Kirgizisztán már többször volt híreink szereplője főként az Oroszország számára stratégiai jelentőségű Kant légibázis kapcsán. Jelen cikkünk középpontjában ismét Kant áll, mely idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. A jubileumi ünnepségre Kirgizisztánba látogatott az Orosz Légierő részéről Viktor Szevosztyanov is, aki bejelentette, hogy 2013 végéig megkétszerezik a Kant légibázison állomásozó orosz repülőgépek számát. A jubileumi ünnepségről - ahol repült a Kecskeméten is látott Orosz Vitézek bemutató kötelék is - egy kisebb képgalériát is összeállítottunk Olvasóink részére!
A repülőgépek számának megduplázása mellett a személyzet létszámát is emelik, több pilóta is érkezik majd a Kant légibázisra, mely Oroszország egyetlen ilyen jellegü katonai bázisa Közép-Ázsiában: jelenleg 10 Szuhoj, két Mi-8-as helikopter és körülbelül egy tucat szállító, illetve kiképző repülőgép állomásozik a kirgiz fővárostól, Biskektől 20 kilométerre, keletre található légibázison. Szevosztyanov hozzátette azt is, hogy a bázis, fiatal "kora" ellenére, felszereltségét tekintve alkalmas a légierő által kijelölt feladatok ellátására.
A légibázis fontos szerepet tölt be Oroszország közép-ázsiai jelenlétének megerősítésében, miután az Egyesült Államok által bérelt, szintén Biskek közelében települő Manasz bázis bérlete 2014 nyarán lejár. A kirgiz elnök 2012-ben tett bejelentése értelmében az amerikai bérlet lejárta után Manasz nem tölthet be többé katonai szerepet. Manasz tranzitállomásként funkcionált az Afganisztánba tartó, illetve onnan visszatérő amerikai csapatok számára, a 2014-es amerikai kivonulás során pedig ismét jelentős számú amerikai katona fordulhat majd meg Manaszban. Manasz másik fontos funkciója volt az afganisztáni bevetésekben részt vevő repülőgépek légi utántöltése is. Manasz kiesésével az Egyesült Államoknak keresni kell egy másik helyszínt, ami az Afganisztánból való kivonulást, beleértve a katonák, technikai eszközök stb. elszállítását segítené: erre a közelmúltban már lehetett is olvasni a hírekben egy megoldást, mely szerint az USA a Fekete-tenger partján fekvő román Mihail Kogãlniceanu támaszpontot bérelné ki.
Szu-25-ösök a Kant légibázison (Fotó: AFP/Vyacheslav Oseledko)
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Kirgizisztán már többször is nemtetszését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az orosz fél elmaradozik a kirgiz területen található katonai objektumok használatáért fizetendő bérleti díjjal, ennek kapcsán 2012 tavaszán Oroszország 15,5 millió dollárt fizetett ki visszamenőleg. Kant mellett három másik kirgiz bázist is használ Oroszország: a Karakolban található, vízalatti fegyverek tesztjére szolgáló bázist, a Kara-Baltaban lévő katonai kommunikációs központot, valamint a Majluuszuu-ban található rádió szeizmikus laboratóriumot. A bérleti díjakkal kapcsolatos nézeteltérések végére szeptemberben tettek pontot, ugyanis Moszkva és Biskek megállapodott, hogy az orosz fél 2032-ig használhatja a Kant légibázist. A NATO csapatok 2014-es Afganisztánból történő kivonulása után Kant szerepe még inkább felértékelődik, hiszen részét képezi a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) érdekeltségében létrehozott kollektív légierőnek, melyben Oroszország mellett Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán vállal szerepet.