Július másodika és hatodika között hazánkban tartózkodik a NATO Védelmi Felülvizsgálati Bizottsága. A John Colston, a NATO védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős főtitkárhelyettese vezette bizottság látogatásának fő célja, hogy megismerje magyar kormányzati stratégiai döntéshozatal körülményeit, az átalakított hadműveleti szintű vezetést, illetve a Magyar Honvédség csapatait.
A program keretében a bizottság tagjai ellátogatnak Székesfehérvárra, Szolnokra, Kecskemétre és Veszprémbe is. Július 3-án, a Honvédelmi Minisztériumban tartott előadássorozaton az egyik előadó dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter volt, aki tájékoztatást adott a haderőben a közelmúltban lezajlott átalakításokról, és vázolta a közeljövő fontosabb terveit is. Előadását követően válaszolt a bizottság tagjainak kérdéseire. – Nagy érték, hogy a honvédelem ügye nemzeti ügy. Minden eddigi fontos döntést a parlamenti pártokkal egyeztetve, megállapodás után hoztunk meg. A haderő társadalmi támogatottsága, elismertsége is jelentős, ami a történelmi tapasztalatok alapján nagy szó. A kialakulóban lévő erős és jól szervezett Magyar Honvédség feladatait elkötelezetten, konstruktívan és hatékonyan kívánja megoldani – fogalmazott Szekeres Imre. A missziókkal kapcsolatosan a honvédelmi miniszter elmondta, hogy a kormány szándékai szerint hazánk 2008 után is folytatja afganisztáni PRT-tevékenységét. A honvédelmi miniszter szerint a nemzetek képességhiányait csakis együttmüködéssel lehet kompenzálni. Erre jó példa a stratégiai légi szállítási képesség közös igénybevétele. Hangsúlyozta: a pápai repülőtér a C–17-es flotta rendelkezésére áll.
A jövőbeli tervek kapcsán elhangzott: 2008 a stabilitás éve lesz, ahol már csakis minőségi változások történhetnek, lezárva az idestova több mint 15 éve húzódó átalakítás folyamatát. A honvédelmi tárca költségvetése a tervek szerint az idei 278,2 milliárd forintról, 2010-re 322,5 milliárd forintra emelkedik. Ebben főleg a haditechnikai fejlesztésekre fordított összeg növekszik majd. Hallhattuk azt is, hogy a Magyar Honvédség 2012-re eléri a 40%-os alkalmazhatósági mutatót, míg az előírt fenntarthatósági mutató értéke jelenleg 10%, ami jelentős tényező. 2009-re rendszerbe állnak a Gripenek és felépül a harmadik NATO-radarállomás is. A miniszter kiemelte: néhány napja adta át Pécsett azt a tájékoztató irodát, amelynek munkatársai minden szükséges információval ellátják a lakosságot az épülő radarra vonatkozóan.
John Colston kérdésére válaszolva Szekeres Imre elmondta, hogy az afganisztáni missziónak a civil–katonai kapcsolatok erősítése irányába kell eltolódnia. Ez a fajta orientáció már a az MH PRT mostani, harmadik váltásnál megjelenik. A balkáni missziókkal kapcsolatosan a miniszter kijelentette: hazánk kész nagyobb létszámmal részt venni ezekben a missziókban, mivel ez több szempontból is elemi érdekünk. Elmondta, a missziókba többszörös a túljelentkezés, a magyar katonák jól felkészültek, szeretnék bizonyítani képességeiket, motivációjuk nem elsősorban anyagi természetü.
A NATO-tagállamok egyik képességhiánya a helikopterek számában mutatkozik. A hazánkban nem csak katonai célokra, hanem katasztrófa-elhárítási feladatokra is használt helikopterek számát csak valaminek az árán lehetne bővíteni. A tárcának ezzel kapcsolatban az a terve, hogy mivel a MiG–29-es vadászgépeket 2009-től úgyis kivonják a rendszerből, ezeket visszaszolgáltatnák Oroszországnak, cserébe a Magyar Honvédség helikoptereit az orosz partner felújítaná, esetleg a gépek számát is növelné.