Dr. Szekeres Imre személyében első ízben látogatott magyar honvédelmi miniszter az egyesült államokbeli Norfolkban működő NATO-parancsnokságra, ahol a miniszter április 23-án előadást tartott a magyar haderőreformról. Szekeres Imre elmondta, hogy január 1-jétől teljesen új parancsnoki és irányítási rendet alakítottak ki a magyar haderőben: a minisztérium részét képező vezérkar feladata a stratégia biztosítása, és létrehoztak középszintű parancsnokságként egy összhaderőnemi parancsnokságot.
– Ez egy katonaikultúra-váltást jelentett – hangsúlyozta Szekeres Imre a NATO-parancsnokság tábornoki kara, valamint a nemzeti összekötő képviseletek vezetői előtt, hozzátéve, hogy az összhaderőnemi parancsnokság szintjén mind a haderőnemek, mind a fegyernemek együttmüködését biztosítják.
Elmondta, hogy a Magyar Honvédség átalakításának első lépése a honvédelmi minisztériumot érintette, egy egyszerübb, rugalmasabb és hatékonyabb szervezetet hoztak létre, a korábbi 28 szervezeti egység helyett 11 maradt. Mint mondta, a társadalom is elismeri, hogy szervezettebben és gyorsabban végzik munkájukat. „Váltottunk politikai rendszert, váltottunk szövetségi rendszert és mi Magyarországon önkéntes hadsereget hoztunk létre (...) ezek a váltások nagyon mélyek voltak, épp itt az ideje, hogy stabilitás alakuljon ki. Ezután már csak olyan változások lehetségesek, amelyek a NATO transzformációjából eredően szükségesek” – fejtette ki a miniszter, aki azzal a céllal érkezett Norfolkba, hogy megismerkedjen a NATO Átalakítási Parancsnokság, illetve az Egyesült Államok Összhaderőnemi Parancsnoksága munkájával. Annak a felmérése is céljai között szerepel, hogy a magyar átalakítási folyamatokat miképpen segíthetné e két parancsnokság.
Szekeres Imre kitért arra, hogy nagy vita kísérte a profi hadseregre való áttérést, de az erről szóló döntés már nagyon rövid idő – 2-3 év – alatt eredményt hozott. Hozzáfüzte: átalakították a toborzás és a hadkiegészítés rendszerét is. A szervezeti változások megteremtik a képességek kialakításának és bővítésének lehetőségét, továbbá azt, hogy összhangba kerüljenek a feladatok, a pénzügyi feltételek és a magyar honvédség képességei, tudása – mondta.
Szekeres Imre hangsúlyozta: a magyar honvédség nemcsak a hagyományos képességeket kívánja fejleszteni, hanem olyan különleges képességeket is, amelyek révén hozzájárulhat az észak-atlanti szövetség közös müveleteihez.
A Magyar Honvédség nemzetközi szerepvállalása kapcsán úgy tájékoztatott: 17 misszióban, 13 országban 1000 magyar katona szolgál, ez a váltásokkal együtt 3000 katonát jelent. Kiemelte a Balkán stabilitása érdekében Koszovóban és Bosznia-Hercegovinában állomásoztatott alakulatok szerepét. Kifejtette: Magyarország „természetesen” azt tervezi, hogy bővíti a magyar honvédség részvételét az afganisztáni béketeremtő müveletekben, fenntartja a magas szintü részvételt a balkáni béketeremtésben, és folytatja feladatának teljesítését a NATO keretében Irakban a katonai képzés és továbbképzés terén.
A miniszter hétfőn megbeszélést folytatott Jan Arp altábornaggyal, a NATO-parancsnokság törzsfőnökével.
A honvédelmi miniszter norfolki látogatása során valós amerikai katonai képességekkel is megismerkedik; kedden ellátogat a világ egyik legkorszerübb hadihajójára, a USS Harry Truman repülőgép-hordozóra.
Szekeres Imre ötnapos egyesült államokbeli látogatása során Washingtonban találkozik Robert Gates amerikai védelmi miniszterrel és John Negroponte külügyminiszter-helyettessel. Megbeszéléseket folytat Tom Lantossal és Ike Skeltonnal, a képviselőház külügyi, illetve védelmi bizottságának elnökével, valamint Peter Pace tábornokkal, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökével.