Elkezdődött a Magyar Honvédség idei legnagyobb, komplex hadgyakorlata. A „Tavaszi Áttörés 2014” elnevezésű kiképzési rendezvényt május 7-én, szerdán Horváth Gábor dandártábornok, az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka, a gyakorlat igazgatója nyitotta meg.
A „Tavaszi Áttörés 2014” gyakorlat − amelyen 1 500 katona és mintegy 300 technikai eszköz vesz részt − közel ötven napon keresztül tart. Ez idő alatt a Várpalota közelében található lő- és gyakorlótéren tizenhét katonai szervezet tevékenykedik majd, kiegészülve az önkéntes tartalékos szolgálatot teljesítő állománnyal.
A gyakorlatot Horváth Gábor dandártábornok nyitotta meg
A gyakorlat ünnepélyes megnyitóján Horváth Gábor dandártábornok kiemelte: különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a türőképességre, a toleranciára és a bajtársiasságra. Mint fogalmazott, mindenkinek törekednie kell a biztonságos és professzionális feladat-végrehajtásra. Hangsúlyozta: a gyakorlótér különböző pontjain egy időben, egymással párhuzamosan több kiképzési rendezvény is zajlik majd.
A megnyitót követően Szabó György alezredes, tábori lelkész megáldotta a gyakorlaton részt vevő katonákat.
A „Tavaszi Áttörés 2014” gyakorlaton 1500 katona és 300 technikai eszköz vesz részt
A komplex hadgyakorlat egyik kiemelt része az MH 25. Klapka György Lövészdandár 1. lövészzászlóaljára, illetve az MH 25/88. Könnyü Vegyes Zászlóalj második századára épülő 800 fős zászlóaljharccsoport CREVAL (Combat Readiness Evaluation – harckészségi minősítés) -ellenőrzése lesz, amelynek során a köteléknek bizonyítania kell országvédelmi képességét.
Már a megnyitó napján több kiképzési foglalkozást tartottak a gyakorlótéren. Az MH 1. Honvéd Tüzszerész és Hadihajós Ezred katonái például légvédelmi fegyverekkel hajtottak végre éles lőgyakorlatot.
Már a megnyitó napján több kiképzési foglalkozást hajtottak végre a gyakorlótéren
Amikor vizet lő az ágyú...
Vízlövés. Sokan el sem tudják képzelni, mi lehet ez. Nos, a kifejezés a nagy tüzerejü fegyverek − például harckocsiágyúk vagy ágyútarackok − bevizsgálásának egyik módját jelenti. Egy olyan vizsgálatot, amely a fegyverek biztonságos üzemeltetéséhez szükséges, és mindig megelőzi az éles lőfeladatot.
Vízlövés - a nagy tüzerejü fegyverek bevizsgálásának egyik módja
A tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár 101. tüzérosztályának a „Tavaszi Áttörés 2014” gyakorlaton részt vevő katonái május 6-án, szerdán hajtottak végre vízlövést D−20-as ágyútarackjaikkal a Várpalota közelében található gyakorlótéren.
A nem mindennapi feladat során a 152 milliméteres tüzérségi gránáttal súlyban megegyező mennyiségü vizet töltöttek be az ágyúk csövébe és lőttek ki egy töltettel.
A mostani ellenőrzésen minden ágyú megfelelt
A vízlövés célja, hogy a tüzérek az éleslövészet előtt ellenőrizzék a fegyver csövének állapotát. Ha a lövés után a cső külsején nedvességet tapasztalnának, az azt jelentené, hogy a szerkezet repedezett, az ágyútarack nem alkalmas éleslövés végrehajtására.
A mostani ellenőrzésen minden ágyú megfelelt, így a tatai tüzérek készen állnak a „Tavaszi Áttörés 2014” gyakorlat során végrehajtandó éleslövészetre.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |