Február 20-án, Hódmezővásárhelyen, a Zrínyi Miklós laktanyában a Honvédelmi Minisztérium személyzeti főosztályának (HM SZEF) szervezésében toborzó feladatszabó értekezletet tartottak. A rendezvényen részt vettek a HM kommunikációs és toborzó főosztály, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság MH ÖHP), a Kelet- és Nyugat-Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság, a toborzó és érdekvédelmi irodák, valamint a helyi alakulatok toborzással foglalkozó szakemberei, parancsnokai.
A program során a résztvevők megismerték az MH ÖHP humánerőforrás-igényeit, tájékoztatást kaptak a toborzás kommunikációs támogatásáról, majd – többek között – laktanya-látogatás keretében ismerkedtek a helyi alakulatokkal. Az értekezlet a legénységi állomány toborzásával kapcsolatos teendők megfogalmazásával, feladatszabással zárult.Az értekezlet helyszínének kiválasztása egyértelmü volt – mondta nyitó előadásában Ocsovai János ezredes, a HM SZEF központi toborzó, érdekvédelmi és katonai igazgatási osztályának vezetője – hiszen az elkövetkezendő hónapokban a legnagyobb toborzási, feltöltési igény (mintegy 600 fő), a hódmezővásárhelyi alakulatoknál fog jelentkezni. Ocsovai ezredes szólt arról is, hogy a toborzószervek 2001–2005 között, az önkéntes haderő létrehozása során, elismerésre méltó munkát végeztek, hiszen mintegy tízezer szerződéses katonát toboroztak. Az általuk 2006-ra elért 92 százalékos feltöltöttség NATO-szinten is csaknem egyedülálló. Ugyanakkor – tette hozzá – jelentős volt a kiáramlás is, 6300 fő. Közülük kétezren tiszthelyettesekké váltak, a megmaradó, jelentősebb hányad viszont az átszervezések miatt megszüntetett alakulatoktól távozott, beosztás hiányában.
Az év feladatairól szólva az osztályvezető kiemelte, hogy a munkát a toborzórendszer gyökeres megváltozása mellett kell elvégezni. Az eddigi húsz hadkiegészítő parancsnokságból kettő maradt, a 124 fős szakembergárdából hetvenegyen maradtak, s a toborzásra fordítható költség is negyedére csökkent. Az idei munkát nehezíti, hogy amortizálódott a szerződéses katonai fizetés, visszafogott volt az elmúlt év kommunikációja, s jelentősen megnőtt az egészségügyi alkalmassági követelmény. Ezzel együtt – folytatta – a toborzószervek munkájuk során támaszkodhatnak a külszolgálat vonzó hatására, képességeikre és tapasztalataikra, valamint a munkaügyi központokkal, a helyi és országos médiával, valamint az iskolákkal kialakított kapcsolataikra.
Az osztályvezető előadása után Benkő Tibor vezérőrnagy, az MH ÖHP parancsnokhelyettese többek között arról szólt, hogy a jövőben a minőségi toborzást kell előtérbe helyezni, a „feltöltési kényszerrel” szemben. A cél az előképzett és tovább képezhető szerződéses katonák behozatala. Ugyanakkor nagy a feltöltési kényszer nyomása is, hiszen a két dandár szerződéses legénységi feltöltöttsége csupán 70–74 százalékos akkor, amikor a haderőreform a csapatok 100 százalékos feltöltöttségét célozta meg. Benkő tábornok azt is elemezte, hogy mik az okai a pályaelhagyásnak. Nem segített – mondta – hogy az elmúlt két évben több százan várakoztak hiába a felvételre, így ők elvesztették már a hitüket. A szerződéses katonákkal szemben támasztott egyre magasabb követelmények, a munkaerő-piaci – a hadseregre kedvezőtlen hatású – változások, a szervezeti átalakítások, valamint a helyőrségváltások is hozzájárultak a nagyszámú pályaelhagyáshoz. De csak toborozni nem elég – emelte ki –, a legnagyobb figyelmet a jövőben a megtartásra kell fordítani. Ebben nagy szerepük van az alakulatok parancsnokainak, a munkahelyi légkörnek, de a tőlük független anyagi háttér – javadalmazások, juttatások – biztosításának is. Végezetül az MH ÖHP toborzási igényeiről szólva elmondta, hogy a parancsnokság állománytáblájában szereplő 15 252 főből jelenleg 12 893 teljesít szolgálatot.
Oláh László alezredes, a HM kommunikációs és toborzó főosztályának osztályvezető helyettese többek között arról szólt, hogy a toborzás kommunikációjában is külön kell választani a rövid és a hosszú távú célokat. Ezért 2007-ben a kommunikációnak kiemelt figyelmet kell fordítania a csapatokra, a szervezeti átalakítások hatásaira, és személyre, alakulatra szabott toborzási, pályára irányítási célokat kell megfogalmazni. Noha a megszorítások miatt a toborzásra fordítható kommunikációs költség 2007-ben közel a felére csökken, van mód a hatékony munkavégzésre. Jobban ki kell használni az országos, a regionális és a helyi média nyújtotta lehetőségeket, szervezni a katonai, a civil és a közös, az országos valamint helyi rendezvényeket. Jelentős támogatást nyújtanak a különböző pályázatok, és tovább kell fejleszteni a már jól müködő kapcsolati tőkét. A főosztály 2007-ben központi kommunikációs kampányt nem tervez, mert a fő figyelmet a regionális és a helyi toborzás segítésére fordítja. Az idei kiemelt rendezvényekről elmondta, hogy továbbra is „ott lesz a hadsereg” a Balaton-átúszáson, a Sziget-fesztiválon, kiemelten, mint legutóbb a Müvészetek Völgyében, a városligeti honvédelmi napon, a kecskeméti Nemzetközi Repülőnapon, a miskolci Díszelgők Nemzetközi Fesztiválján, valamint folytatódnak a Bevetés-próbák is. Az Élő Hadtörténelem rendezvényt az idén – a hódmezővásárhelyi kiemelt toborzási igények miatt – a városba hozzák. Új elem az úgynevezett „egyetemi road-show”, melynek során a honvédelmi miniszter tart előadásokat a felsőfokú oktatási intézményekben. Ennek első, miskolci rendezvénye átütő sikert hozott, több százan vettek rajta részt, s csak a NFTC-re (kanadai repülésfelkészítő programra) negyvenheten jelentkeztek a helyszínen.