Az idén kilencedik alkalommal került sor hazánkban az Esélyegyenlőség napja rendezvénysorozatra, amelynek legfontosabb célkitűzése, hogy az emberek közelebb kerüljenek a társadalom többi tagjához, megismerjék egymás problémáit, gondjait, felvilágosítást, betekintést kaphassanak a mindennapi élet sajátosságairól. Emellett közösen szórakozzanak, és töltsenek el együtt egy napot, mint ahogy azt tették a résztvevők a Honvédelmi Minisztérium Esélyegyenlőségi napján június 10-én, a Stefánia-palotában.
– A Magyar Honvédség egy olyan közösség, amelynek tagjai átélik annak a fontosságát, amit az esélyek egyenlősége, az együttélés és az emberi lehetőségek jelentenek. Mindenre, ami nők és férfiak egyenjogúságát, egyenlő kötelezettségvállalását és lehetőségeit biztosítja, mód van a Magyar Honvédségben. Valójában az a fontos, ami a minden napokban történik: nő és férfi megkapja az esélyt arra, hogy legjobb képességei szerint érvényesüljön ebben a hivatásban. Azonban tudatában vagyunk annak is, hogy számos roma származású fiatal számára az esélyek egyenlősége csak küzdelemben érhető el. Pedig nő és férfi, lány és fiú, roma és nem roma egyenrangú – hangsúlyozta megnyitó beszédében dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter. Majd hozzátette: az egyenlő esélyek, a pozitív diszkrimináció biztosítása mellett lássuk meg mindenkiben az igazi értéket, és máris sokat tettünk az esélyek egyenlősége érdekében!
A társadalmi tudatformálás egyik fontos eleme, hogy minél nagyobb teret biztosítsunk azoknak az eseményeknek, amelyek segítik az antidiszkriminációs törekvések gyakorlati megvalósítását. E mellett be kell mutatni azokat a társadalmi rétegeket, csoportokat, amelyeknek nélkülözhetetlen a társadalom megértése és elfogadása. Ehhez a tudatformáláshoz kapcsolódott a tárca is ennek a különleges napnak a megrendezésével. A Honvédelmi Minisztérium immár öt éve járul hozzá a romák társadalmi integrációjához honvédségi programokkal. Pályára irányító tábort szerveztek és szerveznek roma fiatalok, és ösztöndíjakat biztosítanak roma tanulók részére. A helyszínen roma festőmüvészek kiállítását, roma gyermekek müvészeti előadását tekinthették meg a résztvevők, és fellépett a Khamoro autentikus zenekar is.
Az esélyegyenlőség egyik leginkább előtérbe helyezett kérdése napjainkban a nők és férfiak társadalmi egyenlősége. Ezen a téren a honvédség komoly eredményeket ért el, amelyek példamutatónak mondhatók. A Magyar Honvédségben a nők és a férfiak azonos munkáért, azonos anyagi elismerésben részesülnek. Áprilisban, pedig olyan háromnapos nagy sikerü EU szintü konferenciát szervezett a tárca, amely a nők és férfiak társadalmi egyenlőségét az európai biztonság és védelempolitika szempontjából tárgyalta. Az esélyegyenlőség keretében a tárca lehetőséget adott azoknak is a minisztérium honlapjának elolvasására, akik nem látnak. Korunk technikai vívmányai lehetővé tették, hogy a Honvédelmi Minisztérium rendelkezzen vakbarát honlappal – amelyet a helyszínen be is mutattak – ugyanis a vakok és gyengénlátók számára készült felolvasó program elvárásainak megfelelően került kialakításra a www.honvedelem.hu weblap. A Magyar Honvédség középületei tekintetében eleget tett az akadálymentesítési programban meghatározott kötelezettségeinek is.
Kevesen tudják, hogy a Honvédelmi Minisztérium honlapja 2006. január 1-től „vakbarát”
Az Európai Unió az Esélyegyenlőség évének nyilvánította 2007-et. A kormányzat, pedig azt szeretné, ha 2007. ,,a befogadás éve” lenne Magyarországon. Az egyenlőség érdekében tenni természetesen nemcsak a nemzeti kormányok egyedüli felelőssége. A közös célkitüzések megvalósításának hatékonysága érdekében az Európai év minden olyan érintett részvételét elősegíti, akik előmozdíthatják az egyenlőséget és a megkülönböztetés-mentességet. Ilyenek a szociális partnerek és a civil társadalom is.