Családtagjaik és hozzátartozók is jelenlétében köszöntötték március 26-án, az MH 86. Szolnok Helikopterbázison, az ENSZ ciprusi missziójából (UNFICYP) közelmúltban hazatért magyar békefenntartókat. A visszafogadó ünnepségen részt vettek azok a szlovák katonák is, akikkel a magyar kontingens tagjai együtt szolgáltak a Földközi-tenger szigetén.
Katonai tiszteletadással fogadták pénteken délelőtt az MH 86. Szolnok Helikopterbázison Dr. Vadai Ágnest. A Honvédelmi Minisztérium államtitkára a ciprusi UNFICYP misszióból közelmúltban hazatért magyar és szlovák békefenntartó katonák visszafogadó ünnepségére érkezett a Tisza-parti városba.
A rendezvényen – amelyen többek között részt vett Lubomír Bulik vezérezredes, a szlovák fegyveres erők vezérkari főnöke, Tömböl László mk. vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke és Benkő Tibor altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka is – felhangzott a szlovák és a magyar himnusz, majd miniszteri, vezérkari főnöki és összhaderőnemi parancsnoki elismeréseket, jutalmakat adtak át.
Köszöntőjében Vadai Ágnes elmondta: minden nap, a nemzetközi erők részeként, a Magyar Honvédség ezer katonája gondoskodik arról, hogy hozzánk közeli és tőlünk távoli országokban egyaránt béke, vagy legalábbis béke közeli állapot legyen.
– Cipruson a katonai jelenléttel sikerült elérni, hogy a török és görög ciprióták – ha egymástól elválasztva is –, békességben éljenek, akár egymás földjén dolgozzanak. Többször úgy tünt, közel a megegyezés az újraegyesítésre, azonban 1974 óta hol közelednek, hol távolodnak az álláspontok. A fővárost is átszelő 180 kilométeres demarkációs vonal még mindig csak helyenként átjárható – fogalmazott az államtitkár, majd arról beszélt, hogy Magyarország 1993 óta megfigyelőkkel, majd 1997-től, egy századnyi katonával folyamatosan jelen van Cipruson. Vadai Ágnes bejelentette: 2016-ig szerződés szerint, azt követően pedig szükség szerint támogatjuk az ENSZ békefenntartó müveletét Cipruson.
Az államtitkár beszédében kiemelte: a szigetországban számítanak a magyar katonákra, szaktudásukra, a magyar mentalitásra. Ezt erősítette meg nyilatkozatában a nemzetközi erők parancsnoka, a helyi rendfenntartók vezetője és a partner országok parancsnokai is.
Vadai Ágnes elmondta azt is, hogy 2001-től a magyarok szlovák vezetésü kontingensben szolgálnak Cipruson. Az együttmüködés szép példája ez a közös munka, amelynek eredménye, hogy az ENSZ UNFICYP szlovák-magyar közös zászlóalja kapta az idei Jószomszédsági Díj kitüntető címet. A két ország külügyminisztere közösen döntött a díj adományozásáról, követendő példaként állítva mindenki elé a két nemzet Cipruson szolgáló katonáit.
– A békefenntartás, a válságkezelés 2004 óta a Magyar Honvédség nemzeti feladatai között előkelő helyen szerepel. Olyan küldetést vállalnak katonáink, amelyekkel kifejezhetik értékrendjüket, elkötelezettségüket a demokrácia, a béke és a szabadság mellett. A missziós katona hazája nagykövete, diplomatája. Önök bizonyították: megfelelnek e kitüntető címnek – zárta beszédét a Honvédelmi Minisztérium államtitkára.
A díszmenettel záródó ünnepséget követő állófogadáson Lubomír Bulik vezérezredes köszöntőjében hangsúlyozta: fontos, hogy a misszióból hazatérő katonák átadják tapasztalataikat. S nemcsak azoknak, akik jelenleg készülnek külszolgálatra, hanem a jövőben mindenkinek, aki ilyen feladatot fog ellátni.
A szlovák vezérkari főnök szerint az elmúlt öt évben hagyománnyá vált, hogy a két ország hadseregének vezetői közösen fogadják a ciprusi békefenntartó misszióból hazatérő katonákat. S ugyancsak hagyomány az is, hogy a vezérkari főnökök egyszerre látogatják meg a szigetországban szolgáló kéksapkásokat.
Tömböl László mérnök vezérezredes kiemelte: a parancsnok számára mindig öröm, ha minden katona épen és egészségesen tér haza egy misszióból.
– Kilenc éve müködünk együtt szlovák bajtársainkkal a ciprusi misszióban. Ez az együttmüködés példaértékü, példát mutat az egész szövetség számára. Tradíciót teremtettünk és ezt szeretnénk továbbra is folytatni. Hiszen az UNFICYP misszióra még jó ideig szükség lesz – fogalmazott a HM Honvéd Vezérkar főnöke.