A Német és Holland Hadsereg számára készülnek ezek a modern, lapos felderítő járművek, melyek használatával a felderítők képesek a pontos adatok gyors továbbítására a parancsnokok számára.
A Fennek páncélozott felderítő harcjármüvet a Krauss-Maffei Wegmann (KMW) gyártja Kasselben, Németország részére, valamint az SP Aerospace and Vehicle Systems BV, Hollandia részére. A jármüvet a Holland és a Német Hadsereg részére fejlesztették ki. A jármü prototípusa 2000 áprilisában készült el. 2001. december hónapban összesen 612 db Fennek harcjármü elkészítésére írtak alá szerződést a felek: 202 db felderítő, 130 db MRAT (páncéltörő) és 78 db általános harcjármüvet illetően a Royal Netherlands Army részére és 178 db felderítő, 24 db müszaki és 4 db tüzérségi figyelő harcjármüvet illetően a German Army részére. Az első jármüvek Hollandiába 2003. július hónapban, Németországba pedig decemberben érkeztek meg. A szállítás 2008-ig folytatódik. A Fennek jármüvek a hasonló funkciót ellátó M113-asokat váltják le a Holland Hadseregben és a Luchsokat a Német Hadseregben.
A Fennek
A Fennek páncélozott, 4WD felderítő jármü kezelőszemélyzete három fő.
PARANCSNOKI-VEZETÉSI RENDSZER
A Parancsnoki-Vezetési Rendszer (harcászati) képessé teszi a felderítő harcjármüveket, hogy egy hálózathoz csatlakozva információt és adatokat közöljenek a parancsnokság részére. Egy digitalizált térkép jeleníti meg a jármüvek elhelyezkedését, a célok helyzetét és a harcászati környezetet. Az adatok HF és VHF rendszerü rádiókon keresztül jutnak el a parancsnokság rendszerébe.
A vezetési rendszer harcjármüben elhelyezett elemei
A digitalizált térkép megjelenítése
Az információközlésre használt rádiók
FEGYVERZET
A holland jármüvek 12,7 mm-es géppuskával vannak felszerelve, a németek 40 mm-es automata gránátvetőt szereltek a jármüvükre. A holland MRAT páncéltörő verzión Rafael Spike MR (Gill) rakéta van. A célzó- és figyelőeszközöket a PERI Z l7 gyártja.
Fegyverzet a német harcjármüváltozaton
2005. szeptember hónapban a Royal Netherlands Army megrendelt a török Aselsan cégtől 18 db kilövőegységet a Raytheon Stinger föld-levegő rakétáik számára, és ezt fogják felszereltetni a Fennek jármüveikre pluszként. A kilövőállvány egy távirányított, érzékelőkkel és infrakamerával, tv-kamerával és lézeres célmeghatározó berendezéssel ellátott rendszert is magában foglal.
MEGFIGYELÉS
A felderítő jármü megfigyelőrendszerét a Rheinmetall Defence Electronics (régi STN Atlas Elektronik) BAA gyártja. Felépítése: hőképes kamera, egy CCD nappali kamera, egy lézeres célmeghatározó és érzékelők, toronyra installálva. A torony magassága a földhöz viszonyítva 3,29 m, a jármü tetejéhez viszonyítva 1,5 m. A toronyra szerelt figyelő-érzékelő csomag leszerelhető a harcjármüről, és egy háromlábú állványra szerelve, a harcjármütől max. 40 m-es távolságra kihelyezve lehet alkalmazni.
A figyelőtorony 1,5 méter magasságra emelkedik ki
A harcjármüvezető 180°-os kilátással tud vezetni, a hátsó képet szolgáltató kamera pedig gyors manővereket tesz lehetővé.
ÖNVÉDELEM
A harcjármü ellenáll a 7,62 mm-es AP lövedékek hatásának. A jármüre kiegészítő páncéllemezeket is fel lehet szerelni. A jármüben ülők védve vannak az aknák hatásától is. Az eszközt ellátták ABV védelemmel és légkondicionáló berendezéssel. Az eszközben van tüzoltó berendezés is.
MEGHAJTÁS
A 179 kW-os Deutz dízelmotor 860 km-es hatótávolságra és maximum 115 km/h-s sebességre teszi alkalmassá a jármüvet. A sebességváltó automata müködésü, és mind a négy kerék hajtott. A lejtőleküzdő képessége 60%-os, emelkedőleküzdő képessége 35%-os. Fordulási sugara 6,3 m-es. Központi kerékfelfújó rendszert is beépítettek, így a jármü magassága állítható a terepnek megfelelően.
A vezetőtér (jobbra a kis monitor a hátsó képet jeleníti meg)