A 2019 júliusában Szentpéterváron megtartott IMDS-2019 nemzetközi haditengerészeti kiállítás egyik érdekessége a Malachit tervezőiroda által kifejlesztett új, kisméretű tengeralattjáró, amely a Projekt 750B jelzést kapta.
Az új típus kompakt kialakítású, áramvonalas, de zömök törzse 65,5 méter hosszú és teljesen lemerülve vízkiszorítása mindössze 2 000 tonna. A tervezők a meghajtást két 400 kilowatt teljesítményű, korszerű, levegőtől független (AIP) gázturbinával, illetve egy 2500 kilowattos villanymotorral oldották meg. A kiállításon bemutatott makett látszólag egy pump jet hajtóműves hajóról készült, de valójában a vezérsíkok mögötti hengeres burkolatban, egy hat szárnnyal ellátott hajócsavar rejtőzött. (a tengeralattjárókon nem jellemző a párosszámú lapátokkal ellátott propeller alkalmazása) Valószínűleg egyébként ez nem a végleges konfiguráció és sorozatgyártású példányokon más kialakítású propeller lesz. Ezzel a meghajtó rendszerrel az új típus előreláthatólag maximálisan 18 csomós sebességre és a leggazdaságosabb 4 csomóval haladva, 4300 tengeri mérföldes hatótávolság elérésre lesz majd képes. (kizárólag akkumulátorai áramának felhasználásával 1300 tengeri mérföldes a várható hatótávolsága ugyancsak 4 csomós sebesség mellet) A hajó 30 napos küldetéseket hajthat végre és maximálisan 300 méter mélyre merülhet.
A Projekt 750B – t a Malachit elsősorban nem az orosz haditengerészetnek, hanem exportra szánja. Kis mérete révén alkalmas a sekélyebb, partmenti vizekben való manőverezésre és így a partvidékek, kikötők védelmére, de 12 darab, 533 mm – es torpedójával eredményesen veheti fel a harcot más tengeralattjárók és a felszíni hajók ellen is. A torpedókat egy speciális keretbe helyezve, egyszerre engedhetik be daruval a belső nyomásálló hajótest előtt kialakított torpedókamrába (hasonló szerkezetet a rivális Rubin tervezőiroda is szabadalmaztatott) Fegyverzetként, a torpedók mellett/helyett hordozhat hajó elleni rakétákat és tengeri aknákat is. A Projekt 750B érdekessége, hogy 20 fős személyzetén kívül 16 kommandóst és felszerelésüket is elszállíthatja bevetésük helyszínére.
A Malachit konstrukciója rendkívül ígéretes, de korántsem biztos, hogy sorozatgyártásra kerül, mert kérdéses, hogy találnak-e rá vevőt, mivel ezen a téren a tervezőiroda kiváló hírneve ellenére az utóbbi időben szemben riválisaival, nem túl szerencsés.
Forrás: http://www.hisutton.com/