2025. 01. 16. csütörtök
Gusztáv
: 411 Ft   : 399 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A FENNEK páncélozott felderítő harcjármű

Art of WAR  |  2006. 06. 19., 12:37

A Német és Holland Hadsereg számára készülnek ezek a modern, lapos felderítő járművek, melyek használatával a felderítők képesek a pontos adatok gyors továbbítására a parancsnokok számára.

A Fennek páncélozott felderítő harcjármüvet a Krauss-Maffei Wegmann (KMW) gyártja Kasselben, Németország részére, valamint az SP Aerospace and Vehicle Systems BV, Hollandia részére. A jármüvet a Holland és a Német Hadsereg részére fejlesztették ki. A jármü prototípusa 2000 áprilisában készült el. 2001. december hónapban összesen 612 db Fennek harcjármü elkészítésére írtak alá szerződést a felek: 202 db felderítő, 130 db MRAT (páncéltörő) és 78 db általános harcjármüvet illetően a Royal Netherlands Army részére és 178 db felderítő, 24 db müszaki és 4 db tüzérségi figyelő harcjármüvet illetően a German Army részére. Az első jármüvek Hollandiába 2003. július hónapban, Németországba pedig decemberben érkeztek meg. A szállítás 2008-ig folytatódik. A Fennek jármüvek a hasonló funkciót ellátó M113-asokat váltják le a Holland Hadseregben és a Luchsokat a Német Hadseregben.

A Fennek

A Fennek páncélozott, 4WD felderítő jármü kezelőszemélyzete három fő.

PARANCSNOKI-VEZETÉSI RENDSZER

A Parancsnoki-Vezetési Rendszer (harcászati) képessé teszi a felderítő harcjármüveket, hogy egy hálózathoz csatlakozva információt és adatokat közöljenek a parancsnokság részére. Egy digitalizált térkép jeleníti meg a jármüvek elhelyezkedését, a célok helyzetét és a harcászati környezetet. Az adatok HF és VHF rendszerü rádiókon keresztül jutnak el a parancsnokság rendszerébe.

 

A vezetési rendszer harcjármüben elhelyezett elemei

A digitalizált térkép megjelenítése

Az információközlésre használt rádiók

FEGYVERZET

A holland jármüvek 12,7 mm-es géppuskával vannak felszerelve, a németek 40 mm-es automata gránátvetőt szereltek a jármüvükre. A holland MRAT páncéltörő verzión Rafael Spike MR (Gill) rakéta van. A célzó- és figyelőeszközöket a PERI Z l7 gyártja.

Fegyverzet a német harcjármüváltozaton

2005. szeptember hónapban a Royal Netherlands Army megrendelt a török Aselsan cégtől 18 db kilövőegységet a Raytheon Stinger föld-levegő rakétáik számára, és ezt fogják felszereltetni a Fennek jármüveikre pluszként. A kilövőállvány egy távirányított, érzékelőkkel és infrakamerával, tv-kamerával és lézeres célmeghatározó berendezéssel ellátott rendszert is magában foglal.

MEGFIGYELÉS

A felderítő jármü megfigyelőrendszerét a Rheinmetall Defence Electronics (régi STN Atlas Elektronik) BAA gyártja. Felépítése: hőképes kamera, egy CCD nappali kamera, egy lézeres célmeghatározó és érzékelők, toronyra installálva. A torony magassága a földhöz viszonyítva 3,29 m, a jármü tetejéhez viszonyítva 1,5 m. A toronyra szerelt figyelő-érzékelő csomag leszerelhető a harcjármüről, és egy háromlábú állványra szerelve, a harcjármütől max. 40 m-es távolságra kihelyezve lehet alkalmazni.

A figyelőtorony 1,5 méter magasságra emelkedik ki

A harcjármüvezető 180°-os kilátással tud vezetni, a hátsó képet szolgáltató kamera pedig gyors manővereket tesz lehetővé. 

ÖNVÉDELEM

A harcjármü ellenáll a 7,62 mm-es AP lövedékek hatásának. A jármüre kiegészítő páncéllemezeket is fel lehet szerelni. A jármüben ülők védve vannak az aknák hatásától is. Az eszközt ellátták ABV védelemmel és légkondicionáló berendezéssel. Az eszközben van tüzoltó berendezés is.

MEGHAJTÁS

A 179 kW-os Deutz dízelmotor 860 km-es hatótávolságra és maximum 115 km/h-s sebességre teszi alkalmassá a jármüvet. A sebességváltó automata müködésü, és mind a négy kerék hajtott. A lejtőleküzdő képessége 60%-os, emelkedőleküzdő képessége 35%-os. Fordulási sugara 6,3 m-es. Központi kerékfelfújó rendszert is beépítettek, így a jármü magassága állítható a terepnek megfelelően.

A vezetőtér (jobbra a kis monitor a hátsó képet jeleníti meg)

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A magyar utasok körében is egyre népszerűbb a mesés Madagaszkár. A sziget a homokos strandok és a természet szerelmeseit egyaránt vonzza szerte a világból. A felpörgő turizmus, a növekvő utazási igények kiszolgálása érdekében az Emirates 2025. április 2-től heti hatra bővíti a Madagaszkárra közlekedő járatainak számát.

  NÉPSZERŰ HÍREK