Beváltak az orvlövészt jelző rendszerek Irakban és Afganisztánban. Idáig közel 500 db különböző típusú, a lövések helyét akusztikus érzékelők segítségével meghatározó rendszert telepítettek a térségben. Az elmúlt három évben nagy fejlesztéseket hajtottak végre az említett területen. A gyártók fejlesztették a szoftvereket, és érzékenyebb szenzorokat vetettek be. Az eredménye az lett, hogy szinte 100 százalékos pontosságú a tüzelés helyének meghatározása. Az akusztikus szenzorokkal működő felderítőrendszerek gyártói közül kiemelkedik az amerikai iRobot és a francia Metravib cég. Az amerikai projekt neve REDOWL, a franciáé Pilar. A működésük egyszerű: a két rendszer szenzorai érzékelik a lövés dörejének hangját, majd a számítógép segítségével behatárolják annak helyét.
A lokalizáció után pár percen belül a lövés helyén lehet a járőr, és meglepheti a lövés kiváltóját, aki azt hiszi, hogy nagyon jól elbújt.
A francia Metravib egyik csúcsterméke a Pilar rendszer, melyet 1990 óta folyamatosan fejlesztenek. A rendszer darabonként 70 000 dollárba kerül. Az érzékelő a jelet egy laptop nagyságú számítógépbe továbbítja. A vett jelet a berendezés átalakítja, és azután jeleníti meg a képernyőn a lokalizált pontot. Az amerikai iRobot, mely a katonai célú robotok gyártásával kapcsolatban került a középpontba, REDOWL rendszere hasonló. Ezt a rendszert jármüre, sőt gyalogos katonára is fel lehet szerelni.
Létezik még egy izraeli rendszer is, mely hasonló funkciókat lát el. Ez a SADS (Small Arms Detection System), mely kb. ezer méter távolságra hatásos (kb. 5000 dollárba kerül darabonként).