Az útszéli bombák hatalmas változáson mentek keresztül az elmúlt évek folyamán. Az amerikai hírszerző források jelentése szerint a kezdeti időszakhoz képest, amikor még a bomba úgy nézett ki, mint egy rendes bomba, most nagyon nehéz beazonosítani az út szélén elhelyezett robbanószerkezeteket. A bombák készítői furmányos módon mindent megtesznek annak érdekében, hogy szerkezeteik beleolvadjanak a környezetbe. Ez azt jelenti, hogy szikla formájú, tégla formájú és egyéb, a tájba pontosaan beillő idomú trükkös szerkezeteket gyártanak, melyeket többnyire a falba, hidakba beépítve alkalmaznak. Ez nagyon megnehezíti a felismerést, amivel természetesen nagy kárt okoznak a mellettük elhaladóknak.
Egy dologban azért pozítív a helyzet: az új típusú bombák beépítése több időt vesz igénybe, és így hamar lebukhatnak a készítők. A fő cél most a megelőzés. Sürü járőrözéssel vagy bejelentés alapján hamar a helyszínre kell menni és fülön csípni a merénylőt.
A bombák robbanóanyagait illetően nem kell komoly és főleg drága anyagokra gondolni. Ezeknek a robbanószerkezeteknek a hatóanyaga általában ammónium-nitrát. Ehhez az anyagot egyszerüen a mezőgazdaságból lehet beszerezni. Nem kell hozzájuk komoly gyújtószerkezet sem. Sajnos ebből adódóan aki akar, az komolyerőfeszítés nélkül gyárt is ilyeneket.