Kirgizisztán már többször volt híreink szereplője főként az Oroszország számára stratégiai jelentőségű Kant légibázis kapcsán. Jelen cikkünk középpontjában ismét Kant áll, mely idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. A jubileumi ünnepségre Kirgizisztánba látogatott az Orosz Légierő részéről Viktor Szevosztyanov is, aki bejelentette, hogy 2013 végéig megkétszerezik a Kant légibázison állomásozó orosz repülőgépek számát. A jubileumi ünnepségről - ahol repült a Kecskeméten is látott Orosz Vitézek bemutató kötelék is - egy kisebb képgalériát is összeállítottunk Olvasóink részére!
A repülőgépek számának megduplázása mellett a személyzet létszámát is emelik, több pilóta is érkezik majd a Kant légibázisra, mely Oroszország egyetlen ilyen jellegü katonai bázisa Közép-Ázsiában: jelenleg 10 Szuhoj, két Mi-8-as helikopter és körülbelül egy tucat szállító, illetve kiképző repülőgép állomásozik a kirgiz fővárostól, Biskektől 20 kilométerre, keletre található légibázison. Szevosztyanov hozzátette azt is, hogy a bázis, fiatal "kora" ellenére, felszereltségét tekintve alkalmas a légierő által kijelölt feladatok ellátására.
A légibázis fontos szerepet tölt be Oroszország közép-ázsiai jelenlétének megerősítésében, miután az Egyesült Államok által bérelt, szintén Biskek közelében települő Manasz bázis bérlete 2014 nyarán lejár. A kirgiz elnök 2012-ben tett bejelentése értelmében az amerikai bérlet lejárta után Manasz nem tölthet be többé katonai szerepet. Manasz tranzitállomásként funkcionált az Afganisztánba tartó, illetve onnan visszatérő amerikai csapatok számára, a 2014-es amerikai kivonulás során pedig ismét jelentős számú amerikai katona fordulhat majd meg Manaszban. Manasz másik fontos funkciója volt az afganisztáni bevetésekben részt vevő repülőgépek légi utántöltése is. Manasz kiesésével az Egyesült Államoknak keresni kell egy másik helyszínt, ami az Afganisztánból való kivonulást, beleértve a katonák, technikai eszközök stb. elszállítását segítené: erre a közelmúltban már lehetett is olvasni a hírekben egy megoldást, mely szerint az USA a Fekete-tenger partján fekvő román Mihail Kogãlniceanu támaszpontot bérelné ki.
Szu-25-ösök a Kant légibázison (Fotó: AFP/Vyacheslav Oseledko)
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Kirgizisztán már többször is nemtetszését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az orosz fél elmaradozik a kirgiz területen található katonai objektumok használatáért fizetendő bérleti díjjal, ennek kapcsán 2012 tavaszán Oroszország 15,5 millió dollárt fizetett ki visszamenőleg. Kant mellett három másik kirgiz bázist is használ Oroszország: a Karakolban található, vízalatti fegyverek tesztjére szolgáló bázist, a Kara-Baltaban lévő katonai kommunikációs központot, valamint a Majluuszuu-ban található rádió szeizmikus laboratóriumot. A bérleti díjakkal kapcsolatos nézeteltérések végére szeptemberben tettek pontot, ugyanis Moszkva és Biskek megállapodott, hogy az orosz fél 2032-ig használhatja a Kant légibázist. A NATO csapatok 2014-es Afganisztánból történő kivonulása után Kant szerepe még inkább felértékelődik, hiszen részét képezi a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) érdekeltségében létrehozott kollektív légierőnek, melyben Oroszország mellett Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán vállal szerepet.
Galéria: Oroszország megkétszerezi repülőgépeinek számát Kirgizisztánban
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda már számos alkalommal mutatott be meglehetősen sajátos tervezésű, néha igencsak futurisztikus külsejű harci eszközöket, amelyek többsége – legalábbis amennyire tudni lehet – vagy egyszerűen propagandacélokra szolgált, vagy nem lépett túl a prototípus fázison.
Az amerikai haderő február 4-én megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a pár nappal korábban felfedezett kínai léggömböt, amely az amerikai álláspont szerint hírszerző légieszköz, míg a kínai kormány eltévedt meteorológiai eszközről beszél.
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hadihajós katonái március 27-én végrehajtották a Mosoni-Duna felderítését egy aknamentesítő hadihajóval és egy tűzszerész járőrhajóval.
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
Áprilisban sem lesz hiány repülős rendezvényekből, előadásokból és beindul a repülőnapos szezon is! Olvasóinknak összegyűjtöttünk néhány programot, amire érdemes lesz ellátogatni.