Éles vita támadt a brit parlamentben, miután a Daily Mail napilap megjelentette Kirsty Walker cikkét arról, hogy a brit kormány milyen keveset fordít harcoló katonáinak ellátására. Mike Penning ellenzéki konzervatív képviselő, aki korábban a Grenadier Guardnál szolgált, szót emelt a katonák érdekében. Tarthatatlannak ítélte, hogy a katonák, akik életüket áldozzák hazájukért, rosszabb ellátásban részesüljenek, mint a kutyák. Míg a katonák napi étkezésére a kormány 1,51 fontot (azaz körülbelül 566 forintot) szán, addig a kutyákéra 2,63-at (985 forintot). Ennyi pénzből nem lehet biztosítani a kalóriadús étkezést a frontokon szolgáló katonák számára.
A képviselő elmondta, hogy sok édesanyától hallotta: kénytelenek élelmiszercsomagokat küldeni éhező fiaik számára. „Amikor katona voltam, nekem is küldött édesanyám süteményt – de csak figyelmességből.” Amíg az amerikai katonák a legjobb minőségü ételt kapják, addig a britek olcsó kolbászt és sült krumplit – tette hozzá.
A védelmi minisztérium azzal védekezett, hogy messze nem költenek annyit a kutyákra, mint ahogy azt a képviselő állítja. „A kutyák költsége az állat méretétől és a munkájától függ. A lőszerkereső kutyák napi ellátására 78 pennyt (292 forintot), az őrjáratozókéra 1,20 fontot (449 forintot) költünk. A kutyák komoly munkát végeznek, és valóban mindent megteszünk azért, hogy erre képesek is legyenek” – hangsúlyozta a szóvivő. A brit hadseregben egyébként jelenleg 998 eb szolgál.
A harcoló alakulatok tagjainak naponta 4000 kalóriát kell biztosítani – ezt olyan egységcsomagban kapják, ami például hagymalevest, forró csokoládét, főtt rizst, aszalt gyümölcsöt, sült szalonnát és zöldségeket tartalmaz. Egy civil férfi javasolt napi kalóriaigénye egyébként átlagosan 2500 kalória. A katonák csak azért kapnak többet, mert müveleti területen vannak. Amíg a fronton az amerikaiak önmelegítő csomagolásban kapják az ételt, a britek vagy megmelegítik maguknak, ahogy tudják, vagy hidegen eszik azt meg.
A tárca szerint a nagy-britanniai laktanyákban igyekeznek biztosítani az egészséges étkezést, de a katonák saját bevallásuk szerint is inkább esznek gyorsétteremben, mivel a laktanyai koszt szinte ehetetlen, ráadásul nagyon kevés. Az elmúlt hónapokban egyre több főtiszt panaszkodik arról, hogy rossz a katonák egészségügyi ellátása, lakhatatlanok a barakkok, gyenge a kiképzés, és nincs megfelelő felszerelés.
A hadsereg létszáma kétszáz év óta először kisebb 200 ezernél, miközben 5500 brit katona vesz részt az Operation TELIC-ben Dél-Irakban, 7700 pedig az Operation Herrickben Afganisztánban.