April H. Foley, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete, február 26-án látogatást tett az MH Összhaderőnemi Parancsnokságon (MH ÖHP), Székesfehérvárott. A nagykövet asszonyt Tömböl László mérnök altábornagy, az MH ÖHP parancsnoka fogadta, majd a négyszemközti megbeszélést követően tájékoztatta a parancsnokság megalakulásának körülményeiről, felépítéséről és feladatairól. Ezután April H. Foley megtekintette a vezetési termet és videotelefonos kapcsolat segítségével beszélt az afganisztáni magyar tartományi újjáépítési csoport első, illetve második váltásának parancsnokaival, Zsigmond Kálmán és Szabó László ezredesekkel.
A látogatás végén April H. Foley nyilatkozott a Magyar Honvédnak. A Magyar Honvédségben zajló reformfolyamokkal kapcsolatban elmondta: Jó úton halad a magyar haderőreform, ezek a messzire mutató reformok azt tükrözik, hogy az átalakításokat követően a honvédség jól felszerelt és együttmüködésre képes tagja lesz a NATO-nak.
– Magyarország ezen a téren is hatalmas utat járt be 1990 óta, és ezt nagyon jó látni – fogalmazott a nagykövet asszony. Fontosnak tartotta, hogy az ország vezetése jelentős társadalmi és politikai támogatást tudott szerezni a reformok végrehajtásához. Utalt arra, hogy a források gazdaságos és hatékony elosztása, a rendszer kiegyensúlyozott müködése elengedhetetlen a sikeres fejlődéshez. Szerencsére – füzte hozzá – egy, a NATO-szövetségi rendszerébe tartozó tagországnak nem kell rendelkeznie a haderőt jellemző összes képességgel. Elég, ha csak bizonyos képességekre összpontosít. Természetesen a változás mindig nehéz és a legnagyobb feladat az elgondolások gyakorlati megvalósítása.
Az összhaderőnemi parancsnokságról szólva kiemelte: az átalakult, a szárazföldi és a légierőt egyaránt képviselő egyesített parancsnokság hozzásegíti a honvédséget ahhoz, hogy még dinamikusabban és rugalmasabban tudjon együttmüködni a szövetséges erőkkel. Ez a változás a jövő kulcsa, és most végre igazán ambiciózusak a tervek.
Közismert tény, hogy a NATO tagállamai közül csupán hét ország fordítja nemzeti össztermékének (GDP) két százalékát védelmi kiadásokra. April H. Foley hazánk esetében erről úgy vélekedett: Magyarország felismerte, miként lehet hasznos tagja a NATO-nak, ami főleg a nemzetközileg is elismert missziós szerepvállalásában nyilvánul meg. A nagykövet úgy véli: jelenlegi gazdasági helyzetben az ország a lehető legtöbbet költi védelmi kiadásokra, ám a gazdasági környezet stabilizálódása után öröm lenne látni a fokozatos közeledést a kétszázalékos értékhez. Missziós szerepvállalásunkról, a magyar katonák teljesítményéről szólva nagyrabecsülését és elégedettségét fejezte ki. Az afganisztáni misszió különösen nagy előrelépés, mert hazánk a PRT-ben vállalt kötelezettségeivel jelentősen hozzájárul a nemzetközi biztonság kiszélesítéséhez, az ázsiai ország újjáépítéséhez, demokrácia ottani megteremtéséhez. A nagykövet asszony kijelentette, hogy a Magyar Honvédség inspiráló hatással van a környező országok missziós szerepvállalására, valamint együttmüködésére is.