Vietnámi hírforrások szerint, Izrael megkezdte a MAN platformra szerelt, SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby) légvédelmi rakéta komplexumok leszállítását a hadseregük részre.
Az izraeli légvédelmi rendszer vásárlásáról elsőként a vietnámi légvédelmi erők parancsnoka, Le Huy Vinh altábornagy számolt be még 2015 októberében. Az üzlet részleteiről nincs információ, jelenleg azt sem tudni, hogy Vietnám mely rakétákkal rendelte meg. A SPYDER komplexumok mindenesetre SR-kis, és MR-közepes hatótávolságú verzióban léteznek. Az új rendszer vélhetőleg a még korábban beszerzett Sztela-10 és Sz-75M-eket váltják majd le.
Vietnám egy tender keretein belül kipróbálhatta az orosz Pancír-Sz1-est is, azonban végül az izraeli fegyverre esett a választás. A mobil izraeli fejlesztésű légvédelmi rakéta komplexum, minden időjárási körülmények között alkalmas repülőgépek, helikopterek, szárnyas rakéták leküzdésre. A komplexum két rakéta típussal, a Derby és a Python rakétával is rendelhető. A kis hatótávolságú verzió első példánya 2005-ben került bemutatásra.
A SPYDER-SR önjáró komplexum 1 felderítő és rávezető (4 darab indítóállomással), illetve szállító és kiszolgáló járművekből áll. A felderítő és rávezető állomást EL/M-2106 ATAR radarral szerelik, mely egyidejűleg 60 légicél felderítésére és követésére képes, 35 km-es távolságig. Az indító állomás 15 km-ig, illetve rakétái 20-tól 9 000 m-es magasságig hatásosak. A SPYDER-SR-t napjainkig az indiai, a szingapúri, valamint meg nem erősített információk szerint, a grúz haderő rendelte meg.
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
A NATO Kiemelt Éberségi Tevékenységű Többnemzeti Harccsoport olasz század katonái sikeres aknavető és tüzérségi éleslövészetet hajtottak végre a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI). Koncepciója szerint a VIKI a kettős hasznosítású, azaz polgári és katonai célra egyaránt alkalmazható technológiák feltérképezésére és annak védelmi célú hasznosításának támogatására hivatott.
Szolnokon tárgyaltak a Regionális Különleges Műveleti Komponens Parancsnokság tagországainak haderőnemi parancsnokai, az MH Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság által rendezett eseményen.
„És te készen állsz?” – ezzel a szlogennel várja a katonai szolgálat iránt érdeklődőket a Magyar Honvédség. A nagyszabású, egész éves toborzókampány kezdete alkalmából rendezett sajtótájékoztatót 2023. február 13-án tartották meg a Bálnában.
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hadihajós katonái március 27-én végrehajtották a Mosoni-Duna felderítését egy aknamentesítő hadihajóval és egy tűzszerész járőrhajóval.
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.