Május 9–10-én ülésezik Brüsszelben a NATO legfelső katonai tanácsadó és döntéshozó testülete, a Katonai Bizottság. A tanácskozáson résztvevő magyar delegációt Havril András vezérezredes a HM Honvéd Vezérkar főnöke vezeti. A tagállamok katonai vezetői idei első ülésének a szövetség műveleti tevékenysége, a folyamatban levő műveletek áttekintése és irányadó döntések meghozatala szerepel a napirenden.
A müveletek sorából kiemelkedik az afganisztáni ISAF-misszió, amelynek biztonsági ernyője 2006 októberétől már az ország egész területére kiterjed. A tagállamok és a partnerek, összesen 47 ország, közel 37 ezer katonája vesz részt a stabilizációs erőkben. A Magyar Honvédség fontos szerepet játszik a müveletben a Pol-e Khumriban települő magyar Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) müködtetésével valamint az ISAF kabuli parancsnoksága és az Északi Regionális Parancsnokság munkájában résztvevő, egyéni beosztású tisztekkel, tiszthelyettesekkel. (A fotó a testület tavalyi ülésén készült.)
Napjainkban mintegy 230 magyar katona teljesít szolgálatot Afganisztánban, így a Katonai Bizottság ülésén Havril vezérezredes már a jól müködő és számos elismerést szerzett magyar PRT munkájáról adhat számot kollégáinak. A szövetség katonai képességei folyamatos megújítása és a kor kihívásainak való megfeleltetése rendszeresen szerepel a katonai vezetők megbeszélései napirendjén. A mostani tanácskozáson a müveletek egy új szemléletü, az adott válságban szerepet játszó valamennyi polgári és katonai eszközrendszer leghatékonyabb felhasználását célzó, úgynevezett hatás alapú megközelítés kialakításáról; a szövetség parancsnoki struktúrája helyzetéről és jövőbeli feladatairól; a rendelkezésre álló erőforrások hatékony felhasználásáról; valamint a NATO Reagáló Erők (NRF) kiképzése és hosszabbtávú fejlesztése feladatairól tárgyal a vezérkari főnökök bizottsága Az üléssorozat menetében sor kerül a partnerországok, az Euró-atlanti Partnerségi Tanács tagjainak katonai vezetőivel való megbeszélésekre, ahol számba veszik az együttmüködésben elért eredményeket. Ezúttal a két NATO tagjelölt, Albánia és Macedónia, a közelmúltban partnerséget elnyert Szerbia, továbbá Svájc vezérkari főnökei számolnak be a testület előtt legfrissebb tapasztalataikról. A megkülönböztetett partneri viszonynak megfelelően külön tanácskozásra kerül sor Ukrajnával, amelyen a 2007. évi NATO–ukrán munkaprogramot tekintik át. Hasonló módon külön ülésen, a NATO–Orosz Tanács keretében tárgyalják meg a Földközi-tengeren 2001-ben a terrorizmus elleni harc érdekében indított NATO-müvelethez, az Active Endeavour-hoz nyújtott orosz hozzájárulást valamint a szövetség és Oroszország katonai együttmüködése további lehetőségeit.