2023. 09. 30. szombat
Jeromos
: 391 Ft   : 369 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Black Eagle orosz harckocsi

Art of WAR  |  2006. 10. 11., 15:56

A Szovjetunió szétbomlása után sok elemző és szakértő véleménye volt, hogy az orosz hadiipar darabjaira hullik, és a hadsereg fejlődése megáll. Ez ideig-óráig valóban bekövetkezett, de mint az orosz gazdaság más területén, a hadiiparban is újabb fellendülésnek lehetünk tanúi. Kiváló bizonyítéka ennek a Black Eagle harckocsi, az orosz harckocsigyártás legújabb remeke.

A Szovjetunió széthullása után az orosz hadiipar megtorpant, ennek ellenére a 80-as évek végén a leningrádi Kirov tervezőirodában Nyikolaj Popov tervei alapján megkezdődött egy forradalmian új harckocsi tervezése. A terveket az omszki gyár kapta meg, és kapta feladatul, hogy ezek alapján a T-80-as méltó utódját készítse el. Az első mintadarabot 1997 szeptemberében a II. Omszki Katonai Felszerelések és Fegyverek  Nemzetközi Kiállításán mutatták be.

 

Számos feltételezés kering arra vonatkozóan, hogy ez az új jármü akár exportlehetőséget is biztosíthat Oroszország számára, bár erről még hivatalos álláspont nem született. Természetesen az is fontos, hogy az omszki gyár rengeteg lobbit folytat a sorozatgyártás elnyerése érdekében, ezzel biztosítva a jövőjét, kiszabadulva a csődeljárás árnyékából. A harckocsit éveken keresztül homály fedte. Néhány poszteren és egy-egy elejtett félmondaton kívül semmilyen információ sem jutott el a nemzetközi szaksajtóhoz, míg 1998-ban a Görögországban megrendezett Nemzetközi Védelmi Találkozó alkalmával be nem mutatták. A bemutató a nemzetközi szakértők minden várakozását felülmúlta. Az újszerü megjelenés és kivitelezés lenyügözte a rivális feleket.

A Black Eagle (oroszul: Чёрный Орёл) több ponton tér el a hagyományos szovjet „T” modellektől. A páncéltest nyújtottabb, ezzel a teljes magasság 400 mm-rel csökkent. A futógörgők száma oldalanként hétre növekedett, ezzel a jármü stabilitása és mozgékonysága is pozitívan változott. A vezető helyét hátrébb tolták, lehetővé téve a frontpáncélzat vastagságának növelését. A páncélvastagság mellett a dőlésszögét is növelték.  A vezető optikai eszközei a T-80U eszközeinek továbbfejlesztett változatai. 

 Jól látható az elnyújtott páncéltest és a meredek, különböző szögü síkokból álló torony

A tank fő fegyverzete egy 125 mm-es 2A46M típusú sima csövü löveg. A fegyvert automata töltő- és ürítőberendezéssel látták el, aminek köszönhetően a tüzgyorsasága 12 lövés/percre növekedett. A 30 darab lőszer a torony hátsó részében helyezkedik el, innen juttatja az automatika a lövegbe. A torony különlegessége, hogy többféle löveg beépítését teszi lehetővé különösebb átalakítás nélkül, így akár 152 mm-es löveg befogadására is alkalmassá tehető. A jármübe épített kiegészítő fegyverekről sajnos nem rendelkezünk adatokkal, de feltételezhető, hogy egy 7,62 mm-es párhuzamosított géppuskát építettek a löveg mellé. Minden bizonnyal ellátták gránátvetőkkel is.

  A torony hátsó részében 30 darab lőszer rejlik

A háromfős legénység minden tagja egy-egy kamrában helyezkedik el. A kamra feladata, hogy találat esetén megvédje a kezelőszemélyzetet. A torony alakjában is komoly változtatásokat eszközöltek: növelték a dőlésszögek nagyságát, és megváltoztatták a páncéltest vastagságát is. Az alkalmazott páncélzatra vonatkozó adatokat az oroszok titkosan kezelik. Ugyanígy kevés adattal rendelkezünk a jármü többi tulajdonságáról is. Azt lehet tudni, hogy a tank erőforrása egy dízelmotor és egy gázturbina. A jármü súlya 50 tonna körül van.

A Black Eagle nem emlékeztet a „T” testvéreire

A nagy titkolózás okai összetettek. Egyrészt hagyományosan féltik a még mindig riválisnak tekintett amerikai és nyugat-európai hadseregektől az új technikai eszközöket, másodsorban ezzel kívánnak a világpiac vezető helyére törni, megmentve a csőd szélén álló gyárakat. Elfogadhatónak látszik azoknak a katona szakértőknek a véleménye, hogy az oroszok az omszki gyárat kívánják a hazai harckocsigyártás központjává tenni.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 08. 15., 14:36
Azok a fiatalok, akik kifejezetten a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek kezelői, toronylövészei, vagy ezekkel a harcjárművekkel harcba szállított lövészkatonák szeretnének lenni, bruttó 737 ezer forintos illetményt kapnak. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be augusztus 11-én, Szentesen.
2023-09-07 15:38:52
Ha érdekel a katonák élete és még nincs programod szombatra, akkor két helyen is tárt karokkal vár a Magyar Honvédség. Az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) is nyílt napot, illetve családi napot tart szeptember 9-én.
2023-08-08 11:33:57
A Magyar Honvédség két H145M helikoptere kirepült Szlovéniába, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb természeti katasztrófája utáni mentési munkálatokat segítse - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) augusztus 7-én, hétfőn az MTI-vel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 09. 20., 11:09
Magyar fejlesztésű és magyar gyártású felszereléssel kívánjuk ellátni a Magyar Honvédséget – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO DIANA Innovációs Héten.
2023. 09. 19., 14:16
Interjú dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével.
2023. 09. 18., 10:06
A legenda szerint, amikor egy hadifogságba esett német tiszt közelebbről is megnézhetett egy Sherman harckocsi-csoportosítást, azt mondta: „Egy Tigrisünk tíz ilyen harckocsival felér, csak az a baj, hogy Önöknek mindig van egy tizenegyedik.”
2023. 09. 15., 11:14
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár újonnan megnyílt toborzópontján várják azok jelentkezését, akik érdeklődnek a katonai pálya iránt és szívesen csatlakoznak az alakulathoz hivatásos vagy szerződéses katonaként, illetve polgári alkalmazottként.

  JETfly Magazin

2023. szeptember 27-én jelentették be, hogy a cseh kormány jóváhagyta 24 db, ötödik generációs F-35A típusú harci repülőgép megvásárlását, mellyel leváltják 14 gépes JAS 39C/D Gripen flottájukat.

  NÉPSZERŰ HÍREK