüveket vezényel Afganisztánba, a cseh kontingens állományában pedig ebben az évben állnak hadrendbe a német Krauss-Maffei Wegmann (KMW) cég által gyártott Dingo 2 típusú jármüvek.

Szakértők véleménye szerint az elkövetkező egy-két évben 700-1000 darab különböző típusú, új haditechnikai eszközt fognak alkalmazni Afganisztánban, 4-5 milliárd dollár értékben.

Afganisztán éppen úgy mint Irak, nem csak az új fegyverek, haditechnikai eszközök katonai lőtere, hanem egy hatalmas „porszívó” is, amely egyre több fegyvert, anyagi eszközt és - ami a leglényegesebb - főként emberi életet „szippant be”.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 10:19
A Koszovóból visszatérő MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj manőver századának fogadása Kecskeméten.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.