2007. július 1-jével megkezdi hat hónapos készenlétét az Európai Unió harccsoportja. A harccsoport felkészülésének zárógyakorlatán 234 magyar katona vett részt. Az olaszországi Udine mellett június 4–16. között megtartott gyakorlat dinamikus bemutatóval egybekötött sajtónapját megtekintette dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter, Havril András vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke, dr. Szabó Vilmos, az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke, és dr. Grúber Attila, a szakbizottság tagja.
A Magyar Honvédség AN–26-os katonai repülőgépe a Rivolto katonai repülőtérre érkezett, ahonnan katonai konvojjal szállították át a delegációt a magyar–olasz–szlovén dandár (Többnemzetiségü Szárazföldi Kötelék, Multinational Land Force, MLF) alapját adó Júlia Hegyivadász Dandár állomáshelyére, Gemona-ba, ahol a gyakorlat vezetési pontját alakították ki. Itt találkozott a három nemzet katonai vezetője: Arturo Parisi olasz védelmi miniszter a vezérkar képviselőivel együtt, Albin Gutman altábornagy, szlovén vezérkari főnök, valamint a magyar védelmi miniszter és a HVK főnöke.
Claudio Mora dandártábornok, a gyakorlat vezetője – egyben a Júlia dandár parancsnoka, MLF-parancsnok – rövid megnyitója után Szekeres Imre elismeréseket adott át a gyakorlaton részt vevő három olasz és három szlovén katonának. Az ünnepség keretében magyar tisztek és tiszthelyettesek is kaptak kitüntetéseket az olasz és szlovén vezetőktől.
Kora délután Vencone gyakorlóterén a zárógyakorlat dinamikus részét tekinthette meg a három ország 160 meghívottja.
A gyakorlat kiindulópontja: egy fiktív állam egyik – három ország határán fekvő – tartománya felett a vezetés elveszíti az irányítást. A korábbi konfliktusokat keretegyezménnyel zárták, és az ENSZ felkérte az Európai Uniót a keretegyezmény betartatásának ellenőrzésére. Az Európai Unió az MLF alapú harccsoportot jelölte ki a feladatra. A bemutatót megtekintő vezető állomány és a sajtó képviselői láthatták, amint a zavargást kiváltó csoportokkal tárgyalnak a szlovén erők, majd ezen tárgyalások eredménytelensége után az ellenség les-állásból támad a csapatokra. A magyar lövészszakasz BTR–80, és BTR–80A típusú harcjármüvel vette fel a domboldalon megbújó orvlövészekkel a harcot. Munkájukat később segítette az olasz légierő 2-2 harci és szállítóhelikoptere; utóbbiak olasz katonákból hoztak utánpótlást, hogy azok teljes erőfölénnyel oldják meg a feladatot.
A Magyar Honvédség az alábbi alakulatokkal, és képességgel vett részt a gyakorlaton:
– lövészszázad, logisztikai szakasz – MH 5. Bocskai István Lövészdandár (Debrecen), MH 5/3. lövészzászlóalj (Hódmezővásárhely);– víztisztító szakasz – MH 37. II. Rákóczi Ferenc Müszaki Zászlóalj;– nemzeti támogató elem – MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred (Kaposvár);– egészségügyi részleg – MH Egészségügyi Központ (Budapest).
A bemutató után Szekeres Imre, Havril Andrással és Kovács József dandártábornok, alakulatparancsnokkal (MH 5. BILDD) közösen, külön köszönetét fejezte ki a lövészszakasz parancsnokának, akinek elismerésül a Honvédelmi Minisztérium plakettjét adta át.
A kéthetes harcászati és törzsvezetési gyakorlaton több mint 2000 (közel 1700 olasz, 182 szlovén és 234 magyar) katona gyakorolta közösen a harccsoport által végrehajtandó katonai müveletek tervezése, végrehajtása és vezetése feladatait, amelyeket válságkezelő és béketámogató müveletek során láthatnak el.
A harccsoport 2007. július 1-jével megkezdi féléves készenlétét, amely alatt a Brüsszeltől számított 4-6000 kilométeren belül – nem kizárólagos – ENSZ felhatalmazás alapján vethetik be őket.