2021. augusztus 28-29-én, 8 év szünet után rendezték meg újra Kecskeméten a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatót, mely eseményről a harckocsik kedvelői is élményekkel tértek haza. Idézzük fel a legszebb pillanatokat!
Társlapunkon találhatják meg Olvasóink a rendezvény részletes, képgalériával, videókkal színesített összefoglalóját, melyet itt most oldalunkon nem ismétlünk meg újra. Lapunk tematikájából adódóan mi a harcjárművek kedvelőinek szeretnénk kedvezni egy kisebb anyaggal: a rendezvényről készült összefoglaló videóban láthatóak a Magyar Honvédség kiállított, a hétvége folyamán folyamatosan megtekinthető haditechnikai eszközei, illetve kis ízelítő a dinamikus szárazföldi programból. Ezt kiegészítve egy képgalériát is összeállítottunk, melyben közelebbről is szemügyre vehetőek az említett eszközök, természetesen a teljesség igénye nélkül.
A Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató kétnapos hétvégéjéről elmondható, hogy a repülőgépes rész mellett ezúttal a rendezvény haditechnikai jellege is jelentős volt: láthattak a helyszínre érkezők MH összhaderőnemi képességbemutatót, továbbá egyértelmű közönségkedvenc volt az MH 25. Klapka György Lövészdandár Leopard 2A4HU és T-72 harckocsijainak, valamint az MH 5. Bocskai István Lövészdandár BTR 80 és 80/A páncélozott szállító harcjárműveinek dinamikus képességbemutatója, melyhez az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái készítették elő a terepet. A program kiválóan szemléltette a nyugati és a keleti technikai különbségeit, a kiöregedő T-72-esekhez képest jelentős előrelépést jelent a Leopardok érkezése. Egy zenére megkomponált, szakmai kommentárral színesített, komplex bemutatót láthattunk, ágyúcsöves "integetéssel" gyorsulási képességekkel vagy épp különböző alakzatokba rendeződött "támadásokkal". Mindezeken túl népszerű volt az MH 24. Bornemissza Gergely Felderítő Ezred közelharc-bemutatója, valamint különleges és izgalmas programpontként könyvelhettük el a PTSZ-M lánctalpas úszógépkocsin való tereputazást is!
A dinamikus szárazföldi programok mellett a statikus kiállítás is sok érdekességet vonultatott fel a Magyar Honvédség jelenleg rendszerben álló, illetve a jövőben érkező technikáiból (ez utóbbiak közül pl. a pl. PzH 2000 önjáró löveg, Lynx gyalogsági harcjármű, Leopard 2A7+ harckocsi), a látogatók felmerülő kérdéseire a haditechnikai eszközök mellett lévő katonák adtak választ. Eszközparkjukat tekintve jelentős megújulás előtt áll az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred, valamint az MH 25. Klapka György Lövészdandár alakulata is, utóbbi kapcsán sok érdeklődőt vonzott a kiállított, jövőben érkező Leopard 2A7+ harckocsi. Az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár mindig jelentős szerepet vállal a képességbemutatókban, nem volt ez másképp a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón sem, de például az augusztus 20-i, szolnoki parádén is láthattuk a dandár katonáit.
A statikus soron sétálva annyi érdeklődőt láthattunk a kiállított eszközök körül, hogy ember nélküli fotókat nem is nagyon lehetett készíteni: testközelből is szemügyre vehettük többek között az új Gidrán páncélozott harcjárműveket, a Leopard 2A4 harckocsit, a T-72 harckocsit, a BTR-80-as páncélozott szállító harcjárműveket, az önjáró, aknamentesítő adapterrel ellátott bozótírtó gépet, a BAT-2 gyorsjáratú lánctalpas buldózert, a BMK-130 vontató motorcsónakot, az ADROWPU nagy teljesítményű tábori víztisztító állomást, a TTR-18 ivóvíz-csomagoló berendezést, a CAT-444 F2 közepes teljesítményű univerzális földmunkagépet, a CASE 1021G típusú rakodó földmunkagépet, a VT-72B harckocsivontatót, különböző gumicsónakokat, vagy épp a jövőben rendszeresítésre kerülő PzH 2000 önjáró löveget.
Mint ahogy azt társlapunkon is írtuk, felsorolni is nehéz, hányféle kiállítást láthattunk a hangárokban: egyik legnépszerűbb ezek közül a Kongsberg standja volt, ahol kérdéseket tehettünk fel a Magyar Honvédség által is beszerzendő NASAMS légvédelmi rakétarendszerről és annak elemeiről, de sok látogatót vonzott a Rheinmetall Defence kiállítása is, ahol közelebbről is szemügyre vehettünk egy digitális festésű Lynx KF41 típusú gyalogsági harcjárművet. Az elmúlt időszak egyik meghatározó bejelentése volt a Lynx-ek beszerzése, illetve a hazai gyártókapacitás előkészítése, a jelentős példányszámban rendszeresítendő "Hiúz-t" 2020-ban már bemutatta hazánkban is a Rheinmetall.
Jelen voltak a kiállítók között a CAE, a DIEHL Defence, a DND, az IAI, a KMW, a Rafael, az MBDA, a Pro Patria Electronics és a Hirtenberger képviselői, népszerű volt továbbá a HM Ei Zrt., valamint a HM Arzenál Zrt. kiállítása, ez utóbbinál megtekinthettük többek között a CZ Bren 2 gépkarabélyt is. A repülőnapon jelentették be hivatalosan azt is, hogy a Magyar Honvédség katonái a jövőben teljes egészében hazai fejlesztésű és gyártású lőfegyvereket használhatnak majd. A Continest Technologies Zrt. szintén a kecskeméti rendezvényen mutatta be egyedülálló mobil katonai lőkonténerét, mely a cég és a Magyar Honvédség közös fejlesztése.
A Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató a Magyar Honvédség idei legnagyobb toborzó eseménye is volt egyben, ezek a legjobb alkalmak arra, hogy a fiatalok vagy a katonai pályát fontolgatók részére bemutassák a honvédség eszközparkját, illetve tájékoztatást adjanak annak felépítéséről és működéséről. Az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság emberei három toborzóponton és hat toborzó pultnál adtak részletes tájékoztatást az érdeklődők számára, többek között a legújabb szolgálati formáról (Önkéntes Katonai Szolgálat) is lehetett már informálódni. Fontos megjegyezni, hogy a nagy népszerűségnek örvendő Honvéd Kadét Programba is betekinthettek a szülők és a diákok.
A pontos dátumot még nem tudjuk, de találkozzunk mielőbb újra Kecskeméten, a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón! :)
Az összefoglaló videót köszönjük Zafir Péternek, a kiegészítő fotókat pedig Müller Dórának!