További katonákat kér a NATO Afganisztánba, a tálib felkelők ellen a védelmi miniszterek február 8-án kezdődött sevillai tanácskozásán, amelyen hazánk képviseletében Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára vett részt. Diplomáciai források szerint azonban továbbra sincs egyetértés a tagok között a hozzájárulások növelését illetően.
A NATO-nak „elegendő számú” katonára van szüksége Afganisztánban, hogy teljesíteni tudja feladatait – mondta megnyitójában a katonai szervezet főtitkára, Jaap de Hoop Scheffer. Egyes források szerint a NATO európai főparancsnoka, Bantz J. Craddock négycsillagos tábornok további kétezer katonát fog kérni a szövetségesektől az afganisztáni nemzetközi biztonsági erőbe (ISAF), továbbá helikoptereket és szállító-repülőgépeket.
Robert Gates amerikai védelmi miniszter egy előző nyilatkozatában azt hangoztatta: a NATO-nak most kell hatékonyan fellépnie, hogy legyürje a tálibok részéről megnyilvánuló fenyegetést, ezért még a tavasszal szükség van egy hadjáratra a tálibok ellen. „Az offenzívának a miénknek kell lennie” – mondta Gates a környezetéből származó beszámolók szerint.
A NATO katonai vezetése mellett elsősorban a két legnagyobb hozzájárulást nyújtó ország, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szorgalmazza a jelenleg mintegy 35 ezer fős erő létszámának növelését. Szintén diplomáciai forrásokból származó értesülések szerint azonban más nagyobb tagállamok, így Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország egyértelmüvé tették, hogy nem tervezik az ISAF-be vezényelt csapataik létszámának emelését. Németország a maga részéről hat Tornado vadászbombázót ajánlott fel felderítési célokra, de a csapaterősítéstől elzárkózott.
Washington januárban meghosszabbította 3200 kivonni tervezett katonája vezénylését, a londoni kormány pedig bejelentette, hogy további 800 katonát küld Dél-Afganisztánba. Soren Gade dán védelmi miniszter azt javasolta, hogy vessék be a NATO gyorsreagálású erőit (NRF) Afganisztánban. A mintegy 20 ezer fős NRF igénybevételét heves viták övezik a szövetségen belül.
Habár a tanácskozás középpontjában az afganisztáni küldetés áll, a részvevők várhatóan hangsúlyozni fogják elkötelezettségüket amellett, hogy a szerbiai Koszovó tartományban a végleges státusáról szóló feszült tárgyalások idején is fennmaradjon a béke.